Początkujący organista

Zaczęty przez gawron1990, 07-07-2009, 23:47:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

gawron1990

Witajcie
Jestem tu nowy na forum i mam kilka pytań, od kilku miesięcy uczę się grac muzyki kościelnej ponieważ bardzo mnie ta dziedzina muzyki zafascynowała, chciałbym w przyszłości grac w kościele i chciałbym się was forumowiczów spytac co muszę zrobic aby zostac organistą kościelnym? Aktualnie jestem po szkole średniej i mam 19 lat.

Pozdrawiam

Maximilianus

W Polsce istnieje wiele małych parafii, które potrzebują organistów. Jeśli dobrze Pan gra to myślę, że i bez odpowiednich szkół otrzyma Pan posadę. W większych parafiach (sam grałem w takiej przez kilka miesięcy: ok. 20 000 wiernych, 8 Mszy w niedziele, 3 w tygodniu, 2-3 pogrzeby tygodniowo) organizowane są swego rodzaju przesłuchania kandytatów. Rzecz jasna, że wymagane jest wyższe wykształcenie (najlepiej dyplom ukończenia diecezjalnej szkoły muzycznej), bo bez niego ani rusz!

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

gawron1990

Rozumiem , ja narazie sciągam sobie nuty z internetu ale wiem że tak długo nie pociągne i mam takie pytanko jakie pan by mi polecił nuty takie aby były najlepiej wszystkie utwory z całego roku liturgicznego ?

Maximilianus

Cytat: gawron1990 w 08-07-2009, 13:23:38
Jakie pan by mi polecił nuty takie aby były najlepiej wszystkie utwory z całego roku liturgicznego ?

Jednym z lepszych śpiewników jest Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego, ale tylko wydanie XXXIX, gdyż do wydania XL zakradły się różne piosenki, a wypadło wiele zwrotek starych i wartościowych pieśni. Śpiewnik liturgiczny wydany w Lublinie (TN KUL) też jest dobry, a jego "skład" zbliżony do w/w Siedleckiego. Jeśli zamierza Pan pracować w archidiecezji katowickiej to dopuszczonym do użytku jest m.in. Skarbiec pieśni kościelnych (zwany ŚAKiem = Śpiewnik Archidiecezji Katowickiej) opracowany przed księdza A. Reginka; w archidiecezji wrocławskiej (lub diecezji opolskiej?) obowiązującym śpiewnikiem jest Chorał opolski (lub: Droga do Nieba).

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

gawron1990

A dziękuje bardzo a ma kolejne pytanko: Jest jakaś strone z ofertą pracy dla organistów kościelnych?

Maximilianus

Cytat: gawron1990 w 08-07-2009, 23:44:07
A dziękuje bardzo a ma kolejne pytanko: Jest jakaś strone z ofertą pracy dla organistów kościelnych?

Kiedyś tutaj spotkałem się z ofertami pracy dla organistów oraz na stronie www.opoka.org.pl

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

Maximilianus

Dostałem informację, że oo. Franciszkanie w Głubczycach poszukują organisty. Jeśli Pan jest zainteresowany namiarami (telefon) proszę o kontakt na priv.

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

gawron1990

Mógłbyś mi podac jakie są wymagania ?

Mozart_WA

Przy niektórych diecezjach są tzw. Diecezjalne Studia Organistowskie. Nauka trwa chyba z 5 lat. Ale warto...Satysfakcja z grania jest przeogromna, a jeśli wierni zaakceptują Cię, to będziesz w 8 niebie :)

gawron1990

Wiem
Słyszałem o DSO , tam jest wymagane ukończenie szkoły średniej i prawdopodobnie ukończenie szkoły muzycznej. To nie wiem czy tam bym miał szanse ;)

korashenri

Istnieje również coś takiego jak 5-letni Instytut muzyki Sakralnej chyba przy każdej archidjecezji w Polsce i nie trzeba mieć skończonej żadnej szkoły muzycznej dostaje się papier z tytułem Organista kwalfikowany  wiem bo w tym roku taki ukończyłem...

gawron1990

Właśnie tego coś mało w Polsce jest.

Bartolomeos

Cytat: gawron1990 w 12-08-2009, 12:26:41
Wiem
Słyszałem o DSO , tam jest wymagane ukończenie szkoły średniej i prawdopodobnie ukończenie szkoły muzycznej. To nie wiem czy tam bym miał szanse ;)

bzdura

Bartolomeos

Cytat: Maximilianus w 08-07-2009, 11:44:01
Rzecz jasna, że wymagane jest wyższe wykształcenie (najlepiej dyplom ukończenia diecezjalnej szkoły muzycznej), bo bez niego ani rusz!

Kolejna bzdura


wszystkich postów nie czytałem i sorki, że jeden pod drugim napisalem

knrdsk1

Prosimy kolegę Bartolomeosa o wypowiedzi merytoryczne! Uwaga typu "Bzdura" bez dodania komentarza nie wnosi nic do dyskusji - jeśli ma Kolega inne niż cytowani przedmówcy zdanie, inną wiedzę, inne informacje - prosimy je przedstawiać!

Marian

Co Pan ma na myśli mówąc: do wydania XL zakradły się różne piosenki? Widzę, ze kolejny organista starego typu. Na ofarowanie Jeden chleb, komunia: Jezusa ukrytego i tak w kółko stare peśni. Osobiśce nic nie mam do starych peśni, sam je często gram, ale bez przesady! Trezba wprowadzać nowe, zarówno pieśni, jak i piosenko religijne, szcególnie na uwielbienie. Ewdentnie wdac gdzie chodzi wecej ludzi, tam gdzie gra sie nowe pesni, czy tam gdze organista zamula. w koscele nie liczy se tylko pekna harmonia pesni.

Maximilianus

Panie Marianie, a "Panie, przebacz nam" czy "Posyłam was na pracę" to nie jest piosenka? Poza tym nie jestem organistą starego typu, bowiem pieśni "Jeden chleb" nie uznaję na pieśń - jak Pan to określił - na ofiarowanie, lecz na Komunię. Jeśli tylko Pan chcę, to mogę podesłać Panu wykaz pieśni jakież grałem od stycznia.

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

knrdsk1

Kolego Marianie najwyraźniej nie ma Pan pojęcia o czym pisze. Proszę uprzejmie zapoznać się z przepisami regulującymi śpiew używany w czasie Mszy. Nie ma nawet mowy o używaniu piosenek w czasie liturgii! To nie jest kwestia jakiegoś widzimisię organisty czy lista przebojów żeby ludziom było fajnie w kościele.
Zgadzam się że nie jest dobrze jeśli wałkuje się jedynie kilka pieśni na okrągło, ale właśnie m. in. po to istnieje nasze Forum zbierające stare teksty i melodie, by móc je wykorzystać.
Osobiście nie mam nic przeciwko nowym pieśniom, jednak muszą one spełniać wymagania określone przepisami i powinny być wcześniej zatwierdzone do użytku liturgicznego.
Co zaś do "zamulania" to nie ma znaczenia czy "zamula" się nowe, czy stare pieśni. To kwestia warsztatu, talentu, powołania, zapału bądź rutyny.
A jeszcze co do "Jezusa ukrytego" to po pierwsze dobrze by było gdyby śpiewano prawidłowy tekst (ciągłe hosanna, a nie "ciągle") i więcej niż 2 zwrotki - trzecia i czwarta są warte zaśpiewania! U nas tutaj: http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,198.0.html