św. Cecylia. 22. XI

Zaczęty przez marian7, 17-11-2008, 21:19:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

marian7

W Diecezji Łowickiej odbędzie się Cecyliańskie spotkanie organistów, dyrygentów, chórzystów i muzyków w Bazylice katedralnej.
Program w załączniku.

marian7

#1
Byłem na wczorajszym spotkaniu Cecyliańskim i powiem, że jestem pod wrażeniem. Wykład ks. prof. Wiesława Kądzieli był bardzo treściwy, dotykający bolączek organistów, kantorów, a także scholek i chórów. Propozycja prof. Kądzieli jest taka, aby śpiewać części stałe i po łacinie i po polsku. 8 tonów psalmowych w zupełności wystarczy. Nie śpiewać jakichś prywatnych, wymyślnych psalmów. Kładł szczególny nacisk na to, aby śpiewać Credo (tak po Polsku jak i po Łacinie)
Niestety ks. profesor nie zaprosił na to spotkanie ks. proboszczów, a szkoda. Wszystko pozostanie w Diecezji Łowickiej jak było i nie przewiduję, aby organiści wszczynali prywatne boje z proboszczami. Wiadomo o co chodzi. Jako stary organista jestem pod wrażeniem gry organisty, Pana Jerzego Filipowicza, który brawurowo wykonał Alleluja Haendla. otrzymał za to rzęsiste brawa. Fakt, że instrument w Kolegiacie jest w doskonałej kondycji. Przy okazji odbyła się uroczystość 70 urodzin bp. Józefa Zawitkowskiego, znakomitego mówcy i autora tekstów wielu pieśni, znanych w Polsce i wśród Polonii. Po uroczystej Mszy św. odbył się koncert chórów z Diecezji, a ich występ spotkał się z ciepłym przyjęciem zgromadzonych organistów i wiernych. Chociaż spotkanie trwało 6 godz., to każdy na tym skorzystał, a o nudzie nie mogło być mowy.
Myślę, że w przyszłym roku również odbędzie się takie spotkanie, na które z ochotą pojadę.

tomas_wawa

Wczoraj na warszawskim Solcu odbył się koncert muzyki dawnej. Poniżej zamieszczam program koncertu:

Koncert w wykonaniu zespołu Il Canto Minore, godz. 19. 00.

W programie: M. Gomółka, słowa J. Kochanowski: Psalm 128 „Szczęśliwy człowiek prawdziwie”, Psalm 130 „W troskach głębokich ponurzony”, Psalm 45 „Serce mi każe śpiewać”; C. Bazylik, słowa J. Lubelczyk: „Z Kancjonału zamojskiego XVI w”, Psalm 79 „Boże wszechmocny”, Psalm 130 „O głębokości grzechów moich”; C. Monteverdi: „Motety”, „Ale Maria”, „Lauda Sion Salvatorem”, „Ubi duo vel tres”, „Ego sum pastor bonus”, „Guam pulchna es”, „Missa a quattro voci da cappella”, „Kyrie”, „Gloria”, „Credo”, „Sanctus. Benedictus”, „Agnus Dei”.

Wykonawcy: Zespół Il Canto Minore, W. Laddy – sopran, M. Lawrence – alt, S. Łobaczewski – tenor, M. Straszewski – bas, J. Nogal – Fidel, K. Owczynik – flety, cornamuse, J. Urbaniak – flety, pomrot.