Autor Wątek: W trzydziestym roku Chrystus Pan (Pieśń na I niedzielę Wielkiego Postu)  (Przeczytany 2871 razy)

tomas_wawa

  • Gość
T: Śpiewnik pelpliński, pieśń nr 182;
M: Melodye do zbioru pieśni nabożnych katolickich..., mel. nr 182.

1. W trzydziestym roku Chrystus Pan * Przyszedłszy, gdzie płynie Jordan, * Chrzest od Jana bierze sługi, * Obmywając nasze długi.
2. Tam stąd przez Ducha Świętego, * Na puszczę wiedzion, od złego, * Aby był potwarcy kuszon, * Który w niczem nie naruszon.
3. Poszcząc tedy dni czterdzieści, * Szatan mówi: Takie wieści * Są o Tobie, żeś Syn Boży; * Takli? Z kamienia chleb mnożyj.
4. Na co Pan: Nie tylko chlebem * Żyje człowiek, ale słowem, * Które z Bożych ust pochodzi, * To właśnie człowieka chłodzi.
5. Szatan wnet z Nim na wysoki * Ganek kościelny, tam skoki * W nadzieję straży anielskiej * Chce, by czynił Pan niebieski.
6. Który mu się i tam broni, * A jak przedtem pismem gromi: * Napisano: Nie kuś Boga, * Bo tam więc gotowa trwoga.
7. Znowu szatan na wysoką * Wzniósł Go górę, gdzie szeroką * Moc państw, królestw ukazuje, * Dać za ukłon obiecuje.
8. Tam dopiero Pan surowie * Pójdź precz, zdrajco, w świętem słowie, * Boga, rzekł, chwalić kazano, * Samemu służyć podano.
9. A wtem szatan zwyciężony, * Odszedł w swe piekielne strony, * Aniołowie przystąpili, * Panu, jak winni, służyli.
10. Panie, któryś w nędzy, głodzie, * Chciał być kuszon w ludzkim rodzie, * Iż mdłość wielka, ratuj, Boże, * Któż nam bez Ciebie pomoże?
11. Ty wszem władasz, Tyś Hetmanem, * W niebie, w ziemi, w piekle Panem; * Znaj się do stworzenia Swego, * A broń od wszystkiego złego. Amen.
« Ostatnia zmiana: 12-02-2009, 01:02:06 wysłana przez Rorantysta »