Autor Wątek: Nowa inicjatywa - gra polityczna  (Przeczytany 3131 razy)

lokibb

  • Gość
Nowa inicjatywa - gra polityczna
« dnia: 08-07-2008, 20:24:59 »
Cytuj
Od 2005 roku intensywnie rozwiaja się w Polsce dosyć mało znany gatunek gier RPG - polityczne. W 2005 roku powstał bowiem prekursor politycznych gier fabularnych, PRPG (Polityczne RPG), gra PBF (Play By Forum), w której gracz tak jak w tradycyjnych RPG wciela się w wymyśloną przez siebie postać - nie jednak wojownika czy barda jak w D&D, ale w polityka, członka wybranej przez siebie partii politycznej. Celem gry jest zdobycie i utrzymanie władzy oraz realizacja własnej wizji kraju - by to umożliwić, na forum symulowane są mechanizmy państwa demokratycznego takie jakie mają miejsce w realnej Polsce: system legislacyjny, ordynacja wyborcza, struktura rządu, media i wiele innych.

Gracze dyskutują ze sobą nad problemami społecznymi czy gospodarczymi, argumentują swoje stanowiska i pną się w górę w swojej politycznej karierze - gracz, zdobywając powoli poparcie, może objąć stanowiska takie jak przewodniczący partii politycznej, marszałek sejmu, minister, premier czy nawet prezydent. Osobą (lub grupą osób), która decyduje o wynikach wyborów i szeregu innych spraw jest znany z klasycznych gier RPG, Mistrz Gry - GM.

Od 2005 roku, oprócz PRPG, w Polsce powstało wiele innych politycznych gier fabularnych - wymienię choćby e-Sejm lub Nową Polskę. Polityczne gry fabularne mają już więc długą historię, osiągnąwszy przy tym wysoki poziom merytoryczny i przyciągając uwagę organizacji pozarządowych (np Stowarzyszenie Młoda RP) i mediów (o zjawisku politycznych gier fabularnych pisało się w gazetach i na serwisach internetowych). Największym osiągnięciem polskich internetowych gier politycznych jest stworzenie szerokiej i zintegrowanej wokół tej rozwijającej zabawy społeczności młodych ludzi - uczniów i studentów, zaangażowanych w działalność polityczną w realnym świecie lub jedynie zainteresowanych polityką, graczy papierowych RPG lub też osób które z pojęciem gry fabularnej zetknęły się pierwszy raz na forum jednej z politycznych gier RPG.

Być może dla wielu z Was kłopotem byłoby odnalezienie się w grze, która toczy się od kilku lat, co oznacza że na połapanie się o co w tym wszystkim chodzi (a na przytaczanym już PRPG wydarzyło się na prawdę wiele) zajęłoby zbyt wiele czasu. Dlatego wszystkich zainteresowanych politycznymi grami RPG zapraszamy na forum Gry Politycznej , nowo powstającego przedstawiciela gatunku, który za cel postawił sobie wprowadzanie na scenę politycznych PBF nowej jakości. Gorąco zapraszamy.

Jednym słowem zapraszam wszystkich katolików do merytorycznych debat w grze politycznej. Jest to bardzo nowy i tworzony przez doświadczone osoby fantastyczny twór, a więc nie pozostaje nic innego jak zarejestrować się na stronie www.grapolityczna.org i wcielić się w rolę polityka, dziennikarza lub innej osoby medialnej. Zapraszam!