Modlitwa w Godzinkach - WIELKA PROŚBA!

Zaczęty przez Ooorganistka, 13-08-2009, 01:25:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ooorganistka

Kochani, czy ktoś z Was może mi zaznaczyć kadencje w tej modlitwie (np. gwiazdkami):

Módlmy się: Najchwalebniejsza Panno Maryjo, niepokalana od zmazy grzechu wszelkiego, Rodzicielko Jezusa, królowo niebieska, cesarzowo świata, ucieczko i patronko wszystkich grzesznych, Matko nieprzebranego miłosierdzia! Wspomnij na nas, święta Panno i Matko miłościwa w godzinę śmierci, kiedy gasnące oczy nasze nie będą mogły widzieć męki Jezusowej, ani język zdrętwiały nie będzie mógł wzywać imion: Jezus, Maryja! Natenczas, święta Panno i Matko miłościwa, broń nas od najazdów nieprzyjacielskich, zachowaj od potępienia wiekuistego i doprowadź dusze nasze do królestwa niebieskiego. O najłaskawsza Dziewico, niepokalana Maryjo! Amen

Będę wielce dźwięczna  ;D

Ooorganistka

Zlitujcie się, bo będę śpiewała, jak mi Pan Bóg ucho stworzył  8)

dziubek

U mnie się co prawda omija tę modlitwę, jednak w jednym ze śpiewników znalazłem:

Módlmy się: Najchwalebniejsza Panno Maryjo, niepokalana od zmazy grzechu wszelkiego,*Rodzicielko Jezusa, królowo niebieska, cesarzowo świata, * ucieczko i patronko wszystkich grzesznych , Matko nieprzebranego miłosierdzia! *Wspomnij na nas, święta Panno i Matko miłościwa w godzinę śmierci, * kiedy gasnące oczy nasze nie będą mogły widzieć męki Jezusowej,* ani język zdrętwiały nie będzie mógł wzywać imion: Jezus, Maryja!* Natenczas, święta Panno i Matko miłościwa, broń nas od najazdów nieprzyjacielskich, *zachowaj od potępienia wiekuistego i doprowadź dusze nasze do królestwa niebieskiego. *O najłaskawsza Dziewico, niepokalana Maryjo!* Amen

Ooorganistka

#3
Bóg zapłać, DOBRY CZŁOWIEKU!  ;D

Bartek

Kiedy wprowadzono tę modlitwę (wraz z wersykułami) do Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najśw. Maryi Panny?

knrdsk1

W starszych Godzinkach jest inna modlitwa: http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,1055.0.html   
ja bym ją okrzyżykował i ogwiazdkował tak:

Módlmy się:
Święta Maryjo, Królowo niebieska, Matko Pana naszego Jezusa Chrystusa i Pani świata, +
która nikogo nie opuszczasz i nikim nie gardzisz, *
wejrzyj na nas Pani nasza, łaskawém okiem miłosierdzia Twego, | a uproś nam u Syna Twego miłego odpuszczenie wszystkich grzéchów naszych; +
abyśmy, którzy teraz święte Twoje i niepokalane poczęcie nabożném sercem rozpamiętywamy, *
wiecznego błogosławieństwa zapłatę w niebie otrzymać mogli; +
co niechaj da Ten, któregoś Ty Panno porodziła, Syn Twój a Pan nasz Jezus Chrystus, *
który z Ojcem i z Duchem Świętym żyje i króluje, w Trójcy jedyny Bóg, na wieki wieków.

Nie mam pojęcia od kiedy nową wersję wprowadzono, ale Dostateczny (...) '1865, Siedlecki '1928 i Flasza '1930 a nawet Śpiewnik Kalwaryjski '1984 podają tę starszą wersję.

Bartek

Cytat: knrdsk1 w 06-09-2010, 09:22:26
W starszych Godzinkach jest inna modlitwa: http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,1055.0.html   

W nowych ona też jest. W nowej wersji Godzinek nie zamieniono modlitw, lecz rozbudowano ostatnią część nabożeństwa, tzw. Ofiarowanie Godzinek - odpowiednik brewiarzowych obrzędów kończących dzienne oficjum (Salve Regina oraz modlitwa Sacrosanctae). Tam, tuż przed modlitwą "Boże, któryś przez Niepokalane Poczęcie..." wstawiono wspomnianą modlitwę "Najchwalebniejsza Panno Maryjo", wraz z wersykułami. Daty owej reformy :) tyczy moje pytanie.