Różne słowa

Zaczęty przez dziubek, 07-07-2008, 22:59:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

dziubek

Na forum widziałem dyskusję na temat różności pojedynczych słów w pieśni. Ja znalazłem przypadki, gdzie melodia jest taka sama, a słowa zupełnie inne. Dlaczego tak jest.
Przykłady:
Śpiewane u mnie w parafii: O, Maryjo, czemu biegniesz w niebo, oraz w  sąsiedniej: O Maryjo w niebiosa uniesiona, czy też zupełnie różne dwie wersje Dziękujemy Ci Ojcze nasz.

Maximilianus

Cytat: dziubek w 07-07-2008, 22:59:39
Na forum widziałem dyskusję na temat różności pojedynczych słów w pieśni. Ja znalazłem przypadki, gdzie melodia jest taka sama, a słowa zupełnie inne. Dlaczego tak jest.
Przykłady:
Śpiewane u mnie w parafii: O, Maryjo, czemu biegniesz w niebo, oraz w  sąsiedniej: O Maryjo w niebiosa uniesiona, czy też zupełnie różne dwie wersje Dziękujemy Ci Ojcze nasz.

Na taki pogląd spraw składają się różne czynniki: specyfika regionalna, różne tłumaczenia pieśni w różnych śpiewnikach, korzystanie z różnych śpiewników, korzystanie z oryginalnych tekstów pieśni (wiele pieśni tradycyjnych, które znajdują się na tej stronie w śpiewnikach są całkiem inaczej zapisane, poprzez m.in. usunięcie archaizmów).

Pozdrawiam serdecznie.

Maximilianus

tomas_wawa

Jeśli chodzi o pieśni "O Maryjo, czemu biegniesz w niebo" oraz "O Maryjo w niebo uniesiona", to ta pierwsza wersja jest starsza. Potem, do tej samej melodii napisano nowy tekst. Tekst pierwszy, choć starszy jest bardziej "ludowy": "Czy ci wstyd już twej ubogiej chatki? Czy ci żal jest twej już zmarłej matki?". Ot, takie trochę naiwne dopatrywanie się przyczyn zgonu Marii Panny, zakończone jednak dogmatycznie ("O my wiemy, co twój znaczy skon. Nie płaczemy, bośmy przekonani, że Cię czeka w niebie chwały tron"). Drugi z tekstów, nowszy, skupia się nad zaszczytami, jakie ją spotkały po śmierci oraz zawiera prośby ludu Bożego ("Wiedź i nas też prosto aż do Boga, Proś, by zgładził wszelką naszą winę" itd.).

iwaslim

Emigracja. Ludzie z całej Polski.
Co jak śpiewa się pieść na Kurpiach, a jak w Lublinie, jak na Mazowszu a jak w okolicach Zgorzelca.... to ... przechodzi ludzkie pojęcie :)
Spiewamy wersję którą zna większość :)

Bardzo trudno nauczyć się czegoś już tak wrytego od dziecka, ale daje się radę :)