Wniebowzięcie NMP - 15. VIII - O Najświętsza Rodzico, Matko Pana Jezusa

Zaczęty przez knrdsk1, 25-05-2007, 12:54:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

knrdsk1

1. O Najświętsza Rodzico, Matko Pana Jezusa, * Bez Ciebie jest zemdlone ciało i dusza nasza, * Boleści w nas srodze ranisz, gdy nas sierotami czynisz, * Bo zostaniem smutnymi bez Ciebie, mocna Pani.
2. Przykrzy się Matce Boskiéj więcéj już na świecie żyć, * Woli w niebie z Synaczkiem złączona już wiecznie być; * Wzdycha zawsze bez odmiany: Ach, mój Boże, mój kochany, * Weź mnie do Siebie, Panie, jak Ty chcesz, niech się stanie.
3. Ciało Matki Najświętszéj bez Boga téż omdlewa, * Z téj nowiny radosnéj serce ogniem rozrywa; * Marya na łóżku léży, natenczas posłowie Boży * Przyszli Apostołowie do Matki Chrystusowéj.
4. Marya się raduje, kto téż do niéj przychodzi, * Swój czas im oznajmuje, że na wieczność odchodzi, * Naostatek im przekłada, tajemnice opowiada, * I w wierze ich potwierdza, w utrapieniu posila.
5. Przychodzi jéj Syn miły z miłościwém wejrzeniem, * Matkę Swoję pociesza Swém miłém nawiedzeniem: * Bądź ma Matko pocieszona, koniec jest twego służenia, * Pójdziesz do chwały wiecznéj, radości nieskończonéj.
6. Syn Boży błogosławi naostatek Swą Matkę, * Do świętych rąk przyjmuje błogosławioną duszę, * A wpośród mnóstwa Aniołów, pocztem niebieskich dworzanów * Duszę w niebo prowadzą, na tron wieczny posadzą.
7. Precz są radości Panny, płaczą jéj przyjaciele, * Odeszło pocieszenie, smutni Apostołowie; * Marya ich gani złości, z siebie wydaje wonności; * Jéj rozkwitnione liczka czerwone, jak różyczka.
8. Wnet nabożne Matrony ciało święte stroiły, * Do czystych prześcieradeł nabożnie obłóczyły, * Apostołowie zaś mili ostatnią służbę czynili, * I niosą ją do grobu, nieba, ziemi Królową.
9. Nie chciała łaska Boska ciała w ziemi zostawić, * Świętéj Rodzicy Bożéj, grzesznym nogom dać chodzić; * To ciało Boga nosiło, by z duszą złączone było, * I jest do nieba wzięta, uczy nas wiara święta.
10. Przybądźcież, Aniołowie, do Świętéj w processyi, * Śpiewajcie pieśni nowe sławnéj téj kompanii; * Prędko wstępujcie do dołu, do Maryańskiego grobu, * Byście gotowi byli do niesienia Maryi.
11. Przychodzi jéj Syn Boży, prześwietny głos wydawa, * Wstańże już, a pójdź z grobu, najmilsza Matko moja; * Twój żywot bez zmazy winy, by był wiecznie zostawiony, * Pójdziesz do chwały wiecznéj, radości nieskończonéj.
12. Z wielką chwałą radości Marya w niebo wzięta, * Na tron w niebie gotowy, jak Cesarzowa Święta, * Tę zaś cała Trójca Święta i cały dwór nieba wita, * Z przybycia się raduje, szczęścia wiecznie winszuje.
13. Ojciec patrzy na Córkę, że bez grzechu w czystości, * Syn honoruje Matkę napełnioną światłości, * Duch Święty Oblubienicę, miłuje czystą Dziewicę, * Te trzy Boskie Osoby honor dają Maryi.
14. Na tron ją posadzili jako nieba Królową, * Miłości udzielili ku ludzkiemu plemieniu; * Ach usłysz nasze wołanie, przesławna niebieska Pani, * Racz być Orędownicą przed najwyższą stolicą.
15. Wyjednaj nam z miłości duszy, ciała potrzeby, * Abyśmy mogli patrzeć w Twarz Boga przewielebni, * Gdy Ty tam z ciałem przebywasz, wiecznéj radości zażywasz, * Ach, o Marya Święta, sławnie do nieba wzięta!   Amen.

Mira

O Najświętsza Rodzico, Matko Pana Jezusa!
Bez Ciebie jest zemdlone ciało i dusza nasza;
Boleśćmi nas srodze ranisz, gdy nas sierotami czynisz,
Bo zostaniem smutnemi bez Ciebie, mocna Pani.

