Jużem dość pracował [mp3] [nuty]

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 05-05-2007, 18:51:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek Torquemada

Jużem dość pracował dla Ciebie człowieku, Trzydzieści lat i trzy na tym nędznym świecie; Pójdę... do Jerozolimy, Co o mnie pisano, to wszystko wykonam.
Już się dokończyło me pielgrzymowanie, Już teraz zawieram moje nauczanie; Już chcę sprawę zbawienia dokonać, Idźcie, ucznie moi, wieczerzą gotować.
Jeszcze ja raz z Wami do stołu usiędę, Chleb w Ciało, wino w Krew mą własną przemienię; Na pamiątkę mego umęczenia Zakład wam zostawię mego rozłączenia.
Gdzie się obrócić mam? Już mnie Judasz wydał; Mój własny apostół żydów na mnie zwołał; Pójdę Bogu w Ogrojcu się modlić, Gdzie dla cię człowiecze, krwią się będę pocić.
Już żadnéj pociechy więcej mieć nie będę, We wszystkich ciężkościach ponurzony będę; Me wzdychanie i płacz nie pomoże, Smutna dusza moja aż do śmierci będzie.
Zła rota żydowska już mnie pochwyciła, Gdzie ją Judaszowa lichwa przywabiła: Już w powrozy okrutnie mnie wiążą, Po ziemi mnie włócząc o nię uderzają.
Jużci mnie przywiedli do sądu Annasza, Odtąd mnie powiedą aż do Kaifasza; Tam mnie sądzą a niesprawiedliwie, Gdzie mnie uderzają w policzek zelżywie.
Fałszywi świadkowie przed Piłatem świadczą, Iżem zwodzicielem, wszyscy na mnie skarżą; Ach niestetyż! już krew wszędzie ciecze, Z wielu tysięcy ran, dla ciebie człowiecze.
W koronę cierniową już mnie przystroili, Którą mi gwałtownie na głowę wcisnęli; Więc na Piłata wszyscy wołają: Weźmij, ukrzyżuj Go! strasznie powtarzają.
Lepiej że wypuścisz łotra Barrabasza, Nimbyś nam zostawił żywego Jezusa Którego my na śmierć chcemy wydać, Z ciebie pożądamy, daj Go ukrzyżować.
Rzekł Piłat do żydów: Tén człowiek niewinny, Bom Go na śmierć skazał takiéj nie ma winy; Lecz gdy Go wydam z waszej przyczyny, To krew Jego na was i na wasze syny.
Króla chwały wiecznéj już na śmierć prowadzą, Duszo ma, nad Zbawcą miéj litość serdeczną! Oto jak nogi pod Nim klękają, Że już nie może stać, lecz Go kacia pchają.
O góro wysoka, góro Kalwaryjska! Drogo kamienista, jak ta chwila ciężka; Już nie mogę w mdłości krzyża unieść: Ach Szymonie pomóż! na górę go donieść.
Krzyż ze mnie złożyli, na nim mnie położą, Mordercy okrutni gwoźdźmi mnie przerażą; Już ręce i nogi rozciągnione, I tak ciało moję z krzyżem wydźwignione.
Już wiszę na krzyżu a w boleściach wołam, Z swoja miłą Matką żałośnie się żegnam; Już krew, wodę toczę, o grzésznicy! Z boku dla ciebie to, na twoje obmycie.
Jużem dla twéj umarł człowiecze miłości, Patrz jak wielkie moja Matka ma boleści; Piastując mnie po śmierci na łonie, Od żalu zalane mając łzami skronie.

TomekBaranek

#1
Melodia ze Śpiewnika ks. Siedleckiego: http://piesni-nabozne.tumnus.info/juzemdoscsiedl.mp3

Melodia ze Słomnik k. Krakowa (zbliżona do zapisanej przez T. Klonowskiego):    http://piesni-nabozne.tumnus.info/juzemdoscslo.mp3

Mira

Kolejne zwrotki:

Uważ, com człowiecze, ucierpiał dla ciebie,
Nadgródź miłość moję, daruj mi się siebie;
Pełnij wolę Ojca niebieskiego,
Grzechu, zań cierpiałem, nie miłuj żadnego.

Ale czyń pokutę, póki życia twego,
Miłuj cnotę, oczyść się z kwasu starego,
Umrzyj światu, umorz złe skłonności,
Tak szczęśliwie dojdziesz do wiecznej radości.

Kefasz

Co ciekawe; szukając "jużeś zginiony" trafiłem na stronę: " http://www.maluchy.pl/teksty_piosenek_dzieci/juem-do-pracowa,449.html " Ciekawe, nie?
Pomniki tradycji śpiewaczej:
śpiewniki -> http://chomikuj.pl/Pjetja   !  11-II-14  !
1.Zbiór Pieśni Nabożnych=Śpiewnik Pelpliński=Keller
2.Śpiewnik Kościelny - Mioduszewski, Siedlecki
3.Cantionale ecclesiasticum - różne
4.książki dla kantorów i organistów
prócz tego; ministrantura, liturgika, łacina

Michał M.

Mam pytanie odnośnie melodii nagranej przez p.Tomasza jako melodia ze Słomnik - czy ktoś posiada jej zapis i źródło? Śpiewnik Klonowskiego dostępny na stronie jednej z bibliotek cyfrowych nie podaje tej melodii, a jedynie tę znaną od ks.Siedleckiego.
W parafii, z której pochodzę pieśń ta jest śpiewana dokładnie tak jak na wspomnianym nagraniu.

bazanos

źródło: Richard Gillar - Zbiór melodyi do użytku kościelnego i prywatnego