Nocnej chwili w poluśmy byli [nuty]

Zaczęty przez Maximilianus, 03-07-2008, 12:27:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

Maximilianus

Nocnej chwili w poluśmy byli,
Trzód swoich patrząc, aż Anieli
Prędko z nieba spieszą do szopy,
Z wesołą muzyką tam bieżeli.
Gdzie gwiazda stanęła, nad szopą świeciła, my nie śmieli.
Strach niesłychany, cud niewidziany w żłobie.
Coś to nowego, a nie podłego w szopie,
Wesoła nowina, gdy Panna zrodziła nam Jezusa!

2) Gdyśmy w szopie Panu nad Pany,
Zagrali wesoło na przemiany,
W kotły, trąby, skrzypce, klarnety,
W puzony obój i fagot,
Dzieciątku małemu, nam narodzonemy, w lichym żłobie.
Jedni klękali, drudzy śpiewali pięknie,
Panienkę czcili. Dziecię cieszyli wdzięcznie.
Wesoła nowina, gdy Panna zrodziła nam Jezusa!

3) Wschodni Mędrcy, królowie ziemscy,
Kraj swój opuszczają w obcej ziemi.
Na kolana upadłszy, Pana witają pokłony niżuchnemi,
Dary Mu oddają, korony składają, wszyscy społem.
Złote korony, przed którym trony gasną,
I przed Maryą, śliczną lilią jasną
Tą Jego Matuchną, chociaż ubożuchną, biją czołem.
Wesoła nowina, gdy Panna zrodziła nam Jezusa!

(za: Śpiewajmy Panu [Zbiór pieśni i kolęd] dla użytku kościelnego na Województwo Śląskie zebrał Sosnowski Augustyn, organista przy kościele św. Jadwigi w Król. Hucie, 1925)

bch

Szukając w internecie słów zwrotek do tej kolędy natrafiłam na tę stronę - śpiewam w chórze i do tej poty śpiewaliśmy dwie zwrotki - pierwsza taka jak tu, natomiast druga - całkowicie inna. Nie wiem, skąd nasz dyrygent ją "zdobył", z jakiego śpiewnika, bo nigdzie nie napotkałam tej zwrotki, nie znamy znaczenia słowa "czepacy", które pojawia się w tej zwrotce. Chór śpiewa ją od lat ...dziesięciu, odkąd pamiętam, a sam istnieje prawie 60. Poniżej słowa tej zwrotki:

My prostacy, chłopi czepacy
przyszliśmy do szopy jak żebracy
Alić Józef i Panieneczka
Dzieciątko w żłóbeczku się lokuje
Wół z osłem klękają, parą zagrzewają członki drżące
Matuchna luli, od zimna tuli Pana
Józef mu ściele w żłóbeczku wiele siana
Wesoła nowina, że Panna zrodziła nam Jezusa

Może ktoś gdzieś natrafił na tę zwrotkę, zna może znaczenie zagadkowego słowa?

zolwikolew

#2
Cytat: bch w 24-11-2014, 22:35:19

Może ktoś [...] zna może znaczenie zagadkowego słowa?
Nie powiem, że znam znaczenie tego tajemniczego słowa, ale...
Spotkałem się ongi z określeniem "czepiata" w przyśpiewce weselnej, po wypytaniu śpiewaczek dowiedziałem się, że oznaczać ma "pannę" po prostu (nie "oczepioną"). Dało się zauważyć w śpiewach obrzędowych przechowanie różnych dziwnych słów- spotkałem się na przykład ze słówkiem "rabiać" (czyli częstotliwe robić- w języku ogólnym jest tylko z przyrostkami np.: wyrabiać) w jakiejś formie osobowej. Po tym przydługim wstępie  ;)  : mój domysł idzie w kierunku "chłopi czepacy" ->chłopi w czapkach. Wypytany przeze mnie polonista po dalszych jeszcze konsultacjach, stwierdził, że słowa tego nie zna, a mój domysł skwitował: "Cóż, to możliwe, autorzy ludowi tworzą czasem neologizmy, ale może to być regionalizm, którego znaczenie idzie w zupełnie inną stronę." Niestety, nie określił bliżej, cóż to mogłaby być za "strona"  >:(
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

MaciejKalita

Nocnej chwili, w poluśmy byli, trzód swoich patrzając, aż Anieli, * Prędko z nieba śpieszą do szopy, z wesołą muzyką tam bieżeli, * Gdzie gwiazda stanęła, * Nad szopą świeciła, * My nie śmieli, * Strach niesłychany, cud niewidziany w żłobie, * Coś to nowego, a niepodłego, w szopie, * Wesoła nowina, gdy Panna zrodziła nam Jezusa.

 W kotły, trąby, cymbały, dudy, skrzypice, basice i klarnety, * W arfę, cytrę, wiolę, lutnię, pózon, flet, bandurę i spinety. * Gdy w szopie zagrali, my w polu skakali, hoc, hoc, hoc. * Panu nad pany, gdy na przemiany... * Pięknie * Na strofy grali, drudzy śpiewali... * Wdzięcznie. * Wesoła nowina itd.

 My prostacy, chłopi cepacy... Przyśliśmy do szopy jak żebracy. * Alić Józef i Panieneczka, Dzieciątko w żłóbeczku się lokuje, * Wół z osłem klękają, parą zagrzewają członki drżące. * Józef Mu ściele w żłóbeczku niewiele siana, * Matuchna luli, od zimna tuli, Pana. * Wesoła nowina itd.

 Wschodni Mędrcy, królowie ziemscy kraj swój opuszczają w obcej ziemi, * Na kolana upadłszy, Pana witają, pokłony niżuchnymi. * Dary Mu oddają i z głów swych korony składają wszyscy społem. * Złote korony, przed którym trony * Gasną; * I przed Maryą, śliczną lilią * Jasną, * Tą Jego Matuchną, chociaż ubożuchną * Biją czołem.

Kantyczki. Kolędy i pastorałki w czasie Świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane z dodatkiem pieśni przygodnych w ciągu roku używanych
Karol Miarka
Data wydania   1904

MaciejKalita

Cytat: zolwikolew w 27-11-2014, 08:33:26
Może ktoś [...] zna może znaczenie zagadkowego słowa?

poniekąd z miejsca z którego pochodzę czyli Małopolska, czepacy, bądź cepacy to określenie jakby żniwiarzy - dawniej używano w żniwach tzw cepów czyli dwóch drągali połączonych zazwyczaj sznurem którymi naparzano na porozkładane na boisku ((twarde miejsce w stodole)) kłosy - do dzisiaj fnkcjonuje u nas stare powiedzonko proste jak budowa cepa skąd wynika fakt że do używania tego mało skomplikowanego cudu techniki nie potrzeba było żadnej filozofii. Chłopi czepacy to po prostu operatorzy Cepa.