Serce włócznią otworzone [nuty]

Zaczęty przez tomas_wawa, 23-11-2008, 20:05:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: Gillar, Hoffmann, Śpiewnik dla ludu katolickiego oraz książka do nabożeństwa, 1900 r., pieśń nr 452.

1. Serce włócznią otworzone * Widzę na widok stawione, * Serce Jezusa mojego * Wśród ognia gorejącego.
2. Gore ogniami miłości * W pośrodku Boskich wnętrzności: * Ognie jej wszystko trawiące, * Płomienie pożerające.
3. Jako na ołtarzu nowym * Miłość w Sercu Jezusowem, * Oddaje mego zbawienia * Ofiarę całopalenia.
4. Tak sam Bóg świat umiłował, * Że Syna swego darował, * Aby był człowieka zbawił * I z śmierci wiecznej wybawił.
5. Podał Go w ręce miłości, * By ona sprawiedliwości * We wszystkiem dosyć czyniła * A grzechy ludzkie płaciła.
6. Miłość, niż Go katom w ręce * Dała, aby w krwawej męce * Jako łotr ukrzyżowany, * Srogo był zamordowany.
7. Sama najpierwej Swojego * Misterstwa niepojętego * Z Jezusem dokazywała * I dziwnie Go mordowała.
8. Gdy Bóg ludzkie przyjął ciało, * Gdy się Słowo Ciałem stało, * Zaraz miłość w Serce Jego * Wniosła zapał ognia swego.
9. Między niezrozumianemi * Boleściami śmiertelnemi, * W ognistych Serce gorzało * Płomieniach, jak wosk topniało.
10. Tam miłość w każdą godzinę * Wszystko w popiół i perzynę * W całopaleniu niszczyła, * Żeby człowieka zbawiła.
11. Boska mądrość nieskończona, * Wszechmocność niezwyciężona, * Zupełność świętobliwości, * Chwały, sławy, niewinności.
12. Wszystkiej powierzchnej osoby * I śliczność ludzkiej ozdoby * W jednej ranie zanurzony,* Na krzyżu był zawieszony.
13. Jako zbrodzień nad zbrodniami * Umierał między łotrami * Jezus, nad Świętymi Święty * Umarł jak robak przeklęty.
14. Lecz ten robak w martwem ciele * Jak w śmiertelnym był popiele, * Który mocą Bóstwa swego * Odrodził się dnia trzeciego.
15. O niepojęta miłości! * Czegoś w serdecznej skrytości * Z Jezusem dokazywała * Jakoś Go ofiarowała.
16. W pośród pożarów ognistych * I ogniów twych płomienistych * Ofiarą całopalenia * Do ostatniego zniszczenia.
17. Czegoś dla zbawienia mego * W widzeniu świata wszystkiego * Dokazywała ogniami * Twymi, tego dokaż z nami.
18. Wrzuć mię wszystką w ognie Twoje, * Wrzuć duszę i ciało moje, * Żebym w Twych ogniach gorzała, * Bogu się ofiarą stała.

tomas_wawa

Melodia do powyższej pieśni według Śpiewnika kościelnego katolickiego Tomasza Flaszy: