ks. M. Chorzępa CM: "Pieśni o męce Pańskiej"

Zaczęty przez tomas_wawa, 12-04-2009, 16:21:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

Polecam bardzo dobry zbiór pieśni pasyjnych "Pieśni o męce Pańskiej" ks. Michała Chorzępy CM (Kraków, 1993). Zbiór ten zawiera CAŁE pieśni o męce Pańskiej, zachowując wszystkie zwrotki tekstu w przeciwieństwie do współcześnie wydawanych innych śpiewników lub zbiorów. Atutem tego zbioru jest także to, że w porównaniu do opasłych starych śpiewników, ten bez problemu mieści się w kieszeni.

Jak pisze autor zbioru: "Śpiewnik niniejszy powstał jako pomoc w nabożeństwie do Męki Chrystusa, zwłaszcza podczas ostatnich trzech dni Wielkiego Tygodnia, kiedy wierni adorujący Najświętszy Sakrament w Ciemnicy i przy Bożym Grobie śpiewają pieśni pasyjne. (...) Pamiętam - jako ministrant, w latach szkoły powszechnej - zbieraliśmy się w te dni w kościele i przy świeczkach (elektryczności jeszcze wówczas nie było), śpiewaliśmy późno w noc te pieśni, które uprzednio skrzętnie spisywaliśmy w zeszytach (...) Takich zeszytów mieliśmy po kilka. Jeszcze dziś, kiedy przygotowywałem niniejsze wydanie korzystałem z tych zeszytów, pisanych kiedyś w młodości; szukałem ich także wśród znajomych mi osób, zwłaszcza podeszłych już wiekiem."

Zbiór zawiera w sumie 42 pieśni o męce Pańskiej, Gorzkie Żale, Litanię o Męce Pańskiej, Litanię do Matki Bożej Bolesnej, Godzinki o Męce Pańskiej, Godzinki o Matce Bożej Bolesnej.