Kto zna tę pieśń?

Zaczęty przez Paladyn, 09-11-2007, 14:23:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

Paladyn

Mam trudną zagadkę dla Państwa, ale sądzę, że jako fachowcy będziecie w stanie mi pomóc. Wczoraj (8.11.2007) wieczorem usłyszałem w radiu (chyba Radiu Maryja lub innym katolickim radiu) pieśń, której tekst i nuty wskazywały, że ma już kilka wieków. Pieśń posiadała dużo zwrotek śpiewanych na te same nuty (ale chyba było kilka głosów). Zanim wpadłem na pomysł, żeby ją nagrać, już się kończyła, więc mam tylko ostatnie jej słowa:
"(...)także(?) Ty w swej boskiej miłości
racz o(d)puścić nasze złości"
Google nic nie znalazło. Brat mi mówił, że nie jest to kompletnie nieznany utwór, bo słyszał, jak kiedyś wykonywał go Pospieszalski i inni ludzie w TV.

knrdsk1

Niestety, na dziś nie przychodzi mi żadna pieśń do głowy, któraby się tak kończyła. Także podana data (8 XI) nic mi nie podsuwa  :(
Może wypowiedzą się organiści? Chociaż oni żadko śpiewają więcej niż 2 zwrotki (chwała tym którzy walczą o obecność pozostałych!)

Hyacinthus z Rządkowic

Dzieki uprzejmości Domninika miałem okazję poznać ową końcówkę, ale, jako, że w komórce brmiało to: "ą-ę-ę-błe-błą-błę..." to też nie byłem w stanie stwierdzić co to. Tyle, że konuiec zwrotki przypominal nieco melodycznie koniec zwrotki: "Głos wdzięczny z nieba wychodzi...".

Rorantysta

#3
To jest najprawdopodobniej pieśń Dobrotliwość Pańska rozpoczynająca się od słów "Mądrość Ojca wszechmocnego", autorstwa Jakuba Lubelczyka z muzyką Cypriana Bazylika (XVI w.). Ostatnia (14-sta) zwrotka brzmi:

Bo wielce-ciechmy zgrzeszyli,
Majestat Twoj obrazili,
Wszkże Ty, z swej Boskiej miłości,
Racz odpuścić nasze złości. Amen

Jest to parafraza łacińskiej pieśni Patris sapientia.

Paladyn

Dziękuję serdecznie za pomoc. Melodia i tekst tej pieśni bardzo mi się podobają. Znalazłem stronę, gdzie można ściągnąć fragment.

Rodyzi

Tu zaś: http://merlin.pl/frontend/browse/product/4,510091.html#fullinfo można kupić sobie tę pieśń, oraz jeszcze kilka nie mniej ciekawych, o ile nie odstraszy kalwińskie pochodzenie tego repertuaru.

Rorantysta

Pochodzenie okrutnie kalwińskie, ale pierwowzór łaciński z XIV w., czyli jakby powiedziano w tamtych czasach - starożytny (tzn. pochodzący sprzed reformacji, a więc katolicki).
Patris sapientia to pieśń godzinkowa o Świętym Krzyżu, przypisywana Papieżowi Janowi XXII.

marian7

Witam.
Pieśń Mądrość Ojca Wszechmocnego znajduje się na płycie CD firmowanej przez tygodnik Niedziela. Wykonawca Chór "Musica Mundana" dyrygent Jacek Piech tel. 0 509-105-477, e-mail piech@kul.lublin.pl
Na płycie jest jeszcze kilka perełek, tak, że warto poszukać. Płyta Historia Passionis - Polska pieśń pasyjna.
Pozdrawiam.

L'organiste

Cytat: RorantystaPochodzenie okrutnie kalwińskie...
Mógłbyś rozwinąć tę myśl?

Rorantysta

Tu nie ma specjalnie co rozwijać  :). Autorzy tej pieśni: tłumacz i kompozytor byli jednoznacznie związani z kalwinizmem. Jakub Lubelczyk był nawet pastorem kalwińskim. Chyba, że ktoś wziął sformułownie "okrutnie" zbyt dosłownie i oczekiwał jakiejś sensacyjnej opowieści.

L'organiste

Oj, przecież nie oczekiwałem żadnej sensacyjnej historyjki. Zresztą jaka sensacja może być związana z pieśnią? Po prostu bardzo lubię ten śpiew i zaciekawiło mnie to, że ma korzenie w innym odłamie chrześcijaństwa.

Rodyzi

Otóż to: chrześcijaństwo mimo różnic, a nawet otwartych wojen pomiędzy poszczególnymi odłamami wciąż się, dzięki Bogu, dzieli między sobą najlepszym co ma, więc przede wszystkim muzyką...
To pozostawia nadzieję, że może dożyję zjednoczenia całego Kościoła Chrystusowego  :)

Tomek Torquemada

Cytat: Rodyzi w 29-07-2008, 13:51:25
To pozostawia nadzieję, że może dożyję zjednoczenia całego Kościoła Chrystusowego  :)
Ależ przecież Kościół jest jeden. Co więcej, jedność Kościoła jest jego nieutracalnym atrybutem.

Paladyn

Cytat: marian7 w 24-01-2008, 20:14:47
Pieśń Mądrość Ojca Wszechmocnego znajduje się na płycie CD firmowanej przez tygodnik Niedziela. Wykonawca Chór "Musica Mundana" dyrygent Jacek Piech tel. 0 509-105-477, e-mail piech@kul.lublin.pl
Na płycie jest jeszcze kilka perełek, tak, że warto poszukać. Płyta Historia Passionis - Polska pieśń pasyjna.
Pozdrawiam.

A nie wie Pan, gdzie można kupić tę płytę? Przeszukuję internet i znaleźć nie mogę.

tomas_wawa

Cytat: Rorantysta w 10-02-2008, 16:25:08
Tu nie ma specjalnie co rozwijać  :). Autorzy tej pieśni: tłumacz i kompozytor byli jednoznacznie związani z kalwinizmem. Jakub Lubelczyk był nawet pastorem kalwińskim.

Wiele pieśni funkcjonujących w repertuarze katolickim ma pochodzenie niekatolickie. Chociażby piękna pieśń wielkanocna "Chrystus Pan zmartwychwstał", odnotowana właśnie przez Jakuba Lubelczyka :)
Może i komuś się narażę, ale w pieśni ewangelickiej przeważa biblijny, teologiczny nurt, także w kolędach, które w katolicyźmie (zwłaszcza polskim) przesiąknięte są  w większości tkliwością, sentymentalizmem żłóbka i sianka a do tego zaopatrzone są tanecznymi, ewidentnie świeckimi melodiami.