Z cyklu "Chorał po polsku": II nieszpory Zesłania Ducha Świętego

Zaczęty przez L'organiste, 01-05-2009, 17:58:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

L'organiste

Chciałem przedstawić rezultaty mojej pracy nad podłożeniem polskiego tekstu do chorałowych melodii II nieszporów Zesłania Ducha Świętego. Wybrałem to święto nie tylko dlatego, że będzie już zaniedługo, ale przede wszystkim z tego względu, że wszystkie jej teksty, a co za tym idzie i muzyka, są zaczerpnięte z istniejących źródeł.
Oprócz tego, chciałbym zaznaczyć, że nie mam wykształcenia muzycznego, a jedynie jakąś praktykę w wykonywaniu chorału, więc w swojej pracy kierowałem się głównie tym, aby w mojej subiektywnej ocenie "wszystko dobrze brzmiało". Jednocześnie jest to pierwsza moja tego typu praca na większą skalę i pierwsza z użyciem programu Gregoire, stąd pewne niedociągnięcia graficzne i muzyczne. Wykonując tę transpozycję zależało mi na unikaniu rażących uproszczeń melodii gregoriańskiej, jak choćby takich, które możemy usłyszeć w polskim rytuale pogrzebowym, z drugiej strony, niekiedy byłem zmuszony powycinać te lub inne nuty bądź też rozłączać melizmaty.
Wystawiam swoje dziełko na Wasze uwagi, krytyki, opinie itd., ale jednocześnie chcę podkreślić, że robiłem je z myślą o śpiewaniu tych tekstów w czasie liturgii, byłbym więc szczęśliwy, gdybym dowiedział się, że ktoś wykorzystał poniższe nuty w czasie odprawiania nieszporów Zielonych Świątek i gdyby podzielił się później ze mną swoimi doświadczeniami.
Brakuje melodii krótkiego czytania i próśb; opracuję je gdy się okaże, że jest zapotrzebowanie na polskie teksty oficjum z melodiami chorałowymi. Na razie można je śpiewać recto tono.