Chwalcie łąki umajone [mp3]

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 18-05-2007, 21:55:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek Torquemada

1. Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone; * chwalcie cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki

2. Co igra z morza falami, w powietrzu buja skrzydłami, * chwalcie z nami Panią świata, Jéj dłoń nasza wieniec splata.   

3. Ona, dzieł Boskich korona, nad Anioły wywyższona; * choć jest Panią nieba, ziemi, nie gardzi dary naszémi.   

4. Wdzięcznym strumyki mruczeniem, ptaszęta słodkim kwileniem, * i co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję.   

TomekBaranek

#1

tomas_wawa

#2
Ulubiona przez polski lud pieśń maryjna (zwłaszcza wśród starszego pokolenia) zawsze budziła moją niechęć. Dwie pierwsze zwrotki mogłyby z powodzeniem wychwalać jakąś boginię wiosny/przyrody, potem mowa jest o "Pani świata", "Pani nieba, ziemi" a na samym końcu pada dopiero określenie adresatki pieśni - Maryi. Odniesienie do Boga też jest właściwie żadne - mimochodem w trzeciej zwrotce pojawia się tylko enigmatyczne "Ona dzieł Boskich korona".
Całe szczęście, że w mojej parafii organista ma podobne zdanie i tą pieśnią nie katuje mnie przez cały maj, jak to bywa tu i ówdzie.

knrdsk1

Ja bardzo lubię tę pieśń, a jej śpiewanie nie wzbudza we mnie teologicznych rozterek. No ale nie kończyłem żadnej Teologii, tylko zwykłą Religię (jeszcze nie w szkole, na szczęście); myślę jednak że trochę rozumiem wyśmiewaną przez Uczonych pobożność ludową i wyrażaną w niej podobno-nie-teologiczną synowską miłość do Maryi, nawet jeśli jest wyrażana prostymi (a przy okazji pięknymi) pieśniami.
Pozdrawiam wszystkich, którzy chcą Pannie Maryi służyć, a Jej osobliwymi miłośnikami być!  :)

Mira

Ja też bardzo lubię tę pieśń. Ale poniekąd podzielam rozterki tomasa, bo jeśli śpiewana jest tylko jedna zwrotka (a tak się zdarza), to można odnieść wrażenie, że jest to pieśń ekologiczna. ;-))

Tomek Torquemada

Cytat: Mira w 25-11-2007, 21:42:32
Ja też bardzo lubię tę pieśń. Ale poniekąd podzielam rozterki tomasa, bo jeśli śpiewana jest tylko jedna zwrotka (a tak się zdarza), to można odnieść wrażenie, że jest to pieśń ekologiczna. ;-))
Niewiarygodne. Jedną zwrotkę tek pieśni? Śmiech na sali... Podobny absurd jak kończenie Archanioł Boży Gabryjel po 2. zwrotce...

jacek

Pieśń jest ładna. U mnie w parafii to zazwyczaj w tygodniu śpiewa się pierwszą zwrotkę, później odśpiewana jest Litania, a po Litanii (i antyfonie) druga zwrotka.


czytane

Inny tekst wdg (Śp. Gieburowskiego 1938.)

1. Chwalcie łąki umajone, * góry, łany zbóż zielone. * Chwalcie lasy i gaiki, * źródła ziemskie i strumyki.
2. I co igra z mórz falami, * Co w powietrzu mknie skrzydłami, * Chwalcie z nami Panią świata, * nasza dłoń Jej wieniec splata.
3. Boskich ona dzieł korona, * Nad anioły wywyższona, * Gdy jest Panią ziemi, nieba, * Z serca daje, co nam trzeba.
4. Wdzięcznym strumyk czci mruczeniem, * Ptasząt chór słodkim kwileniem, * I co czuje i co żyje, * Niechaj z nami czci Maryję.