W Trójcy jedyny (Ojcze nasz)

Zaczęty przez jach, 01-12-2009, 22:19:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

jach

Szanowni Kantorzy i Pieśniarze,
bardzo mnie interesują wszelkie informacje na temat pieśni ojczenaszowej "W Trójcy jedyny", umieszczonej przez Mirę w serwisie. Kiedy powstała, w jakim śpiewniku najwcześniej była wydrukowana, etc. Mira przekazała mi wiadomość, że utwór pochodzi najprawdopodobniej z modlitewnika, wydanego przez Józefa Pisza w Nowym Sączu w 1882 r. Kłopot polega na tym, że nie dotarłem dotychczas do żadnego Piszowego modlitewnika z tego roku, a we wszystkich "okolicznych", wcześniejszych i późniejszych, znajduję tylko pieśń Kurpińskiego do słów Minasowicza "Ty! któryś Słowem z nocy światło stworzył". Zamierzam szukać do skutku, będę wdzięczny za informacje lub sugestie.
Pozdrawiam
Jach


Jantek_gall

Pieśń ta rzeczywiście jest w tym modlitewniku na stronie 787 w kategorii pieśni przygodne tytuł pieśń katechizmowa Nie jest to jednak najstarsze wydanie tej pieśni gdyż modlitewnik Pisza prawie wierną kopią modlitewnika który posiadam a na którym ołówkiem jest data 1853 niestety modlitewnik ten jest w stanie opłakanym brak wielu stron w tym tytułowej niestety urwana końcówka od strony 712. Obydwoma egzemplarzami służę do wglądu (niestety wersja w pełni analogowa, papier i to w wielu miejscach wytarty od użycia) skan tego co zostało ze strony tytułowej modlitewnika Pisza zamieściłem na forum w wątku Nabo... 1882. myślę że pieśń ta będzie jeszcze w wielu innych pozycjach gdyż jest to pieśń zacna i ciekawa

jach

Czcigodny Jantku,
wygląda na to, że zeskanowana karta tytułowa miała taką oto treść: "Droga do szczęścia prawdziwego. Książka do nabożeństwa dla wygody katolickich chrześcijan, zawierająca: modlitwy, nauki i pieśni na cały rok i do każdej potrzeby zastosowane". Mam dostęp do wydania 3. z 1887 r., jutro postaram się sprawdzić, czy pieśń jest na wskazanej przez Ciebie stronie lub w pobliżu. Pisz wydawał co najmniej 15 modlitewników różniących się tytułami, a niekiedy i zawartością. Zaskoczyło mnie, że w 9, jakie obejrzałem, pieśni nie ma. Szukam dalej.
Pozdrawiam
Jach

jach

Czcigodny Jantku,
w trzecim wydaniu rzeczonego modlitewnika zguby nie ma. Jako pieśń katechizmowa widnieje utwór z incipitem "Trójca: Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Święty", a nad nią jest pieśń Minasowicza z muzyką Kurpińskiego, tytułowana "Modlitwa Pańska wierszem ułożona". Ja natomiast szukam utworu, którego pierwsza zwrotka brzmi tak:
"W Trójcy Jedyny, któryś swoje trony
Rozparł na słońcach, Panie niezmierzony!
Na skrzydłach modlitw wznoszę się do Ciebie,
Ojcze, nasz Panie, który jesteś w niebie!"
Wybacz niedowiarstwo (nie wierzę nikomu, a zwłaszcza sobie) i popatrz łaskawie raz jeszcze na s. 787. Twojego modlitewnika: na pewno jest tam to, co powyżej przytoczyłem? We wszystkich wydaniach Pisza, jakie miałem w ręce, pieśń katechizmowa, o ile jest, zawiera wyrażone lapidarnie podstawowe prawdy wiary, czym wykracza poza zakres Modlitwy Pańskiej.
Pozdrawiam
Jach

Jantek_gall

Sorki rzeczywiście nie doczytałem w pośpiechu dalszej części i podałem pierwszą jaka rzuciła mi się w oczy ale z przyjemnością pokopię za tą w pozostałych moich śpiewnikach myślę że na pewno gdzieś jest , nie ma jej w Siedleckim 1917 bo właśnie egzemplarz trzymam w ręce i wertuję jak gdzieś znajdę to dam znać.

jach

No to mamy jasność. Dziękuję za gotowość do dalszych poszukiwań.
Pozdrawiam
Jach

knrdsk1

Bardzo się cieszę widząc że Koledzy probują zgłębiać wątek pieśni "ojczenaszowej". Może Rorantysta, który zawsze ma najwięcej wiedzy o pieśniach i śpiewnikach, będzie potrafił pomóc?

