Autor Wątek: Oberki janowskie we Wrocławiu 27 września 2008 r.  (Przeczytany 2713 razy)

kataszka

 • Gość
MUZYKA TRADYCYJNA Z OKOLIC JANOWA LUBELSKIEGO
TAŃCE, ŚPIEWY, ZABAWA

KTO:
Kapela Stanisława Głaza w składzie:

Stanisław Głaz - skrzypce,
Bronisław Rawski - bębenek sitkowy, harmonijka ustna, taniec
Zbigniew Butryn - skrzypce, basy, suka biłgorajska

Kapela Ludowa ze Zdziłowic w składzie:

Leon Krzos -  skrzypce prym,
Jan Jaworski -  skrzypce sekund,
Tadeusz Dudka - skrzypce prym i sekund,
Beata Oleszek - bębenek sitkowy, baraban, taniec, śpiew


GDZIE: sala klubowa w Browarze Mieszczańskim, ul Hubska 44 - 48, Wrocław

KIEDY: 27 września (sobota) 2008 r.

16.00 - spotkanie z muzykantami, nauka melodii ludowych i gry na instrumentach,
od 18.00 do 24.00 - zabawa oberkowa

Bilety: 10 PLN


Zaprasza Stowarzyszenie Schola Gregoriana Silesiensis
w ramach projektu „Spotkania z polską muzyką tradycyjną”,
współfinansowanego przez Gminę Wrocław
oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego.


Już w sobotę, w wieczór piękny
Zabrzmią skrzypce oraz bębny,
Tradycyjne instrumenty
Grają na nich muzykenty
Podróżniaki i obery,
Dawne ludowe szlagiery.
Tańców będzie co niemiara,
Bo przyjemnie tańczyć w parach!!!

Dla kogo te tańce nowe,
Pozna kroki podstawowe.
Może ktoś nabierze smaka
Na chleb z smalcem i kaszaka.
W czas zabawy i radości
Kto żyw niech tutaj zagości!!!www.ssgs.pl
www.oberek.blox.pl - muzyka z Woli Destymflandzkiej, serwis Kapeli Dziobaków ;) www.sukabilgorajska.pl - muzyka tradycyjna z okolic Janowa Lubelskiego
http://www.pograjka.prv.pl/
tyndyryndy.blogspot.com
www.browar.wroc.pl
www.cmt.art.pl
Stanisław Głaz urodził się i mieszka w Dzwoli. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny. Gry na skrzypcach nauczył go ojciec. Rodzina Głazów znana była bardzo szeroko w okolicach i bardzo chętnie brana na wesela i zabawy. Matka Stanisława, z domu Małek, słynęła jako doskonała śpiewaczka i często bywała starościną na weselach. Pradziadek grał na klarnecie, dziadek i ojciec na skrzypcach. Pamiętał jak mawiał uojciec – „ciągnij smykiem po strunach spokojnie, nie wolno dziubać po strunach, melodie wygrywa się uod spodu do góry, trzeba uważać, bo skrzypce łatwo gubią głos...” Obecnie jest jednym z ostatnich autentycznych skrzypków ludowych z regionu janowskiego. W repertuarze ma autentyczne melodie podróżniaków, polek, oberków, walczyków. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Nagroda im. Oskara Kolberga w 2000r. Głaz jest świetnym pedagogiem. Chętnie bierze udział w różnego rodzaju warsztatach i spotkaniach, przekazując młodym dawne melodie.

Zbigniew Butryn – z Janowa Lubelskiego gra na suce biłgorajskiej, unikalnym instrumencie, który po stuletniej przerwie wszedł znów do praktyki muzycznej m.in. właśnie dzięki niemu. Wiele lat poświęcił na rekonstrukcję suki i techniki gry na niej, traktuje ją przede wszystkim jako instrument akompaniujący śpiewowi, stosownie do roli, jaką pełniła w tradycji. Na określenie tego sposobu muzykowania można by przywołać staropolskie słowo „gędźba”. Zbigniew grywa także na skrzypcach i basach muzykę taneczną: niegdyś z legendarną kapelą Dudków ze Zdziłowic, a obecnie ze skrzypkiem Stanisławem Głazem oraz ze swoim synem Krzysztofem. Jako lutnik wykonał kilkadziesiąt instrumentów – suk, basów, skrzypiec ludowych. Jego zainteresowania muzyczne skupiają się wyłącznie na dawnej muzyce wiejskiej okolic Janowa Lub., Frampola i Biłgoraja, są próbą odtworzenia najstarszego repertuaru tych stron. Zajmuje się również działalnością edukacyjną, prowadzi razem z synem nieformalną szkołę gry na suce.

Bronisław Rawski - bębnista, który grywał m.in. w Kapeli Mateusza z Kocudzy, doskonały tancerz, wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, wirtuoz harmonijki ustnej.

KAPELA LUDOWA ZE ZDZIŁOWIC
Kapela istnieje od 1975 roku, czyli od początku działalności Wiejskiego Domu Kultury w Zdziłowicach. Z pierwotnego składu pozostał tylko Leon Krzos (skrzypek), który w 2002 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Kapela wielokrotnie brała udział w imprezach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Zespół za całokształt działalności został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga. Kapela posiada w repertuarze oryginalne melodie z okolic Zdziłowic, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Skład kapeli:
Leon Krzos - I skrzypce; Jan Jaworski - II skrzypce; Zbigniew Michalczyk - kontrabas. Do niedawna na bębenku przygrywał kapeli Bronisław Skrzypek, który również jako świetny tancerz razem z Janiną Michalczyk corocznie brał udział w eliminacjach Festiwalu Tradycyjnego Tańca Ludowego. Trzykrotnie, w latach 1984, 1996 i 2001, znaleźli się w finale tego konkursu w Rzeszowie.

Gościem niezwykłym będzie także Tadeusz Dudka, ze słynnej Kapeli Dudków, która powstała w 1981 roku. Kapela Dudków wielokrotnie brała udział w festiwalach i koncertach, zdobyła wiele nagród i wyróżnień m.in.: I miejsce na XXXIX Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym - 2005.


knrdsk1

 • Główny Moderator
 • Przodownik pracy
 • *****
 • Wiadomości: 2632
  • Zobacz profil
  • SŚT
  • Email
Odp: Oberki janowskie we Wrocławiu 27 września 2008 r.
« Odpowiedź #1 dnia: 01-10-2008, 09:01:37 »
I ja tam byłem, tańcowałem, słuchałem, podziwiałem i uczyłem się obsugiwać bębenek sitkowy :-)