Autor Wątek: Przemienienie Pańskie - 6. VIII - Hypostatyczna Perło  (Przeczytany 1963 razy)

tomas_wawa

  • Gość
T: Śpiewnik pelpliński, pieśń nr 413.

O NAJŚW. ZBAWICIELU ŁASKAMI SŁYNĄCYM W KOŚCIELE PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO  W POZNANIU

1. Hypostatyczna Perło, Jezu drogi! * Do Ciebie w nędzy wzdycha lud ubogi; * Cudowny Boże w Swojem Przemienieniu, * Bądź nam pociechą w każdem utrapieniu.
2. Jaśniejesz cudy jak słońce na niebie, * Dobrze ci wiedzą, co w każdej potrzebie; * Doznają łaski swego Salwatora, * Z chorób powstają nie znając doktora.
3. Nie jeden Izak śmierć widząc oczami, * Przy Salwatorze, gdy się zalał łzami: * Już ci się smutek przemienił w wesele, * Głoszą podobnych dokumentów wiele!
4. Daniel, gdy we lwiej zamknięty jaskini, * Habakuk Prorok posługę mu czyni: * W wolności Bogu wielkie czyni dzięki, * Że go nie dotkły zażarte paszczęki.
5. Wielu podobnych mamy ku Danielu, * Którzy się przy swym cieszą Zbawicielu, * Że im zawzięta srogość nie szkodziła, * Która się na nich mocnością zburzyła.
6. Dekretowana bogobojna pani, * Na śmierć Zuzannę w niewinnej otchłani: * Wyrwana w życiu mężnie tryumfuje, * Wszetecznych starców płochość konfunduje.
7. Przy przemienieniu praktyka nie mała, * Gdzie niewinność złość ludzka trząsała, * Ale się z łaski Boga przemieniła, * Siebie we wstydzie wiecznym zostawiła.
8. Eliasz Prorok pod drzewem zgłodzony, * Zasypia ciężką podróżą znużony; * Gdzie niebo samo prowiant mu daje, * Już w mocnych siłach na nogi powstaje.
9. Przy Przemienieniu ubóstwo znędznione * Nabiera mocy na siłach zwątlone, * Gdy Salwatora na Obrońcę bierze * W mocnych modlitwach i szczerej ofierze.
10. Tobiasz mocną ślepotą złożony * Już od lekarzy wszystkich opuszczony. * Boska moc ciemność w jasność przemieniła, * O Przemienienia Boskie cudne dzieła!
11. Co na tem miejscu jeszcze nie widzieli, * By kto odchodził bez Twej kurateli; * Przy Salwatorze tu głusi, tu chromi, * Z  światłem odchodzą wszyscy niewidomi;
12. Dla czego wszyscy do nóg Twych padamy, * Przy nich głęboko mostem się składamy. * Salwuj nas w życiu, w gwałtownej potrzebie, * Bądź Zbawicielem na ziemi i w niebie.
« Ostatnia zmiana: 11-02-2009, 23:54:37 wysłana przez Rorantysta »