Jezu wieczny, opuścisz nas [nuty]

Zaczęty przez tomas_wawa, 21-03-2009, 01:47:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: Zupełny śpiewnik i książka do nabożeństwa, 1898 r., pieśń nr 187.

1. Jezu wieczny, opuścisz nas, * Gdzież się podziejemy, * Gdy Ty pójdziesz męki cierpieć * Za ludzkie stworzenie, * Ach, cóż my sobie poczniemy, * My Ciebie nie obronimy, * Gdy Cię będą brali: * W powrozy wiązali.
2. A ty, Matko Jezusowa, * Cóż ty czynić będziesz, * Kiedy już Syna twojego * Tak marnie pozbędziesz? * Judasz z ludem następuje, * Syn twój k' niemu przystępuje: * Na pocałowanie: * Żydom na przedanie.
3. Jezus słodki ukochany, * Ja się smucę z tego, * Co mi Jan święty powiedział, * Już wiem, co nowego. * Będziesz u słupa sieczony, * I okrutnie poraniony; * Na śmierć Cię wydadzą: * Jako się uradzą.
4. Izraelowi Cię dać chcą, * Jakbyś nie był z nimi, * Tyś pokazał wodę, mannę, * Cuda nad grzesznymi, * Tam widziały pokolenia, * Aż do Jerozolimy: * Sądy, rady Twoje: * Okrucieństwo srogie.
5. Jezus omdlewał u słupa, * Srodze skatowany, * Nie szanując Ciała, * Twego, Iżeby pogany, * Którzy Ciebie bez litości * Biczowali aż do kości; * Jak się zmordowali, * Inszym rozkazali.
6. Do piwnicy Cię wepchnęli, * Srodze zranionego, * Tam się z Ciebie naśmiewali, * Z dobrodziejstwa Twego, * Na twarz Twoją plując z złości, * Nie szanują Twej godności; * Oblicza świętego: * Boga pokornego.
7. W piątek rano Cię wywiedli, * Krzyż nieść rozkazali, * Niemiłosierni żydowie, * Złość Ci wyrządzali, * Matka Twoja Cię płakała, * Patrząc na Cię, omdlewała; * Gdyś pod krzyżem padał: * Swe bóle odnawiał.
8. Wywiedli Cię z krzyżem z miasta, * Wielce zemdlonego, * Często plwali, naśmiewali, * Do miejsca samego, * Cyreneusz Ci pomagał, * Abyś sobie co sfolgował; * Nasz Panie łaskawy: * Bądźże ubłagany.
9. Podobnoć Ty już umierasz, * Na krzyżu rozpięty, * My się Tobie polecamy, * Do opieki świętej. * Oddaj nas matce kochanej, * Skryjże nas w Twe święte rany; * Byśmy nie zginęli: * Nieba nie chybili.

bazanos

źródło: Richard Gillar - Zbiór melodyi do użytku kościelnego i prywatnego