Słowiczki już śpiewają

Zaczęty przez organista1, 03-05-2008, 14:22:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

organista1

1.SŁOWICZKI JUŻ ŚPIEWAJĄ, * Wesoły nastał maj, * I kwiaty pokrywają * Ziemię, jak Boży raj! * I my Ci zaśpiewamy, * Zdobimy Cię kwiatami! * Maryjo, Maryjo, o Maryjo!

2.Bądź od nas pozdrowiona, * Jako majowy kwiat, * Imieniem nad imiona, * Co chwali cały świat; * Ty kwitniesz, śliczny kwiecie, * Jak w ziemie tak i w lecie! * Maryjo, Maryjo, o Maryjo!

3.Tys ogród Panu święty * obfity w kwiatów strój, * zewsząd dla nas zamknięty* w nim tryska cnoty zdrój;* Kwiat z Ciebie nam przychodził, * gdy Chrystus Pan się narodził! * Maryjo, Maryjo, o Maryjo

4. Racz przyjąć nasze pienie * na ten majowy czas, * wyjednaj nam zbaiwenie * i zawsze proś za nas; * błogosław Twoje dziadki * błogosławieństwem Matki! * Maryjo, Maryjo, o Maryjo


Wątek został juz zamknięty dlatego też odpowiadam na poniższy post tutaj: Jest to tradycyjna śląska pieśń na nabożeństwa majowe. Śpiewana jest w języku polskim jak i niemieckim. Figuruje ona w wielu starych jak i nowych śpiewnikach liturgicznych. Między innymi jest ona w starych i nowych wydaniach "Drogi do nieba".
Myślę, że jej piękny i wdzięczny tekst wraz z radosną melodią doskonale oddają nastrój nabożeństwa majowego. Wspaniała jest treść tej pieśni gdzie Maryja przyrównana jest do pięknego majowego kwiata. Trzecia zwrotka pieśni mówi o tym jak przez Maryję przyszedł Najdroższy i Najwspanialszy Kwiat - Jezus Chrystus. W ostatniej zwrotce jest zawarta prośba aby Maryja wyjednała nam u Boga zbawienie.
Warto zwrócić uwagę na z pozoru wdzięczną, a zarazem bardzo głęboką treść tej starej i tradycyjnej pieśni Maryjnej.
Gdy autor postu poniżej go pisał były tu zamieszczone tylko dwie zwrotki. Teraz jest całość. Myślę że dopiero w całości ukazana jest pełna myśl tej pieśni.


Hyacinthus z Rządkowic

Oczywiście, jak zdrowy rozsądek wskazuje, i w formie nadzwyczajnej i zwyczajnej rytu rzymskiego, powyższą wdzięczną piosnkę ludową należy potraktować w kategorii: "przykapliczkowa" vel: "prywatnopobożnościowa", a nigdy w kategorii: liturgiczna czy dla nabożeństw paraliturgicznych w kościele.