Autor Wątek: Pieśniolotek Nativitas - pieśni podczas mszy w okr. Bożego Narodzenia i do 2 II.  (Przeczytany 71088 razy)

tomas_wawa

• Gość
Czytając to, nasuwa się jedna myśl: tragedia :o Ja z czymś takim nigdy się nie spotkałem w parafii Trójcy Przenajświętszej w Warszawie na Solcu, ani gdziekolwiek indziej. Pamiętam jednak z dzieciństwa, jak w parafii mojej babci (za Wisłą, czyli po tej gorszej stronie :P) stary proboszcz potrafił zaintonować po łacinie "Gloria in excelsis Deo" po czym śpiewano "Gdy się Chrystus rodzi" a on po cichu odmawiał właściwy hymn. Już jako dziecku wydawało mi się to dziwne, gdyż u mnie w kościele takich praktyk nigdy nie stosowano, a od moich narodzin do chwili obecnej to już trzeci proboszcz i czwarty organista. Jeżeli jednak takie praktyki się gdzieś zdarzają, powinno się je piętnować życzliwymi donosami do kurii :-\.

Chociaż problem ten nie dotyczy śpiewu, chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać >:( Kiedyś na mszy z chrztem ksiądz wyczytał 6 nazwisk zmarłych jako intencję mszalną. Żenada. Swoją drogą wynika to też z polskiej specyfiki nie modlenia się za żywych na mszy, jakby ci nie potrzebowali darów Ducha Świętego, nawrócenia (póki żyją!, a nie dopiero po śmierci), błogosławieństwa Bożego. W niedzielę u mnie jest pewnik, że msza na 11. 15 nie będzie za zmarłych, bo jest za parafian (suma, sprawowana zawsze przez proboszcza). Na innych mszach zrobiła się loteria.

Widocznie w obu przypadkach (zastępowania części własnych, takich jak Gloria czy psalm innymi śpiewami, jak i sprawowania mszy za zmarłych w niedziele) słowo "zabronione" jest niezrozumiałe dla księży.

spiewnik.katolicy.net : chorał gregoriański i tradycyjne pieśni kościelne

Martinus

• Gość
Konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu, 6 I, 10:

W: Mędrcy świata, monarchowie (3 zwr.)
O: Nowy rok bieży (1sza, 2ga, 5ta, 6ta zwr.)
K: Jakaż to gwiazda świeci (3 zwr.)
Jezusa narodzonego (4 zwr.)
U: Do szopy, hej, pasterze (1 zwr.)
W: Bracia, patrzcie jeno (2 zwr.)

tomas_wawa

• Gość
Kościół Świętej Trójcy w Warszawie na Solcu,

Uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania)

W: Mędrcy świata (zwr. 1 i 2)
Pd: Dzisiaj w Betlejem (zwr. 4 i 5)
K: Wesołą nowinę (całość)
U: O gwiazdo betlejemska (zwr. 1 i 2)
Poświęcenie kredy i kadzidła (przejście przez kościół): Mędrcy świata (zwr. 3 i 4)
Z: Bóg się rodzi, moc truchleje (zwr. 4 i 5)

Martinus

• Gość
Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 11 I, 9.30:

W: O, gwiazdo betlejemska (3 zwr.)
O: Przez chrztu świętego (1 zwr.)
K: Pospieszcie już wszyscy (4 zwr.)
U: Anioł pasterzom mówił (2 zwr.)
W: Triumfy Króla niebieskiego (2 zwr.)

braciszek m

• Majster
  • UBI CARITAS ET AMOR DEUS IBI EST!
Kościół Niepokalanego Serca NMP. Chrzest Pański, 10:00
W: Przez chrztu świętego.
O: Z rąk kapłańskich.
K: Z nieba wysokiego Bóg zstąpił na ziemię. Jezusa ukrytego.
U: Dzięki o Panie.
Z: Podnieś rękę Boże dziecię  :P

Ciekawy dobór pieśni: taki mix
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Bartek

• Majster
Zamiast Gloria: Gdy się Chrystus rodzi!!!! (po intonacji chorałowej: "Gloria in excelsis Deo"...)

stary proboszcz potrafił zaintonować po łacinie "Gloria in excelsis Deo" po czym śpiewano "Gdy się Chrystus rodzi" a on po cichu odmawiał właściwy hymn.

