Warszawa - Ludus Passionis Scholi Teatru Węgajty

Zaczęty przez Marek, 05-03-2008, 06:22:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marek

Zapraszam na niezwykłe wydarzenie nie tylko artystyczne.
Myślę, że to dobry pomysł na duchowe wejście w Wielki Post.
Wyjaśniam również, bo spotkałem się z takim pytaniem: opisane poniżej warsztaty chorałowe, przygotowujące do dramatu są dla chętnych, którzy chcą wziąć bardziej aktywny udział w przedstawieniu. Warsztaty nie są obowiązkowe, tzn. można przyjść do kościoła na samo przedstawienie, na które wstęp jest wolny.
Poniżej wkleiłem ogłoszenie. Podobna informacja została już zamieszczona na stronie Dominikanów z Freta 10.

Serdecznie pozdrawiam, życząc dobrego tygodnia.
Marek

15. marca 2008 r., g. 19:30
kościół św. Jacka, oo. dominikanów, ul. Freta 10, Warszawa

Ludus Passionis
Gra o Męce Pańskiej
dramat liturgiczny z rękopisu Carmina Burana, XIII w.
Schola Teatru Węgajty

Wśród wydarzeń cyklu Gorzkie Żale Projekt – 2008, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Centralny Basen Artystyczny, znalazło się miejsce na pochodzący z XIII w. dramat liturgiczny – Ludus Passionis.
Ludus Passionis, czyli Gra o Męce Pańskiej, przedstawia ostatnie zdarzenia z Życia Chrystusa, od Wjazdu do Jerozolimy po Śmierć na Krzyżu.
Wydarzenia z historii zbawienia stanowiły dla średniowiecznych twórców, zwróconych ku liturgii i Ewangelii, inspirację do pozostawionego w rękopisach Carmina Burana z bawarskiego klasztoru Benediktbeuern zapisu misterium, którym w wigilię Niedzieli Palmowej chcemy rozpocząć przeżywanie Wielkiego Tygodnia.
Zaangażowanie i rzetelność pracy badawczej i twórczej Scholi Teatru Węgajty pozwoli nam na wzór średniowiecznej praktyki religijnej, łączącej grę aktorską z modlitwą, rozważać tajemnicę Męki Pańskiej.
Teatr Węgajty skupia śpiewaków i aktorów z Polski, Wielkiej Brytanii, Estonii, Niemiec i Ukrainy. Podejmują oni pracę nad rekonstrukcją chorału gregoriańskiego, który stał się dla nich wspólnym językiem w twórczej pracy.

Postawione przez organizatorów cyklu „Gorzkich Żalów“ pytanie: czy sztuka może przygotować nas do śmierci, ma szansę znaleźć odpowiedź w płynącej z miłosnego aktu Boga nadziei Zmartwychwstania.

Zaproszenie na warsztat chorału gregoriańskiego – przygotowanie do Ludus Passionis:
8. marca 2008 r., g. 10-17
klasztor oo. dominikanów, ul. Freta 10, Warszawa, Kapitularz

Stowarzyszenie Sztuka Żywota zaprasza na warsztat chorału gregoriańskiego, który przygotuje nas do czynnego udziału w dramacie Ludus Passionis. Uczestnicy będą mogli zapoznać się dokładnie z fabułą dramatu przez udział w próbach Teatru 13 i 14 marca, o g. 19.
Warsztat poprowadzi Marcin Bornus-Szczyciński, dyrektor muzyczny Scholi Teatru Węgajty.
Koszt warsztatu: 30 zł
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w warsztacie na e-mail: aluta44@interia.pl i przesłanie dowodu zapłaty na konto: Stowarzyszenie Sztuka Żywota, ul. Freta 10, 00-227 Warszawa, nr: 36105010381000002326722309


Spotkanie z Johanem Wolfgangiem Niklausem i członkami Scholi Teatru Węgajty – „Gorzkie Żale Projekt – 2008“:
16. marca 2008 r., g. 16
Siedziba Centralnego Basenu Artystycznego, ul. M. Konopnickiej 6

Więcej informacji o Gorzkich Żalach:
http://www.centrumjp2.pl/node/3006
http://www.basen.art.pl/index.php?action=PageView&id=1091&paging=1&ref=News&lang=pl


Więcej informacji o Stowarzyszeniu Sztuka Żywota:
www.choral.freta.dominikanie.pl

knrdsk1

Ja także dołączam się do zaproszenia na Ludus Passionis w Warszawie; kto jeszcze tego dramatu nie widział, a będzie w pobliżu, niech przyjdzie koniecznie. Dramat grany jest bardzo rzadko, raz lub dwa razy w roku, w okresie Wielkiego Postu (jedyne odstępstwa do tej pory to festiwal w Jarosławiu (2003) i Święto Podwyższenia Krzyża Św.)

knrdsk1

Wg informacji które otrzymałem z Węgajt, Ludus Passionis ma rozpocząć się o godz. 20:00, ale jeśli ktoś się wybiera to niech jeszcze lepiej sprawdzi na plakatach, żeby się nie spóźnić!