Gloria in excelsis

Zaczęty przez tomas_wawa, 25-12-2007, 23:54:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: Kantyczki polskie – wybór najbardziej znanych kolęd, pastorałek i pieśni na Boże Narodzenie, pieśń nr 11.

1. Gloria in excelsis grają Anieli, * Chwałę Bogu dają, wszyscy weseli, * Pójdźcie, dzieci, do stajenki * Do Jezusa i Panienki * Przenajświętszej.

2. Stańcie wszyscy wkoło, tylko ostrożnie, * Wesoło krzyknijcie, ale pobożnie, * Ucieszycie miłe Dziecię, * Przyjmijcie je tu na świecie, * O Hosanna!

3. Padają bydlęta przed Bogiem swoim, * Jakby miały rozum przy Bogu moim. * Zaśpiewajcie i wy, dzieci, * Niech stąd chwała Bogu wzleci, * O Hosanna!

4. Jezus Chrystus, Bóg nasz, dziecię się zrodził! * Co lud, bydło i świat słowem utworzył! * Rządzi w niebie Aniołami, * A dziś jest tu między nami, * O Hosanna!

5. Patrzcie dobrze w żłóbek, czy poznacie Go, * Stwórcę nieba, ziemi, Króla wielkiego? * Oto płacze jako dziecię, * Że Mu źle jest na tym świecie, * O Hosanna!

6. A wy biedni wszyscy, co płaczecie tu, * Oto lekarz duszy czeka w tym żłobku: * Pójdźcie chorzy tu z ranami, * Pójdźcie wszyscy z kłopotami, * O Hosanna!

7. Woła miły Jezus, prosi tak rzewnie, * „Pójdźcie do mnie wszyscy, pójdźcie do mnie, * Jestem Bóg wasz, wy sieroty, * Osłodzę wam te kłopoty”, * O Hosanna!

8. Ale czy Paniątko, przyjmiesz takiego, * Jakim ja jest, człeka, bardzo grzesznego? * „Mnie nie miło bez Cię w niebie, * Przyszedłem tu zbawić ciebie”, * O Hosanna!

9. „Najbardziej dla ludzi, ciężko grzeszących, * Jestem by ratować nędznie ginących”, * Cóż uczynić Panu memu, * Śpiewać będę po swojemu: * O Hosanna!

10. Błogosławcież Boga, wszyscy Anieli, * Co wokoło Niego stoicie w bieli. * Błogosławcież, Cherubiny, * Wychwalajcież, Serafiny: * O Hosanna!

11. Bóg się upokorzył tak bardzo nisko, * Oddał, co miał tylko, oddał nam wszystko. * Błogosławcież Mu, książęta, * I panowie, i panięta, * O, Hosanna!

12. Błogosław Mu, ziemio i wszystkie góry, * Błogosław wszystkie anielskie chóry; * Wyśpiewujcie, poklękajcie, * Cześć i chwałę Bogu dajcie, * O Hosanna!

13. Błogosławże Panu, żłobku ubogi, * W którym leży Stwórca twój i mój drogi; * Błogosław, stajenko miła, * Coś pałacem Bogu była, * O Hosanna!

14. Błogosławi wołek, osioł pomaga, * A w około dziatek wielka gromada * Rączkami wszystkie znać dają, * Że Boga swego poznają, * O Hosanna!

15. Święty Józef obok klęknąwszy pewnie, * Patrzy w oczy dziecku, patrzy tak rzewnie, * Że starcowi i łzy cieką, * Bo mu Jezus jest pociechą, * O Hosanna!

16. Matka w duszy niebo przeczystej czuje, * Gdy na swoich rękach Boga piastuje: * „Wielbij, duszo moja, Pana” * Śpiewa tak Niepokalana, * O Hosanna!

17. Duszo moja, ciesz się i kochaj Boga, * Błogosław Go za to, żeś Mu tak droga. * Dziś Syn Boży z nieba zstąpił, * Nas wyzwolił, czarta strącił, * O Hosanna!

18. Alleluja śpiewamy i wy krzyknijcie, * I Hosanna wszyscy odtąd zacznijcie: * Alleluja i Hosanna, * Porodziła Boga Panna. * O Hosanna!