Koledzy, na jaką melodię te intonacje?

doniop

• Czeladnik
  • *
na melodię z Missy de Angelis - Gloria. Przynajmniej u mnie tak było za starego organisty...
« Ostatnia zmiana: 11-01-2009, 23:02:22 wysłana przez doniop »

L'organiste

• Robotnik
  • **
Cytat: tomas_wawa
Chociaż problem ten nie dotyczy śpiewu, chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać  Kiedyś na mszy z chrztem ksiądz wyczytał 6 nazwisk zmarłych jako intencję mszalną. Żenada. Swoją drogą wynika to też z polskiej specyfiki nie modlenia się za żywych na mszy, jakby ci nie potrzebowali darów Ducha Świętego, nawrócenia (póki żyją!, a nie dopiero po śmierci), błogosławieństwa Bożego. W niedzielę u mnie jest pewnik, że msza na 11. 15 nie będzie za zmarłych, bo jest za parafian (suma, sprawowana zawsze przez proboszcza). Na innych mszach zrobiła się loteria.

Widocznie w obu przypadkach (zastępowania części własnych, takich jak Gloria czy psalm innymi śpiewami, jak i sprawowania mszy za zmarłych w niedziele) słowo "zabronione" jest niezrozumiałe dla księży.
Za wyjątkiem Dnia Zadusznego i Bożego Narodzenia nie istnieją w prawie kościelnym żadne sprecyzowania dotyczące tego, za kogo kapłan może aplikować mszę św. Nikt więc nie "zabrania" księżom odprawiania mszy w intencji zmarłych w niedziele i święta.
Bardziej martwiłbym się tym, że przyjęcie intencji mszalnej staje się niemal zawsze okazją do urządzenia w ramach liturgii koncertu życzeń. Księża mówią o zmarłym Eustachym w początkowym zagajeniu, w czasie modlitwy powszechnej, w Modlitwie Eucharystycznej, w moich okolicach jest jeszcze zwyczaj odmawiania pacierza w intencji mszalnej między postkomunią a błogosławieństwem. Czy wymienianie tych, za których jest odprawiana msza sprawia że ma ona więcej owoców? Czy wiernym w kościele daje coś, że wiedzą w jakiej intencji kapłan sprawuje Najśw. Ofiarę? Czy najbliższsi tej osoby, którzy przyszli na zamówioną mszę zapomnieli za kogo mają się modlić?

I jeszcze w tym temacie napiszę, co dzisiaj grałem i śpiewałem:
Intr.: Anioł pasterzom mówił (zwr. 1. i 6.)
Off.: Przez chrztu świętego
Comm.: Ach, witajże pożądana
Ad.: O gwiazdo Betlejemska
Finis: Z nieba wysokiego

tomas_wawa

• Gość
Za wyjątkiem Dnia Zadusznego i Bożego Narodzenia nie istnieją w prawie kościelnym żadne sprecyzowania dotyczące tego, za kogo kapłan może aplikować mszę św. Nikt więc nie "zabrania" księżom odprawiania mszy w intencji zmarłych w niedziele i święta.

Proszę bardzo:

Niedziela 28.12.2008
Święto Najświętszej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa

Liturgia Godzin: teksty świąteczne, Psałterz: tydzień I, II Nieszpory: Święto Najświętszej Rodziny
Msza św.: Gloria, Credo, Prefacja Bożonarodzeniowa
Szaty liturgiczne: białe
Czytania: własne
Czyt I: Syr 3,2-6.12-14; Resp: Ps 127,1-2.3.4-5; Czyt II Kol 3,12-21; Ew Łk 2,22-40;
lub
Czyt I: Rdz 15,1-6, 21,1-3; Resp: Ps 104,1b-2.3-4.5-6.8-9; Czyt II Hbr 11,8.11-12.17-19; Ew Łk 2,22-40 (lub 22,39-40)
Uwagi: wspomnienie świętych młodzianków, męczenników omija się z racji święta; msze św. za zmarłych zabronione

