Pamiętaj człowiecze na Jezusa [mp3] [nuty]

Zaczęty przez TomekBaranek, 10-07-2007, 09:58:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

TomekBaranek

 1. Pamiętaj człowiecze na Jezusa,
Jak drogo kupiona twoja dusza,
Ref: Ach Jezu mój, ach Jezu mój,
gdy będę w ciężkościach sam przy mnie stój
Przez Twe rany i boleści,
racz zostać z Maryją przy mej śmierci.

2. Pamiętaj człowiecze gdym w Ogrojcu,
Modlił się za ciebie Memu Ojcu, Ref.

3. Pamiętaj człowiecze, gdy w łańcuchy,
Związali Me Ciało jak złe duchyRef.

4. Kiedy Mnie z Ogrojca prowadzili,
Jak szaleni w rzekę Mnie wrzucili, Ref.

5. Wiedli Mnie do sądu aż do miasta,
Szarpała i tłukła Mnie hałastra. Ref.

6. Kiedy Mi już na śmierć dekret dali,
Wtrącili w piwnicę, bić kazali. Ref.

7. Gdybyś ty człowiecze o tym wiedział
Ilem Ja za ciebie biczów zebrał. Ref.

8. Pamiętaj człowiecze na Me rany,
Jak straszniem za ciebie katowany, Ref.

9. Pamiętaj człowiecze na koronę,
Ilem Ja ucierpiał w każdą stronę. Ref.

10, Pamiętaj człowiecze gdym krzyż nosił,
Ilem Ja za tobą Ojca prosił. Ref.

11. Kiedy Mnie już na krzyż przybijali,
Żółcią Mnie poili, obrażali. Ref.

12. Pamiętaj człowiecze, gdym już wisiał,
W okrutnych boleściach ducha oddał. Ref.

13. Gdy będziemy konać, mój Jezusie,
Przybądź wraz z Maryją po mą duszę. Ref.

Tekst za: [M. Chorzępa], Pieśni o Męce Pańskiej, Kraków 2001, s. 55n.
Melodia: http://piesni-nabozne.tumnus.info/pamietajczlowiecze.html

knrdsk1


tomas_wawa

Wersja według Zupełnego śpiewnika i książki do nabożeństwa z 1898 r., pieśń nr 203.

1. Pamiętaj człowiecze na Jezusa, * Jak drogo kupiona twoja dusza. * Ach, Jezus mój, ach Jezus mój, * Gdy będę w ciężkościach sam przy mnie stój; * Przez Twe rany i boleści, * Racz zostać z Maryą przy mej śmierci.
2. Pamiętaj człowiecze, gdy w Ogrójcu, * Modliłem się za cię memu Ojcu. * Ach, Jezus mój...
3. Pamiętaj człowiecze, gdy w łańcuchy, * Krępują me ciało jako złe duchy. * Ach, Jezus mój...
4. Kiedy Mię z Ogrójca prowadzili, * Zrzucili Mię w rzekę jak wściekli. * Ach, Jezus mój...
5. Wiodą Mnie już na sąd aż do miasta, * Szarpie Mnie i tłucze zła hałastra. * Ach, Jezus mój...
6. Kiedy Mi dekret na śmierć czytali, * Rzucili w piwnicę, bić Mię dali. * Ach, Jezus mój...
7. Gdybyś ty człowiecze to wiedzieć miał * Wielem Ja w piwnicy za cię cierpiał. * Ach, Jezus mój...
8. Pamiętaj człowiecze na te rany, * Wielem za ciebie był katowany. * Ach, Jezus mój...
9. Pamiętaj człowiecze na koronę, * Wielem Ja ucierpiał w wszystkie strony. * Ach, Jezus mój...
10. Pamiętaj człowiecze gdym krzyż nosił, * Wielem Ja za ciebie Ojca prosił. * Ach, Jezus mój...
11. Kiedy Mię już na krzyż przybijali, * Żółcią Mię poili, będąc nagi. * Ach, Jezus mój...
12. Pamiętaj człowiecze, gdym już wisiał, * We wielkich boleściach ducham oddał. * Ach, Jezus mój...
13. Gdy będziemy konać, mój Jezusie, * Przyjdźże Ty z Maryą po mą duszę. * Ach, Jezus mój...

tomekmc

Spotkałem się w internecie z podobną, ale jednak inną i chyba znacznie piękniejszą melodią:
http://www.muzyka.ofm.pl/piesni/kalwaria/pamietaj.htm

folkomaniak

Oj, ta ostatnia wersja melodyczna to nic innego jak melodia  pieśni ludowej "Od krzaczka do krzaczka listek drobny", znanej również w wersji "Od buczka do buczka".

bazanos

źródło: Richard Gillar ‐ Zbiór melodyi do użytku kościelnego i prywatnego