Święty [...] Patronie nasz

Zaczęty przez knrdsk1, 25-05-2007, 12:32:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

knrdsk1

Uwaga!!!
Pieśń wirus!!! :'(
Wykończyła skutecznie niemal wszystkie pozostałe pieśni o Świętych!!! >:(
Używać jedynie w ostatecznej ostateczności!!! :-X


knrdsk1

Acha, tak się patrzę że nie zamieściłem pieśni-wirusa.
Pieśń to oczywiście:

Święty [...] Patronie nasz,
Święty [...] Patronie nasz,
Módl się!
Módl się!!!
Módl się!!!!!
Za nami...

knrdsk1

Złośliwa interpretacja gramatyczna pochodzi wyłącznie ode mnie.
Gwoli sprawiedliwości dodać należy, że oczywiście nie każdy święty posiada "swoje" pieśni po polsku, wtedy nie ma innego wyjścia... i nasza pieśń-wirus, w formie niezłośliwej, ratuje sytuację.
Ale ręce opadają jak się słyszy (a słyszałem, grane-śpiewane w katedrze wrocławskiej, a jakże!) wersję:

Bło-go-sła-wio-ny Czesławie, patronie nasz,
Bło-go-sła-wio-ny Czesławie, patronie nasz,
Módl się/x3 za nami!

toć już spokojnie można by zatytułować Go świętym i byłoby zgrabniej. Tym bardziej że bł. Czesław posiada "swoją" pieśń, która mówi:

"Tobie niech zabrzmi Boże cześć i sława
Przy dniu dorocznym ŚWIĘTEGO Czesława"

A ja sam gdybym chciał zaśpiewać pieśń do swojego Patrona - Św. Konrada (bp. Constanzy, zm. 975 r.), musiałbym zaśpiewać...

Święty Konradzie, Patronie nasz... :(

Tomek Torquemada

A wyobraź sobie jak zapewne śpiewano przed kanonizacją św. Maksymiliana Kolbe:

Bło-go-sła-wio-ny Ma-ksy-mi-lia-nie paaaaatronie naaaasz

:-)

Tomek Torquemada

#4
Cytat: Tomek Torquemada w 13-06-2007, 19:45:06
A wyobraź sobie jak zapewne śpiewano przed kanonizacją św. Maksymiliana Kolbe:

Bło-go-sła-wio-ny Ma-ksy-mi-lia-nie paaaaatronie naaaasz

:-)

Tak mi się zażartowało, i wykrakałem. Moja Małżonka powiedziała mi wczoraj, jak słyszała kiedyś w kościele:

Święty Janie Chrzcicielu Patronie nasz...

Ręce opadywują do samej ziemi...

Hyacinthus z Rządkowic

Ja, zgodnie rozsądkiem, stosuję tę pieśń tylko i wyłącznie do Świętych, którzy są faktycznie Patronami, a zatem:
Stanislaw i Wojciech - Patronowie Polski,
Józef - Patron archidiecezji łódzkiej (jemu zresztą pieśń ta pierwotnie była dedykowana),
ewentualnie Benedykt - Patron Europy (choć akurat w dniu jego święta bywam na urlopie w Tatrach, więc rzadko mam okazję wówczas to odśpiewać).

Tomek Torquemada

Ależ zarówno Stanisław, Wojciech i Józef mają swoje własne pieśni, o niebo lepsze od tej...

karol m

Wszystkie śpiewy są na chwałę Bożą,czasem ten kto jest bez szkoły czy gorzej śpiewa w kościele oczywiście chodzi mi o organistę,to właśnie on lepiej służy Bogu niż ten z kwalifikacjami a pogardzający innymi. Wiara wiara wiara! to się liczy a my nauczyliśmy się oceniać a przecież Pan Jezus mówi! Nie sądźcie abyście i wy nie byli sądzeni! nie potępiajcie abyście i wy nie byli potępieni! jaką miarą wy mierzycie taką i wam odmierzą!

dex

Cytat: karol m w 06-10-2011, 18:08:03
Wszystkie śpiewy są na chwałę Bożą...
Negrala też?

Cytat: karol m w 06-10-2011, 18:08:03
...czasem ten kto jest bez szkoły czy gorzej śpiewa w kościele oczywiście chodzi mi o organistę...
Organista -- jak sama nazwa wskazuje -- nie śpiewa, tylko gra.

Cytat: karol m w 06-10-2011, 18:08:03...to właśnie on lepiej służy Bogu niż ten z kwalifikacjami a pogardzający innymi. Wiara wiara wiara! to się liczy a my nauczyliśmy się oceniać a przecież Pan Jezus mówi! Nie sądźcie abyście i wy nie byli sądzeni! nie potępiajcie abyście i wy nie byli potępieni! jaką miarą wy mierzycie taką i wam odmierzą!
??? zupełnie nie na temat...

zolwikolew

#9
Pewnie mnie tym razem czeka cięcie :'(  troszkę obok głównego tematu wątku, choć...
Wirusik lokalny(dawnej diecezji gdańskiej-ostatniego po wojnie śladu po WMG) jako ciekawostka.
Obecnie niemal odszedł w zapomnienie, pochodzi z zasłyszenia(mojego). Na tę melodię "Błogosławiony Maksymilian" nie byłby niemożliwy.No i to metrum! Musescore tak niestety zapisuje png.
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

vox_humana

To jest w oryginale pieśń do św. Józefa, choć w krakowskiej zarzekają się, że do św. Stanisława (sami zobaczcie, kto ma rację, odpowiednio podkładając sylaby).

knrdsk1

Nie, w Krakowie śpiewa się:

Święty Stanisławie
Patronie nasz
Opiekunie całej ojczyzny
Módl się za nami!

więc nie ma potrzeby dodawania innej "prostej pieśni".