Środa 31.12.2008
Środa w Oktawie Narodzenia Pańskiego

Liturgia Godzin: Jutrznia - Narodzenie Pańskie, lectio brevis z właściwego dnia i godziny mniejsze - środa, psałterz - tydzień I, w Jutrzni i Godzinie Czytań - możliwe wspomienie św. Sylwestra, papieża; I NIeszpory - I Nieszpory Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Msza św.: Gloria, prefacja Bożonarodzeniowa
Szaty liturgiczne: białe
Czytania: Oktawa Narodzenia Pańskiego Czyt I: 1J 2,18-21 ; Resp: Ps 95,1-2.11-12.13; Ew: J 1,1-18
Uwagi: wspomnienie dowolne św. Sylwestra, papieża, msze św. za zmarłych z wyjątkiem tych w I rocznicę śmierci zabronione
itd. itp.

Istnieje oprócz tego nakaz sprawowania mszy za parafian przez proboszcza:

Kan. 534 § 1. Po objęciu parafii proboszcz obowiązany jest odprawiać Mszę św. za powierzony sobie lud: we wszystkie niedziele i święta nakazane we własnej diecezji.

Nie jest więc tak, że w kwestii intencji mszalnych panuje zupełna dowolność. Ponadto w przypadku Mszy z kilkoma chrztami, etycznie a przede wszystkim duszpastersko wskazana by była intencja za dzieci nowoochrzczone i ich rodziców (wszak Chrztów za darmo nie dają) a nie pieniążki za 6 Chrztów i jeszcze od rodzin kilku zmarłych. Wielokrotnie widziałem zdegustowane miny rodziców, gdy słyszeli intencję na Mszy chrzcielnej, mającą postać litanii, składającej się z kilku nazwisk zmarłych.

« Ostatnia zmiana: 12-01-2009, 02:17:06 wysłana przez tomas_wawa »

Jarek

• Majster
chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać

Panie Tomaszu, Mszę w intencji zmarłych można odprawiać w niedziele!
W pewne dni natomiast (wśród nich niedziele właśnie) nie wolno odprawiać Mszy wg formularza za zmarłych.
Zresztą w ogóle Mszy wg formularza za zmarłych (innej niż pogrzebowa) z udziałem ludu prawie nikt nigdzie nie odprawia.

Co innego to intencja Mszy (która ma być jedynie godna), a co innego formularz mszalny, którym w danym dniu liturgicznym można się posłużyć (zasady wynikają m.in. z ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza oraz tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych).

Jarek

• Majster
In, Of, Co: kolędy...
Post Missam: Nowy Rok bieży
Zamiast Gloria: Gdy się Chrystus rodzi!!!! (po intonacji chorałowej: "Gloria in excelsis Deo"...)
Zamiast psalmu: kolęda!!!!

Też mi coś ;)
W mojej rodzinnej parafii dodatkowo jeszcze ksiądz intonuje "Credo in unum Deum" a lud śpiewa po tym "Anioł pasterzom mówił". Na Śląsku to popularne zagrywki, z którymi nikt sobie nie radzi. Nawet napisanie listu przez biskupa poruszającego tę kwestię nic nie dało - ten fragment listu podczas publicznego czytania został pominięty. Walczę z tym od kilku lat, nie da się wyeliminować w 100%. Kiedyś miałem oparcie w organistce, która zagroziła, że jak będzie intonowane po łacinie, to ona będzie kontynuowała - strach wtedy zwyciężył, i była i Gloria i odmawiane Credo, ale ta organistka jest już w innej parafii, gdzie oczywiście nie wyraziła zgody na zastępowanie hymnu i Symbolu kolędą, ale tam ma poparcie w proboszczu, którego wikarzy muszą słuchać (jako ciekawostkę podam, że na uwielbienie po komunii śpiew rozpoczyna tak jak należy, tj. dopiero jak ksiądz skończy puryfikację - a śpiewane są wszystkie zwrotki, które są w książeczce, jedynie w ramach Te Deum grała na uwielbienie niedawno 6 zwrotek + ostatnią czyli siedem, oczywiście pełna wyrzutów sumienia, że skraca ;))
W sąsiedniej parafii jeszcze zamiast Sanctus śpiewana jest kolęda.

