Izydor, św.: Izydorze święty z roli w niebo wzięty (10 maja ) [nuty->]

Zaczęty przez marian7, 01-03-2008, 11:28:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

marian7

1. Izydorze święty, z roli w niebo wzięty,
    Miłośniku Boga, spraw by nas zła trwoga
    Za grzechy nie biła, w domu nie szkodziła,
    Zwróć na nas łaskawie oczy w każdej sprawie.
2. Bądź Patronem swego ludu rolniczego,
    Święty Izydorze, przedziwnych cnót wzorze,
    Od Boga uczczony, chwałą ozdobiony,
    I módl się za nami, Twoimi sługami.
3. A po pełnym trudów i zasług żywocie
    Wprowadź nas do chwały w niebie wiecznej trwałej,
    Byśmy tam dobrego Boga, Stwórcę swego,
    Na wieki chwalili i z Nim się cieszyli.

T: XVIII w. (Miod.)
M: (Maz.)

tomas_wawa

Śpiewnik dla ludu katolickiego z 1900 r. (pieśń 660) podaje o 3 zwrotki dłuższy tekst oraz odmienne brzmienie początku zwrotki ostatniej:

1. Izydorze święty, * Z roli w niebo wzięty, * Miłośniku Boga! * Spraw, by nas zła trwoga * Za grzechy nie biła, * W dobrem nie szkodziła,* Zwróć na nas łaskawie * Oczy w każdej sprawie.
2. Daj upamiętanie, * W cnotach zakochanie; * A Twoja przyczyna * U Boskiego Syna, * Niech nas zawsze broni, * Skutecznie zasłoni * Od gniewu Boskiego * I karania Jego.
3. Niech nam mór nie szkodzi, * Broń głodu, powodzi, * Broń ognia i wojny, * Zjednaj czas spokojny; * Wyproś pocieszenie, * Grzesznym nawrócenie, * Byśmy bogobojnie * Żyli i spokojnie.
4. Boga niech kochamy, * Niech Go wysławiamy, * Spraw, prosimy ciebie, * Co się cieszysz w niebie; * Przyjmij nas pod swoją * Opiekę, a twoją * Pomoc niech poznamy * O to cię błagamy.
5. Bądź Patronem swego * Ludu rolniczego, * Święty Izydorze, * Przedziwnych cnót wzorze, * Od Boga uczczony, * Chwałą ozdobiony,* I módl się za nami, * Twoimi sługami.
6. A po tym kłopocie * I nędznym żywocie, * Wprowadź nas do chwały * W niebie wiecznej trwałej, * Byśmy tam dobrego * Boga, Stwórcę swego, *
* Na wieki chwalili * I z Nim się cieszyli.

Pragnę dodać, że z dużym dystansem podchodzę do tekstów pieśni, w których święci, czy Maria Panna mają "bronić" przed Bogiem, czy przed Boską karą (tu zwrotka 2), a ponadto do takich, w których kto inny niż Chrystus (zwrotka 6) wprowadza nas do nieba. Chrystus jako "droga, prawda i życie" poprzez dzieło odkupienia człowieka i Wniebowstąpienie tego dokonuje (On jako pierwszy wszedł tam z ludzką naturą).

Bóg jest sprawiedliwy, ale i miłosierny. Ponadto Jego kary mają na celu oczyszczenie z występku (kary znane ze Starego Testamentu, np. potop, węże na pustyni podczas wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej itd.). Nie są zatem bezcelowe - są częścią Bożego planu i są dopuszczane dla dobra wiecznego człowieka.

Już przedwojenne prace naukowe z socjologii religii podkreślały, że takie specyficzne pojmowanie wstawiennictwa NMP i świętych (ucieczka przed karą Bożą) wynikają z przeniesienia feudalnych relacji społecznych (w Polsce feudalizm trwał, jak wiadomo bardzo długo) na grunt wiary. Maria Panna, czy święci, podobnie jak dobra dziedziczka wstawi się za uciśnionym parobkiem u dziedzica. Są to uwarunkowania wynikające z systemu społecznego. Inny aspekt to antropologizacja Boga (czyli tworzenie Boga na podobieństwo człowieka), gdzie do matki (odpowiednik: NMP) lub starszej siostry, brata (święci) ucieka się przed ojcem lejącym pasem za nieposłuszeństwo (Bóg Ojciec). To z kolei uwarunkowania społeczne. Tymczasem święci, jako ci, którzy nas wyprzedzili w doczesnej wędrówce, chcą, byśmy tam też dotarli, gdzie oni przebywają. Czasami "bez zimnego prysznica" ze strony Boga, w naszej pysze nie zdobylibyśmy się na nawrócenie.


knrdsk1

X.M.M.Mioduszewski podaje:
Melodyja jak: Zawitaj Królowa o N. M. P. str. 473