Dzień to pomsty (Dies Irae)

Zaczęty przez tomas_wawa, 03-12-2008, 15:38:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

Tłumaczenie sekwencji Dies Irae według ks. Karyłowskiego.

T: ks. W. Lewkowicz, Śpiewnik parafialny, 1982 r., pieśń nr 361.
M: tamże.

1. Dzień to pomsty, z której chwilą * Świat pożary w popiół spylą, * Świadkiem Dawid ze Sybillą.
2. Jakże wielki strach nastanie, * Gdy Pan przyjdzie niespodzianie, * Sądzić wszystkie serc otchłanie.
3. Trąba dziwnie grzmiąca tonem, * Nad zapadłych grobów łonem, * Stawi wszystkich wraz, przed tronem.
4. Śmierć z naturą przejmą dziwy, * Gdy proch z grobu wstanie żywy * Na Sędziego głos straszliwy.
5. Rejestr będzie przedłożony, * Gdzie spisano bez osłony, * Z czego świat ma być sądzony.
6. Gdy więc Sędzia na tron siędzie, * Co się kryło, jawnym będzie: * Pomsty piorun dotrze wszędzie.
7. Cóż nieszczęsny wówczas zrobię? * Gdzie obrońcę znajdę sobie, * Gdy i święty drży w tej dobie?
8. Królu gromów, co do winy * Darmo zbawiasz ludzkie syny, * Zbaw mnie, Zdroju łask jedyny!
9. Pomnij na to, Jezu drogi, * Żeś wszedł dla mnie w ziemskie progi, * Nie gub mnie w on dzień tak srogi!
10. Mnieś to szukał, zmęczon srodze, * Przez Krzyż zbawił, cierpiąc srodze. * Takich prac niech plon znachodzę!
11. Słusznej pomsty Sędzio prawy, * Odpuść grzech przez dar łaskawy * Przed ostatnim dniem rozprawy!
12. Jęczę grzechów widząc morze, * Winy wstydem twarz ma gorze, * Żebrzącemu przebacz, Boże.
13. Ty, co Marii grzech zmazałeś, * Modłów łotra wysłuchałeś, * I mnie też nadzieję dałeś.
14. Prośby me nie zgładzą kary; * Lecz Tyś dobry jest bez miary, * Spraw, bym nie wpadł w wieczne żary!
15. Miejsce daj w swych owiec gronie, * Niech od kozłów się obronię, * Postaw mnie po prawej stronie.
16. Gdy odtrącisz potępionych * W żar płomieni niezgłębionych, * Wezwij mnie do Twych zbawionych.
17. Z jękiem żebrzę pod Twym tronem, * Z sercem z bólu w proch skruszonym; * Pieczę miej nad moim zgonem!
18. O dniu płaczu, kiedy z gliny, * Na sąd ścisły za swe czyny, * Wstanie człowiek pełen winy.
19. Więc mu okaż zmiłowanie; * Dobry Jezu, a nasz Panie, * Daj im wieczne spoczywanie.