Prośba - Przeniesione z wątku "O kolędach"

Zaczęty przez meliana, 02-02-2009, 12:53:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

meliana

Bardzo się cieszę, że trafiłam na stronę tego forum :) Od razu przedstawiam moją prośbę: czy moglibyście podać mi tytuły opracowań, artykułów, zbiorów, czegokolwiek na temat kolęd? Piszę pracę roczną  "W świecie staropolskich kolęd" i potrzebuję źródeł do niej. Z góry dziękuję za pomoc.

Rorantysta

#1
Proszę zacząć od działu Nasze śpiewniki i inne źródła pieśni. Znajdzie tam Pani omówienie szeregu źródeł przydatnych w Pani pracy. Niektóre z nich dostępne są w internecie. W zakresie kolęd mogę zwrócić uwagę na następujące pozycje:
1. Kolędy polskie. Średniowiecze i wiek XVI
2. Kantyczki Karmelitańskie - rękopis Ch 251 - XVIII w.- wydanie żródłowe
   i wcześniejsza praca Barbary Krzyżaniak Kantyczki z rękopisów karmelitańskich (XVII/XVIII w.), PWM 1977
3. Symfonije anielskie Jana Z. Żabczyca, wydanie IBL zawiera wprowadzenie i komentarz edytorski, w wątku linki do dalszych artykułów,
4. Mikołaj Bobowski - Polskie pieśni katolickie od najdawniejszych czasów do końca XVI wieku
5. notki o historii poszczególnych kolęd zawiera antologia Polskie kolędy i pastorałki (wybór i oprac. Anna Szweykowska. – Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1989, wyd. trzecie)
6. przydatna może być książka M. Borejszo, Boże Narodzenie w polskiej kulturze. Wydawnictwo „W drodze“, Poznań 1996.
7. obszerny wybór tekstów staropolskich wraz z przypisami wydawniczymi można znaleźć w Boże Narodzenie. Antologia poezji polskiej, Wydanie pierwsze IW PAX, Warszawa 1961 (oprac. Andrzej Jastrzębski i Antoni Podsiad).


meliana