Natomiast na wejście, przygotowanie darów, komunię, uwielbienie po komunii oraz zakończenie, jak najbardziej w okresie Narodzenia Pańskiego może być odpowiednia kolęda. Właściwie gdyby nie było, byłaby to dziwna sytuacja (oczywiście pomijam wykonywanie chorału). W NOMie na kolędy jest naprawdę mało czasu bo okres Bożego Narodzenia jest bardzo krótki.

Martinus

• Gość
Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 18 I, 9.30:

W: Złącz, Panie, miłujących (3 zwr.)
O: Ach, ubogi żłobie (2 zwr.)
K: Jeden chleb (2 zwr.) + improwizacja
U: Panie, dobry jak chleb (2 zwr.)
W: Nie było miejsca (2 zwr.)

Martinus

• Gość
Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 25 I, 9.30:

W: Boże, obdarz Kościół (6 zwr.)
O: Przed Tobą, Pawle, stajemy (3 zwr.)
K: Zbliżam się w pokorze (4 zwr.)
U: Upadnij na kolana, ludu (3 zwr.)
W: O, gwiazdo betlejemska (2 zwr.)

tomas_wawa

• Gość
III niedziela zwykła - kościół Świętej Trójcy w Warszawie

W: Chrystus, Chrystus, to nadzieja cała nasza (zwrotki: 1 i 2)
Pd: Bliskie jest Królestwo Boże (zwrotka 1)
K: Jezu, miłości Twej (zwrotki: 1-3)
U: Chwała, moc i dziękczynienie (całość)
Z:Tryumfy Króla niebieskiego (zwrotka 2)

Jantek_gall

• Aktywista
  • Laudate.pl Dzieło Świętej Królowej Jadwigi
    • Laudate.pl Dzieło Św. Królowej Jadwigi
III niedziela zwykła rok B Nawrócenie Św Pawła suma

Wej: Duchem Św kierowany 3,4
Apresja:Bliskie jest Królestwo Boże
Ofiarowanie: Cóż Ci Jezu damy
Komunia: Zbliżam się w pokorze, Panie dobry jak chleb
Na rozesłanie tradycyjnie Anioł Pański (12.00)
Ante Deum stantes ne sitis mente vagantes, si cor non orat, in vanum lingua laborat.

Martinus

• Gość
Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 1 II, 9.30:

W: Przybieżeli do Betlejem (2 zwr.)
O: Przystąpmy do szopy (1 zwr.)
K: Do szopy, hej, pasterze (2 zwr.)
U: Pospieszcie już wszyscy (3 zwr.)
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
W: O, mój Jezu w Hostii skryty (2 zwr.)
Pieśni: Cóż Ci, Jezu, damy (1sza zwr.)
Cóż Ci, Jezu, damy (2ga zwr.)
B: Zbliżam się w pokorze (1 zwr.)
Niechaj będzie pochwalony (3 razy)
W: Anioł pasterzom mówił (2 zwr.)
Utwór organowy

Jantek_gall

• Aktywista
IV niedziela zwykła rok B suma   Św Antoniego Brzegi
wejście: Pod Twą obronę, Ojcze na niebie
apresja: Przez chrztu świętego
ofiarowanie:Czego chcesz od nas Panie
Komunia:Zbliżam się w pokorze, Jezusa ukrytego
Na zakończenie Anioł pański (12.00)
Ante Deum stantes ne sitis mente vagantes, si cor non orat, in vanum lingua laborat.

Rorantysta

• Główny Moderator
  • Przodownik pracy
apresja czy aspersja?

