O Jezu mój o Zbawco mój [nuty]

Zaczęty przez organista1, 31-01-2008, 15:46:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

organista1

O JEZU MÓJ, O ZBAWCO MÓJ, * Tyś bardzo cierpieć musiał, * Gdyś klęczał tam w Ogrojcu sam * I krwawy pot wylewał.
Ref. O Jezu nasz, o Zbawco nasz, * O ratuj nas przy śmierci, * Przyciągnij nas, gdy przyjdzie czas, * Do wiekuistej chwały!

Melodię do tej pieśni skomponował sławny kompozytor: J Brahms

(Pieśń ta jest bardzo popularna na Śląsku)

martin1984

witajcie, macie może do tej pieśni nuty na organy?

Tomcio

Tak, to prawda, że pieśń jest bardzo popularna na Śląsku  ;)
Aż szkoda, że w języku polskim jest tylko jedna zwrotka, bo pieśń jest naprawdę wyjątkowa.
Nutki z Chorału Śląskiego :D

martin1984

Są dwie zwrotki i nawet jest wersja co do zmarłych:
2. O Jezu mój, o Zbawco mój, ciężko pod krzyżem padasz, *
    Najświętszą Twarz skrwawioną tak, w Krwi Głowa cała tonie. *
    O Jezu nasz, o Zbawco nasz, Ty co duszami władasz, *
    O ratuj nas, gdy przyjdzie czas, wśród życia i po zgonie.
3. O Jezu mój, o Zbawco mój, z Ran Twoich Krew płynąca, *
    Ochłodą jest, osłodą jest, duszom w czyśćcu cierpiącym. *
    O Jezu nasz, o Zbawco nasz, przez Krew Twą prosim Ciebie, *
    O skrócić racz, ich cierpień czas, racz przyjąć ich do Siebie. Amen.


db253


martin1984

#5
Źródło: Ś.P. Władysław Radwan, organista Makowski - Wierzę w życie wieczne s. 109. Owe zwrotki jako oddzielna pieśń została zamieszczona w śpiewniku pogrzebowym Sz.P. Stanisława Stopy - W drodze do domu Ojca.

przemekpodg

W tamtym roku, ks. Adam Kozak (diecezja gliwicka) dokonał tłumaczenia zwrotek nr 2-7 z niemieckojęzycznej "Drogi do Nieba", ja sporządziłem adaptację tego tłumaczenia do melodii J. Brahmsa, tekst został zamieszczony w dodatku do chorału "Zwycięzca śmierci":

2. W noc, cichy czas, gdy pierwsza straż, * Rozbrzmiała trwożna skarga.* W ogrodzie trwał, w ciemności drżał, * A sercem smutek targał.
Tam był nasz Pan, On cierpiał sam, * I zmagał się w udręce, * Ażeby On Swym Ciałem, Krwią, * Nasz grzech okupił w męce.

3. Gorący pot oblewał Go * Z ciężkimi krwi kroplami,* Gdyż strachu cień i w duszy lęk * Pozbawiał Go odwagi.
Zły ludzki czyn i bezmiar win * Goryczą Go napełnia. * Ogromny ból, wzgardzony Król, * Nieszczęścia otchłań pełna.

4. Adama grzech, nasz każdy grzech, * To rana Mu zadana. * Spis ludzkich win do końca dni * - Największa boleść Pana.
Spogląda On na kielich mąk * I gorzkich łez, katuszy. * Judasza znak – muśnięcie warg, * Aż do rozdarcia duszy.

5. Wie Pan, że czas na bicza raz, * Cierniowej ból korony, * Z szatanem bój, ofiarny znój *– Człowieczy Syn strapiony.
I patrzy wzwyż i widzi krzyż * Z ciężarem win ludzkości. * Już bliski zgon. Przejmuje Go * Strach aż do szpiku kości.

6. Wszechświata Pan upada tam* Na ziemię z płaczem, jękiem. * Modlitwy swe do Ojca śle * i załamuje ręce.
,,Ach, powiedz Mi, czy muszę pić * Z kielicha srogiej męki? * Lecz, jak Ty chcesz, niech stanie się, * Bym wolę Twą wypełnił."

7. Rzucony w proch, błaganie to * Trzykroć do niebios wznosił. * I wtedy jął umacniać Go * Z wysoka anioł Boży.
Syn Boży, Pan, jest Zbawcą nam, * Cierpienia swego stanem. * Zwyciężył śmierć! Bądź Jemu cześć * I hołd na wieki. Amen.