Przykrzy się Matce Boskiej jeszcze dłużej w świecie żyć,
Woli w niebie z Syneczkiem złączona już wiecznie być;
Wzdycha zawsze bez odmiany: Ach mój Boże, mój kochany!
Weź mnie do siebie Panie! Jak Ty chcesz, niech się stanie.

Ciało Matki Najświętszej bez Boga też omdlewa,
Z tej nowiny radosnej serce ogniem rozrywa;
Marya na łóżku leży, na ten czas posłowie Boży
Przyszli Apostołowie do Matki Chrystusowej.

Marya się raduje, kto też do niej przychodzi
Swój czas im oznajmuje, że na wieczność odchodzi,
Na ostatek im przekłada, tajemnice opowiada,
I w wierze ich potwierdza, w utrapieniu posila.

Przychodzi jej Syn miły z miłościwem wejrzeniem,
Matkę swoję pociesza swem miłem nawiedzeniem;
Bądź ma Matko pocieszona, koniec jest Twego służenia,
Pójdziesz do chwały wiecznej, radości nieskończonej.

Syn Boży błogosławi na koniec swą Matkę,
Do świętych rąk przyjmuje błogosławioną duszę,
A w pośród mnóstwa Aniołów, potem niebieskich Dworzanów,
Duszę w niebo prowadzą, na tron wieczny posadzą.

Precz są radości Panny, płaczą jej przyjaciele,
Odeszło pocieszenie, smutni Apostołowie;
Marya ich gani złości, z siebie wydaje wonności:
Jej rozkwitnione liczka czerwone jak różyczka.

Wnet nabożne matrony ciało święte stroiły,
Do czystych prześcieradeł nabożnie obłóczyły,
Apostołowie zaś mili ostatnią służbę czynili,
I niosą ją do grobu, nieba, ziemi Królową.

Lecz nie chce łaska Boska ciała w ziemi zostawić,
Po świętej Rodzicy Bożej grzesznikom dać chodzić;
To ciało Boga nosiło, by z duszą złączone było,
I jest do nieba wzięta, uczy nas wiara święta.

Przybądźcież Aniołowie do świętej processyi,
Śpiewajcie pieśni nowe sławnej tej kompanii.
Prędko wstępujcie do dołu, do Maryańskiego grobu,
Byście gotowi byli do niesienia Maryi.

Przychodzi jej Syn Boży, prześwietny głos wydawa,
Wstańże już a pójdź z grobu, najmilsza Matko moja,
Twój żywot bez zmazy winy, by był wiecznie zostawiony,
Pójdziesz do chwały wiecznej, radości nieskończonej.

Z wielką chwały radością Marya w niebo wzięta,
Na wóz z nieba spuszczony, jak Cesarzowa święta,
Tę zaś cała Trójca święta i cały dwór nieba wita,
Z przybycia się raduje, szczęścia wiecznie winszuje.

Ojciec patrzy na Córkę, że bez grzechu w czystości,
Syn honoruje Matkę napełnioną światłości,
Duch święty Oblubienicę miłuje czystą Dziewicę,
Te trzy Boskie Osoby honor dają Maryi.

Na tron ją posadzili jako nieba Królową,
Miłości udzielili ku ludzkiemu plemieniu;
Ach usłysz nasze wołanie, przesławna niebieska Pani,
Racz być Orędowniczką, przed najwyższą Stolicą.

Wyjednaj nam z miłości duszy, ciała potrzeby,
Abyśmy mogli patrzeć w twarz Boga przewielebni;
Gdy Ty tam z ciałem przebywasz, wiecznej radości zażywasz,
Ach, o Marya święta, sławnie do nieba wzięta!


knrdsk1

Pieśni na Wniebowzięcie NMP - m. in. i niniejsza, choć w szczegółach różna - były wyodrębnione w osobnym dziale dot. Wniebowzięcia NMP. Obecnie jednak, po utworzeniu działu z pieśniami na różne święta wg kalendarza, myślę by tamten dział zlikwidować a pieśni przenieść tutaj, a te dwie wersje pieśni - zcalić, o co proszę Cię, o Adminie!

Tomek Torquemada

Cytat: knrdsk1 w 21-08-2007, 13:44:23
Pieśni na Wniebowzięcie NMP - m. in. i niniejsza, choć w szczegółach różna - były wyodrębnione w osobnym dziale dot. Wniebowzięcia NMP. Obecnie jednak, po utworzeniu działu z pieśniami na różne święta wg kalendarza, myślę by tamten dział zlikwidować a pieśni przenieść tutaj, a te dwie wersje pieśni - zcalić, o co proszę Cię, o Adminie!

Jak widać - gotowe, o Główny Moderatorze! ;-)

marian7