Ja zaś chciabym przy okazji zwrócić uwagę na dwie podobne pieśni:

Wszystko co oko człowieka pod słońcem http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,576.0.html

Ty, któryś słowem z nocy światło stworzył http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,1507.0.html

jach

Wybaczcie, jeśli to zabrzmi jak reklama albo, gorzej, lans. Pieśniami ojczenaszowymi zajmuję się od dawna. W zbiorze "Ojcze nasz - nasz" (www.alinea.pop.pl) jest ich 70, z czego ponad 40 z nutami. Wśród nich piękny utwór Moniuszki "W ciężkiej niedoli, którą dziś ponoszę". Pieśń "W Trójcy jedyny" dowodzi, że możliwe są kolejne odkrycia.
Pozdrawiam
Jach

Jantek_gall

Chylę czoła i to do samej ziemi. Przypuszczałem ze pieśni ojczenaszowych jest dość kilka ale nie że aż siedemdziesiąt  :o Podziwiam ogrom pracy poświęcenie dla tego dzieła.

knrdsk1

Faktycznie - dorobek imponujący!
Zapraszamy do podzielenia się swoimi zbiorami na łamach niniejszego forum. Skoro jest ich tak dużo, to jeśli będzie Pan skłonny, możemy utworzyć osobny dział dla pieśni "Ojczenaszowych". To bardzo ciekawy temat!

jach

Przyjmuję zaproszenie, dziękuję. Tak mniej więcej wyobrażałem sobie sens wydania zbioru parafraz i trawestacji pacierza: niech pobudza do myślenia i inspiruje. Jedną z form są koncerty ojczenaszowe, o których od roku powiadamiam (najbliższy 20 grudnia w Kórniku). Kolejną może być udostępnienie w śpiewnikowo-pieśniowym serwisie - proszę o wskazówki, co by Was interesowało (teksty, krótki komentarz, nuty?). W przyszłości może uda się nagrać płytę...
Pozdrawiam
Jach

knrdsk1

Tak, właśnie tak:
Tekst, jego pochodzenie, krótki komentarz - jak najchętniej, nuty - koniecznie! :-D
Ciekawy jestem tych śpiewów Ars Cantus - szkoda że dzis dopiero przeczytałem o nich, własnie wczoraj meliśmy 3-godz. warsztaty z Tomkiem Dobrzańskim poświęcone czytaniu białej notacji menzuralnej, to bym go wypytał o te pieśni... no i we Wrocławiu był koncert kilka dni temu, a do Kórnika to raczej się nie wybiorę...
Szkoda że tak długo się Pan krył z tą swoją rewelacją!  :(

jach

W grudniu niewiele zdążę przygotować, ale w styczniu pójdzie szybko. Co do krycia się, to mógłbym się wybronić żartem, że jestem nieśmiały ;) Jeśli jednak zajrzy Pan na moją stronkę, to zobaczy, że niespecjalnie się kryłem.
Raz jeszcze dziękuję za zainteresowanie tematem i zaproszenie. Pozdrawiam
Jach

Rorantysta

Cytat: knrdsk1 w 11-12-2009, 23:04:34
Może Rorantysta, /.../
Czytałem ten wątek, niestety pieśni nigdzie nie znalazłem.
Opis książki zapowiada nader ciekawą lekturę - gratuluję.
Może dam radę dotrzeć do Kórnika.

jach

Mira, która zamieściła tę pieśń w serwisie, prawdopodobnie przepisała ją z modlitewnika swej matki. Sprawa jest intrygująca, ponieważ tekst sprawia dobre wrażenie, jest napisany z niezłą kulturą literacką. Będę wdzięczny za współpracę w dalszych poszukiwaniach.
Do Kórnika zapraszam. I chyba do Łodzi, gdzie koncert ojczenaszowy powinien się odbyć 15 marca.

jach

Pozwolę sobie dodać, że koncert w kórnickim zamku rozpoczyna się o godz. 16.00 i potrwa ok. 1,5 godziny.

knrdsk1

Miło mi poinformować, że utworzyliśmy dział "Pieśni Ojczenaszowe" http://spiewnik.katolicy.net/index.php/board,42.0.html Zapraszamy serdecznie do współtworzenia tego działu!