Autor Wątek: Chwalcie łąki umajone [mp3]  (Przeczytany 12091 razy)

Tomek Torquemada

• Administrator
  • Przodownik pracy
  • Niech żyje Benedykt XVI Wielki!
    • gregorian chant
    • Email
Chwalcie łąki umajone [mp3]
« dnia: 18-05-2007, 21:55:07 »
1. Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone; * chwalcie cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki

2. Co igra z morza falami, w powietrzu buja skrzydłami, * chwalcie z nami Panią świata, Jéj dłoń nasza wieniec splata.   

3. Ona, dzieł Boskich korona, nad Anioły wywyższona; * choć jest Panią nieba, ziemi, nie gardzi dary naszémi.   

4. Wdzięcznym strumyki mruczeniem, ptaszęta słodkim kwileniem, * i co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję.   
« Ostatnia zmiana: 15-07-2007, 00:00:51 wysłana przez Tomek Torquemada »

spiewnik.katolicy.net : chorał gregoriański i tradycyjne pieśni kościelne

Chwalcie łąki umajone [mp3]
« dnia: 18-05-2007, 21:55:07 »

Tomek

• Majster
  • z góry świat wyglądo inacyj
    • Pieśni Nabożne
    • Email
Odp: Chwalcie łąki umajone
« Odpowiedź #1 dnia: 14-07-2007, 23:48:05 »
« Ostatnia zmiana: 14-01-2008, 01:23:38 wysłana przez Rorantysta »
Ale my wiemy, ze nom nic tak ducha nie krzepi, jako muzyka, jako śpiyw. Niekze teroz ponad nami popłynie duch pod postaciom muzyki, a my se na tej muzyce siednijmy i razym z tom muzykom podnieśmy nase myśli ku niebu. (ks. J. Tischner)

tomas_wawa

• Gość
Odp: Chwalcie łąki umajone [mp3]
« Odpowiedź #2 dnia: 25-11-2007, 17:50:54 »
Ulubiona przez polski lud pieśń maryjna (zwłaszcza wśród starszego pokolenia) zawsze budziła moją niechęć. Dwie pierwsze zwrotki mogłyby z powodzeniem wychwalać jakąś boginię wiosny/przyrody, potem mowa jest o "Pani świata", "Pani nieba, ziemi" a na samym końcu pada dopiero określenie adresatki pieśni - Maryi. Odniesienie do Boga też jest właściwie żadne - mimochodem w trzeciej zwrotce pojawia się tylko enigmatyczne "Ona dzieł Boskich korona".
Całe szczęście, że w mojej parafii organista ma podobne zdanie i tą pieśnią nie katuje mnie przez cały maj, jak to bywa tu i ówdzie.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2007, 17:53:47 wysłana przez tomas_wawa »

knrdsk1

• Główny Moderator
  • Przodownik pracy
    • SŚT
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: 25-11-2007, 21:32:22 »
Ja bardzo lubię tę pieśń, a jej śpiewanie nie wzbudza we mnie teologicznych rozterek. No ale nie kończyłem żadnej Teologii, tylko zwykłą Religię (jeszcze nie w szkole, na szczęście); myślę jednak że trochę rozumiem wyśmiewaną przez Uczonych pobożność ludową i wyrażaną w niej podobno-nie-teologiczną synowską miłość do Maryi, nawet jeśli jest wyrażana prostymi (a przy okazji pięknymi) pieśniami.
Pozdrawiam wszystkich, którzy chcą Pannie Maryi służyć, a Jej osobliwymi miłośnikami być!  :)

Mira

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 25-11-2007, 22:42:32 »
Ja też bardzo lubię tę pieśń. Ale poniekąd podzielam rozterki tomasa, bo jeśli śpiewana jest tylko jedna zwrotka (a tak się zdarza), to można odnieść wrażenie, że jest to pieśń ekologiczna. ;-))

Tomek Torquemada

• Administrator
  • Przodownik pracy
  • Niech żyje Benedykt XVI Wielki!
    • gregorian chant
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: 26-11-2007, 00:02:29 »
Ja też bardzo lubię tę pieśń. Ale poniekąd podzielam rozterki tomasa, bo jeśli śpiewana jest tylko jedna zwrotka (a tak się zdarza), to można odnieść wrażenie, że jest to pieśń ekologiczna. ;-))
Niewiarygodne. Jedną zwrotkę tek pieśni? Śmiech na sali... Podobny absurd jak kończenie Archanioł Boży Gabryjel po 2. zwrotce...

jacek

• Czeladnik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #6 dnia: 30-04-2009, 20:54:46 »
Pieśń jest ładna. U mnie w parafii to zazwyczaj w tygodniu śpiewa się pierwszą zwrotkę, później odśpiewana jest Litania, a po Litanii (i antyfonie) druga zwrotka.

senacinimod

• Robotnik
  • **