Ewangelia śpiewana i I ME - poszukuje mp3

Zaczęty przez Introit, 12-09-2008, 20:24:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

Introit

Poszukuje nagrań śpiewanej Ewangelii w różnych tonach i I ME (coś co nie dane mi było nigdy usłyszeć :/ ). Są gdzieś w sieci mp3-ki?

braciszek m

Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Introit

O dziękuje :) Czy melodie z Mszału angielskiego są identyczne z polskim?

Pewnie wiara ,że znajdę nagranie Ewangelii i I ME w j.polskim jest zbyt dużym optymizmem? :)

braciszek m

ja bym powiedział, że łacinskie są bardziej zbliżone do polskich niż angielskie. Proszę sobie łacińskich na tej stronie posłuchać.
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Introit

Ok, dzięki :)
A jeszcze znalazłyby się gdzieś nutki? Szczególnie chodzi mi o tak trudno dostępne zapisy nutowe jak zapis śpiewu czytania, ewangelii czy I ME?

Hyacinthus z Rządkowic

One nie są trudnodostępne. Są podane w śpiewniku "Gaudeamus", który w cenie ok. 20,- zł. jest dostępny w wielu księgarniach.

Introit

Niestety w Gaudeamusie, nie ma melodi czytań/Ewangelii ,a jedynie "verbum domini" i "Lectio sancti Evangelii..." a ME jest bez nut cała aż do "Misterium fidei".

knrdsk1

#7
Oto melodie czytań i Ewangelii wg Graduale Triplex.
Melodia do ME jest w Graduale Romanum ale ja go nie mam. Oczywiście można też poprosić w swojej parafii o wgląd do Mszału Rzymskiego, najprościej zrobić wtedy zdjęcie zwykłą cyfrówką poszukiwanej Modlitwie Eucharystycznej.

knrdsk1

Dokończenie sposobu "A" śpiewania Ewangelii oraz sposoby "B" i "C":

Rodyzi

Wyczerpujący kurs śpiewów mszalnych i brewiarzowych znajduje się w każdym wydaniu Liber usualis - często leży zapomniana w regaliku z nutami na chórze, albo na strychu nad zakrystią ;-). Niestety, nie ma tam melodii do ME. Tego faktycznie należy szukać w Missale Romanum - na pewno jest w najnowszym wydaniu.

tomas_wawa

Zapis nutowy I ME znajduje się w Śpiewniku Archidiecezji Warszawskiej z 1971 r. ks. dra Mieczysława Jankowskiego (nie mylić ze znanym ze swobody obyczajowej prałatem Jankowskim ;)) Śpiewnik ten zawiera także melodie do pozostałych ME.

Nuty (na czterolinii) są do następujących części I ME:
od Prosimy Cię, Boże, uświęć tę ofiarę pełnią swojego błogosławieństwa..., poprzez podniesienie, aklamację, Boże Ojcze, my słudzy Twoi oraz lud Twój święty... aż do wspomnienia zmarłych (które jest już recytowane). Śpiew pojawia się ponownie przy słowach: "Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie".

W pozostałych ME również nie cały tekst przeznaczony jest do śpiewania.

Śpiewnik zawiera także zapis nutowy do Ewangelii, w tym, jak to określa autor śpiewnika - "ton dawny".

maciekl2