Chorał czyli dostateczny zbiór melodyj, Józef Nachbar [on-line/DjVu]

Zaczęty przez marian7, 29-11-2008, 22:53:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

marian7

Chorał czyli dostateczny zbiór melodyj do przeszło 700 pieśni katolickich w języku polskim.
Ułożony na cztery głosy do grania na organach i śpiewania
przez
Józefa Nachbar
Nauczyciela przy Król. katol. Seminaryum naucz, w Paradyżu,
a wydany
przez
Ks. Bernarda Bogedain,
Radcę rejencyjnego, duchownego i szkolonego w Opolu.
Drukiem W. Moeser w Berlinie 1856.
Do nabycia w Opolu u księgarza Alberta Moeser.
Imprimatur.
Posnaniae die 11. Maii 1854.
Archiepiscopus Gnesnensis et Posnaniensis.
Leo. (L. S.)
J. Sumiński

Imprimatur.
Vratislaviae die 20. Februarii 1855
Vicariatus t. t. Princ. Ep. generalis.
D. Latussek.
Paschke.

Rorantysta

#1
Wyszperane w sieci:
Cytat"Gazeta Warszawska w Nrze 250, a za nią Kronika w Nrze 255 z r. b., donoszą o zgonie ks. Bernarda Bogedaina sufragana Wrocławskiego, zasłużonego wielce sprawie katolicyzmu i języka polskiego w Szlązku pruskim. Zacny ten duchowny wydał w Poznaniu u Stefańskiego „Śpiewy nabożne dla użytku archidyecezyi gnieźnieńskiej i Poznańskiej" do których to pieśni zebrał muzykę i ułożył na 4ry głosy „do śpiewania lub do grania na organach" i wydał ją T. Klonowski, nauczyciel przy Seminaryum świeckiem w Poznaniu, (tamże u braci Szerk w 1853).
B. Bogedain wydał także dziełko pod tytułem: „Chorał czyli dostateczny zbiór melodyj do przeszło 700 pieśni katolickich w języku polskim, ułożony na 4ry głosy do grania na organach i śpiewania, (drukiem Moesera w Berlinie, w 1856). Ale nie on melodye te zbierał ani je układał, jak mówią powołane gazety, bo uczynił to Józef Nachbar, nauczyciel przy król. katolickiem seminaryum nauczycieli w Paradyżu. Tak stoi wyraźnie na tytule i widoczne jest ze słów przedmowy, następującej po przymówieniu się ks. Bogedaina. Przecież zdaje się że on pierwszy rzucił do tego zbioru pomysł, a przynajmniej silnie go popierał jak widać z odezwy jego w „Schlesiches Kirchenblatt," powtórzonej w piśmie poznańskiem „Szkoła polska" (oba z 1853). Zdaje się że ks. Bogedain poniósł koszta na wydanie pracy Nachbara i protekcyą je swą otoczył, pragnąc obrócić zysk „na dobroczynne cele katolickie." Śpiewnik ten zastosowany jest do zbioru pieśni „Dostateczny śpiewnik kościelny" i t. d., wydanego w Niemieckich Piekarach r. 1850, drukiem Teodora Heneczka a kosztem prostego rolnika Piekoszewskiego. O śpiewniku J. Nachbara mówiliśmy niegdyś obszernie w Gaz. Codz. z 1856 Nr 174.
(podkreślenia moje - Rorantysta)
źródło: Ruch Muzyczny pod redakcją Józefa Sikorskiego ze współdziałaniem artystów i miłośników muzyki. T. 4 (1860) nr 40, kol. .654

tomas_wawa

Przy większości pieśni w Zupełnym śpiewniku i książce do nabożeństwa z 1898 r. oraz przy pieśniach ze Śpiewnika dla ludu katolickiego Gillara i Hoffmanna z 1900 r. podana jest informacja dotycząca melodii: Nachbar nr ... . Czasami, gdy pieśń nie ma melodii własnej podane jest więcej niż jeden numer melodii.

marian7

Dodaję stronę tutyłową Chorału

knrdsk1

Dzodzy forum'owicze, jeśli będzie ktoś w Opolu, niech mi nabędzie proszę egzemplarz tej pozycji u księgarza Alberta Moesera!

Rorantysta

Cytat: knrdsk1 w 09-08-2009, 00:48:57
Dzodzy forum'owicze, jeśli będzie ktoś w Opolu, niech mi nabędzie proszę egzemplarz tej pozycji u księgarza Alberta Moesera!
A masz patent na podróże w czasie? Chętnie się wybiorę nie tylko w XIX wiek. ;)

marian7

Zastanawiam si ę gdzie zamieścić instrukcję obsługi do Chorału. Jest również przedmowa i wstęp "Do życzliwego czytelnika" skierowany do organistów i kantorów, w wielu wypadkach aktualny do dziś.

knrdsk1


marian7

Nie wiem jak to zrobić, ponieważ jedna strona ma 638 kb i nie mogę przesłać, a nie wiem jak to zmniejszyć .

knrdsk1

proszę przesłać do mnie a ja spróbuję obrobić i zamieścic :)
(A najlepiej CD ze skanami...)

djeku

Chorał, czyli dostateczny zbiór melodyj do przeszło 700 pieśni katolickich w języku polskim : ułożony na cztery głosy do grania na organach i śpiewania zebrany przez Józefa Nachbara, wydany w 1856 roku w Berlinie przy pomocy Ks. Bernarda Bogedaina jest do przeczytania i odśpiewania w Opolskiej Bibliotece Cyfrowej http://obc.opole.pl/dlibra/docmetadata?id=1693

Serdecznie polecam

CorCogitans

Czy ktoś z forumowiczów ma może swój egzemplarz tego śpiewnika albo jakiś swój skan w formie elektronicznej i miałby chwilę czasu pstryknąć fotki / przeskanować 5 karteczek? Bo ta wersja z biblioteki cyfrowej ma niedobór następujących stron: 27, 28, 29, 30 i 39. Nie ma też strony IX (ze wstępu i objaśnień), ale może to omyłka w druku i możliwe, że tam gdzie jest XI powinno być IX, co by wynikało z dalszego układu stron.