Od punktu słońca wschodzenia (A solis ortus cardine) [nuty]

Zaczęty przez tomas_wawa, 28-10-2008, 21:04:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: Śpiewnik pelpliński
M: Melodye do zbioru pieśni nabożnych katolickich, nr 89.

1. Od punktu słońca wschodzenia, * Aż w zachodzie graniczenia * Chrysta Pana opiewajmy, * Z Maryi zrodzonym znajmy.
2. Stworzyciel błogosławiony, * Sługi ciałem obłożony, * By ciało Ciałem zbawił, * Stworzonych się nie pozbawił.
3. W czyste matczyne wnętrzności * Wchodzi łaska z wysokości; * Żywot Panny nosi wlane * Tajemnice, co nieznane.
4. Z domu serca wstydliwego * Stawa Kościół Boga mego; * Bez męża, niedotykana, * Ta słowem poczęła Pana.
5. Zrodziła rodząca tego * Aniołem zwiastowanego, * Co Go Jan w żywocie skacząc * Poczuł, choć zamknion, to bacząc.
6. Zniósł na sianie być złożonym, * Ba i w żłobie położonym; * Trochą mleka jest karmiony, * Kim i ptaszek nasycony.
7. Chóry niebios radość mają, * Anieli Bogu śpiewają * Zjawienie pastuszkom tego * Pasterza, Twórcy wszystkiego.
8. Chwała Ci, Panie, pokłony, * Coś z Dziewicy narodzony, * Ojcu, Duchowi świętemu, * Na wieki Bogu jednemu. Amen.

Inne, historyczne tłumaczenia tego hymnu to:
- Od wrót słońca wschodzącego (w tym wątku oprócz przekładu ks. Grochowskiego zamieściłem też przekład ze współczesnej Liturgii Godzin)
- Od wschodu słońca jasnego

tomas_wawa

Nuty z Melodii do zbioru pieśni nabożnych katolickich:

Rorantysta