ks. F. X. Głodkiewicz: Śpiewnik Liturgiczny, 1867 r.

Zaczęty przez tomas_wawa, 06-10-2008, 23:53:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

Pierwsza strona tytułowa:

ŚPIEWNIK LITURGICZNY
kościoła rzymsko-polskiego
z łacińskiego przetłómaczył
i pieśniami ludowemi pomnożył
ks. Franciszek Xawery Głodkiewicz
na uczczenie Pamięci
roku
1863.

Przemyśl.
Nakładem Prenumeratorów
1867

Na odwrocie strony tytułowej:

Imprimatur
Premisliae die 7. Septembris 1866
Antonius Josephus
Episcopus

Drukiem Aleksandra Levaya w Przemyślu.

Śpiewnik ks. Głodkiewicza składa się z dwóch głównych części.
Część pierwsza, tj. Processyonał zawiera śpiewy towarzyszące obrzędom liturgicznym, w kolejności zgodnej z układem Roku Kościelnego. Ciekawostką jest, że to właśnie u ks. Głodkiewicza po raz pierwszy została zamieszczona polska wersja pieśni Adorna - Tron Twój, Syonie, która zaczęła się pojawiać w śpiewnikach ponownie w latach 80-tych XX w. (w skróconej nieco formie), przeznaczona do śpiewu podczas procesji ze świecami w dniu Ofiarowania Pańskiego. W tej części śpiewnika znalazły się także tzw. pieśni ludowe, czyli obecne pieśni tradycyjne.
Druga część - Funebruał poświęcona jest nabożeństwom za zmarłych: Godziny kanoniczne, Msza za umarłymi, Obrzęd pogrzebowy zwyczajny, Processya, czyli Obchód na dzień zaduszny, Dodatek niektórych pieśni ludowych przy nabożeństwie żałobnem używanych.

Kefasz

Czy ma ktoś zdjęcia, czy ktoś to widział w internetach?
Pomniki tradycji śpiewaczej:
śpiewniki -> http://chomikuj.pl/Pjetja   !  11-II-14  !
1.Zbiór Pieśni Nabożnych=Śpiewnik Pelpliński=Keller
2.Śpiewnik Kościelny - Mioduszewski, Siedlecki
3.Cantionale ecclesiasticum - różne
4.książki dla kantorów i organistów
prócz tego; ministrantura, liturgika, łacina

knrdsk1

Tylko tomas_wawa ma - prawie mi go już sprzedał kilka lat temu bo pilnie się wyprzedawał ze śpiewników, niestety go nie otrzymałem, a sam tomas-wawa zniknął - nawet nie wiem czy żyje czy to nie była jaka potrzeba zdrowotna wtedy.

martin1984


czytane

Posiadam ten śpiewnik w wersji elektronicznej (w książkach google jest) Strona tytułowa z Allegro