Alleluja, odsunięty ciężki głaz (Lapis revolutus est) [nuty]

Zaczęty przez tomas_wawa, 17-04-2009, 11:09:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

Tekst i melodia zaczerpnięte ze Śpiewnika Archidiecezji Warszawskiej ks. dra M. Jankowskiego, 1971 r.

1. Alleluja, * Odsunięty ciężki głaz, * Alleluja, * Nie ma w grobie Pana mego, * Alleluja, Alleluja!
2. Alleluja, * Nie szukaj, niewiasto, * Alleluja, *  Żywego pośród śmierci bram, * Alleluja, Alleluja!
3. Alleluja, * Czemu płaczesz, Maryjo, * Alleluja, * Zmartwychpowstał Chrystus Pan, * Alleluja, Alleluja!

Zdecydowałem się zamieścić tę pieśń (chociaż nie do końca spełnia kryteria tradycyjności ;)) z uwagi na kilka kwestii. Po pierwsze posiada melodię gregoriańską łacińskiej antyfony Lapis revolutus est, którą warto w ten sposób "przechować". Po drugie nie spotkałem się z tą pieśnią w żadnych innych śpiewnikach. Po trzecie wreszcie, nawiązuje wprost do tekstu biblijnego (Maria Magdalena przy pustym grobie), czego nie można powiedzieć o literacko-muzycznym knocie, jaki stanowi - moim zdaniem - pieśń "Alleluja, biją dzwony", która w tym dziale egzystuje.

knrdsk1

Nie mogę powiedzieć żeby "Al-bi-dzw" było pieśnią wybitną, ja jako kantor raczej też bym jej nie intonował; jednak nie rozumiem czemu aż takim obdarzyłeś ją epitetem. A co do pieśni niniejszej, nie mam nic przeciwko temu, żeby tutaj od teraz też "egzystowała". Też bym jej nie intonował, ale na pewno przyda się któremuś z organistów.

tomas_wawa

Konradzie, "Al-bi-dzw" ;) z tekstem "Biją długo i radośnie, że aż w piersiach serce rośnie" przekracza moje możliwości akceptacji rymów a-a, tym bardziej w pieśni współczesnej. Może się czepiam, sam tę pieśń słyszałem raz w życiu i to nie w moim kościele (gdzie, dzięki Bogu, jej się nie śpiewa), ale spośród wszystkich pieśni w tym dziale, tej z premedytacją bym nie zaśpiewał.

knrdsk1