Dziecino Niebieska niewinna [nuty]

Zaczęty przez Rorantysta, 04-01-2008, 16:32:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rorantysta

Rękopis karmelitański z XVIII-go wieku (Ch 251, nr 58, str. 72)

58.

Dziecino Niebieska niewinna,
gdzież Twoja cześć Bogu powinna?
|: Między bydlęty
leżysz Prześwięty,
od wiatrów drży płeć Twoja,
     dziecinna :|.

Jeślić miły pałac w stajence,
serce moje ziemskie, bydlęce
|: niebieski Panie
za stajnięć stanie,
niech spocznie w nim Twe ciało
     panięce :|.

O gościu niebieski dostojny
zbuduj we mnie pałac spokojny,
|: a jeźlić trzeba
ozdoby z nieba,
ubogać serce moje,
     boś hojny :|.

Rorantysta


Rorantysta

#2
Inne źródła tego utworu:

Rękopis karmelitanek krakowskich, sygn. 95 (tekst i melodia, 1722)
Rękopis karmelitanek krakowskich IN NOMINE DOMINI. Zabawa przy Nowonarodzonym Panu Jezusie przez nabożne y wesołe spiewania ktore dusza nabozna m wyprawować tuląc y zabawiaiąc dziecine płaczącą Nowo Narodzoną Pana Jezusa, Biblioteka Jagiellońska, sygn. 3638 (tekst i melodia, XVII/XVIII w.)
Rękopis karmelitanek krakowskich Pieśni o Narodzeniu Pańskim Siostr Karmelitanek Bossych Konwentu SMN Teresy y BWN Jana przy Krakowie na Wesoły, Biblioteka Jagiellońska, sygn. 3640 (tekst, 1722)
Rękopis karmelitanek krakowskich Iezus + Marya + Jozef + Teresia. Piesni, rozne Wyięte z roznych Cantionałow o Bozym Narodzeniu O Męce Panskiey I insze Wszelkiego czasu Słuzące W iedno zebrane Roku Panskiego 1741 Na chwałę Panu Bogu Pannie Przenasw: y ww. S. S., Biblioteka Jagiellońska, sygn. 3642 (tekst, 1741)
Rękopis s. Anny Kiernickiej OSB z r. 1705, 1754 z zespołu rękopisów staniąteckich Anna Kiernicka ZROSB. Ten Cancional sporządzony Roku Pańskiego 1754 (Odpis kancjonału z r. 1705, Kościan 25 2 1905, X. Surzyński), Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu sygn. MS 1051 (tekst i melodia, 1705, 1754)
Rękopis klarysek krakowskich Kolenda czyli zbiór pieśni na Boże Narodzenie. Dla wygody y nabożeństwa Ich=mość P. P. Franciszkanek Klasztoru Sw: Jędrzeja Ap: Przez X: B: Ch: REF: spisany w Krakowie R: P: 1808, Odpis rękopisu, Biblioteka UAM w Poznaniu, sygn. Ch. II/14 (tekst, 1808)

Wg: Barbara Krzyżaniak, Kantyczki z rękopisów karmelitańskich (XVII/XVIII w.), Konkordancje, s. 217