Jantek_gall

• Aktywista
pokropek ;)

martinus.organarius

• Gość
31.01.- UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO

Część I
Procesja- Idziemy z radością do świątyni Pana
Wejście- Bramy podnieście swe szczyty
Pokropienie- Widziałem wodę płynącą
Niech błogosławiony będzie Bóg         
Poświęcenie organów- Śpiew chóru: Alleluja. Chwalcie Boga w Jego świątyni      
Część II
Część III
Litania- Kantorzy: wezwania, wierni: odpowiedzi
Złożenie relikwii- Śpiew chóru: Chwała Twych Świętych trwa po wszystkie czasy   
Namaszczenie ścian- Święty jest dom Pański, do Boga należy   
Okadzenie wiernych- Nasza modlitwa jest jak woń kadzidła   
Zapalenie świateł- Radosna Światłości         
Część IV
Przygotowanie Darów- Jak miłe przybytki nam dał
Komunia święta- Gdzie w uroczystej cichości
Śpiew chóru: Dzieci Kościoła jak oliwne gałązki z psalmem 128(127)
Otwarcie kaplicy Najświętszego Sakramentu- Chwalmy niewysłowiony
Zakończenie- Nie rzucim, Chryste świątyń
Procesja- Marc-Antoine Charpentier: Te Deum
Prezentacja instrumentu- Johann Sebastian Bach: Toccata i fuga d-moll, BWV 565
Film "Misja": Modlitwa Gabriela
Michał Kleofas Ogiński: Pożegnanie Ojczyzny
Psalm- Na poświęcenie kościoła
Aklamacja- Z Bazyliki świętego Piotra
Części stałe- Missa de Angelis
« Ostatnia zmiana: 01-02-2009, 20:56:31 wysłana przez martinus.organarius »

martinus.organarius

• Gość
01.02.- IV NIEDZIELA ZWYKŁA B

Wejście- Chwalcie Pana wszyscy
Przygotowanie Darów- Tyś byt mi dał i życie
Komunia święta- W Sakramencie utajony
Uwielbienie- Upadnij na kolana
Zakończenie- Chwała Tobie, Jezu, Królu nasz
Johann Sebastian Bach: Wenn wir in höchsten Nöthen sein, BWV 641
Psalm- Okres Zwykły (I)
Aklamacja- Okres Zwykły (I)
Części stałe- ks. Antoni Chlondowski

martinus.organarius

• Gość
02.02.- ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

Zapalenie świec- Gdy się Chrystus rodzi
Procesja ze świecami- Światło na oświecenie pogan
Wejście- Chwała Bogu na wysokości
Przygotowanie Darów- Wierzymy w Ciebie, Chryste (zwr. 2.-4.)
Komunia święta- Przystrój ołtarz Twój, Syjonie*
Uwielbienie- Dziękujmy zawsze za wszystko Bogu Ojcu
Zakończenie- Pan z nieba i z łona Ojca (zwr. 1.-4.)
Marcel Dupré: Magnificat I, Opus 18, No. 10
Psalm- Na święto ofiarowania Pańskiego
Aklamacja- Z Lourdes
Części stałe- ks. Antoni Chlondowski

*) na Mszy świętej o 6: "Wesołą nowinę, bracia słuchajcie"
« Ostatnia zmiana: 05-02-2009, 15:15:14 wysłana przez martinus.organarius »

Martinus

• Gość
Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 2 II, 17:

W: O, gwiazdo betlejemska (2 zwr.)
Poświęcenie świec: Gdy się Chrystus rodzi (1 zwr.)
O: Gdy śliczna Panna (1 zwr.)
K: Jezusa narodzonego (3 zwr.)
U: Ach, ubogi żłobie (4 zwr.)
W: Jezus malusieńki (4 zwr.)
Improwizacja

organista1

• Robotnik
  • **
W: Bóg sie rodzi
Poświęcenie świec: Gdy się Chrystus rodzi
Ofiarowanie: Przystapmy do szopy
K: O gwiazdo betlejemska
Dz.Przybieżeli do Betlejem
Z:Pójdźmy, pójdźmy aż do Betlejem

knrdsk1

• Główny Moderator
  • Przodownik pracy
    • SŚT
    • Email
Analogicznie jak w okresie zwykłym, a ostatnio w Adwencie, proszę uprzejmie o wpisywanie do tego wątku pieśni śpiewanych w okresie Bożego Narodzenia, czyli od Pasterki (23/24XII) do Matki Boskiej Gromnicznej (Święto oczyszczenia NMP - 02 lutego). Pozdrawiam i z góry dziękuję!