Pieśniolotek Nativitas - pieśni podczas mszy w okr. Bożego Narodzenia i do 2 II.

Zaczęty przez Martinus, 25-12-2007, 11:30:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

Czytając to, nasuwa się jedna myśl: tragedia :o Ja z czymś takim nigdy się nie spotkałem w parafii Trójcy Przenajświętszej w Warszawie na Solcu, ani gdziekolwiek indziej. Pamiętam jednak z dzieciństwa, jak w parafii mojej babci (za Wisłą, czyli po tej gorszej stronie :P) stary proboszcz potrafił zaintonować po łacinie "Gloria in excelsis Deo" po czym śpiewano "Gdy się Chrystus rodzi" a on po cichu odmawiał właściwy hymn. Już jako dziecku wydawało mi się to dziwne, gdyż u mnie w kościele takich praktyk nigdy nie stosowano, a od moich narodzin do chwili obecnej to już trzeci proboszcz i czwarty organista. Jeżeli jednak takie praktyki się gdzieś zdarzają, powinno się je piętnować życzliwymi donosami do kurii :-\.

Chociaż problem ten nie dotyczy śpiewu, chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać >:( Kiedyś na mszy z chrztem ksiądz wyczytał 6 nazwisk zmarłych jako intencję mszalną. Żenada. Swoją drogą wynika to też z polskiej specyfiki nie modlenia się za żywych na mszy, jakby ci nie potrzebowali darów Ducha Świętego, nawrócenia (póki żyją!, a nie dopiero po śmierci), błogosławieństwa Bożego. W niedzielę u mnie jest pewnik, że msza na 11. 15 nie będzie za zmarłych, bo jest za parafian (suma, sprawowana zawsze przez proboszcza). Na innych mszach zrobiła się loteria.

Widocznie w obu przypadkach (zastępowania części własnych, takich jak Gloria czy psalm innymi śpiewami, jak i sprawowania mszy za zmarłych w niedziele) słowo "zabronione" jest niezrozumiałe dla księży.

Martinus

Konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu, 6 I, 10:

W: Mędrcy świata, monarchowie (3 zwr.)
O: Nowy rok bieży (1sza, 2ga, 5ta, 6ta zwr.)
K: Jakaż to gwiazda świeci (3 zwr.)
Jezusa narodzonego (4 zwr.)
U: Do szopy, hej, pasterze (1 zwr.)
W: Bracia, patrzcie jeno (2 zwr.)

tomas_wawa

Kościół Świętej Trójcy w Warszawie na Solcu,

Uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania)

W: Mędrcy świata (zwr. 1 i 2)
Pd: Dzisiaj w Betlejem (zwr. 4 i 5)
K: Wesołą nowinę (całość)
U: O gwiazdo betlejemska (zwr. 1 i 2)
Poświęcenie kredy i kadzidła (przejście przez kościół): Mędrcy świata (zwr. 3 i 4)
Z: Bóg się rodzi, moc truchleje (zwr. 4 i 5)

Martinus

Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 11 I, 9.30:

W: O, gwiazdo betlejemska (3 zwr.)
O: Przez chrztu świętego (1 zwr.)
K: Pospieszcie już wszyscy (4 zwr.)
U: Anioł pasterzom mówił (2 zwr.)
W: Triumfy Króla niebieskiego (2 zwr.)

braciszek m

Kościół Niepokalanego Serca NMP. Chrzest Pański, 10:00
W: Przez chrztu świętego.
O: Z rąk kapłańskich.
K: Z nieba wysokiego Bóg zstąpił na ziemię. Jezusa ukrytego.
U: Dzięki o Panie.
Z: Podnieś rękę Boże dziecię  :P

Ciekawy dobór pieśni: taki mix
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Bartek

Cytat: knrdsk1 w 06-01-2009, 10:41:58
Zamiast Gloria: Gdy się Chrystus rodzi!!!! (po intonacji chorałowej: "Gloria in excelsis Deo"...)

Cytat: tomas_wawa w 06-01-2009, 12:23:38
stary proboszcz potrafił zaintonować po łacinie "Gloria in excelsis Deo" po czym śpiewano "Gdy się Chrystus rodzi" a on po cichu odmawiał właściwy hymn.

Koledzy, na jaką melodię te intonacje?

doniop

na melodię z Missy de Angelis - Gloria. Przynajmniej u mnie tak było za starego organisty...

L'organiste

Cytat: tomas_wawaChociaż problem ten nie dotyczy śpiewu, chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać  Kiedyś na mszy z chrztem ksiądz wyczytał 6 nazwisk zmarłych jako intencję mszalną. Żenada. Swoją drogą wynika to też z polskiej specyfiki nie modlenia się za żywych na mszy, jakby ci nie potrzebowali darów Ducha Świętego, nawrócenia (póki żyją!, a nie dopiero po śmierci), błogosławieństwa Bożego. W niedzielę u mnie jest pewnik, że msza na 11. 15 nie będzie za zmarłych, bo jest za parafian (suma, sprawowana zawsze przez proboszcza). Na innych mszach zrobiła się loteria.

Widocznie w obu przypadkach (zastępowania części własnych, takich jak Gloria czy psalm innymi śpiewami, jak i sprawowania mszy za zmarłych w niedziele) słowo "zabronione" jest niezrozumiałe dla księży.
Za wyjątkiem Dnia Zadusznego i Bożego Narodzenia nie istnieją w prawie kościelnym żadne sprecyzowania dotyczące tego, za kogo kapłan może aplikować mszę św. Nikt więc nie "zabrania" księżom odprawiania mszy w intencji zmarłych w niedziele i święta.
Bardziej martwiłbym się tym, że przyjęcie intencji mszalnej staje się niemal zawsze okazją do urządzenia w ramach liturgii koncertu życzeń. Księża mówią o zmarłym Eustachym w początkowym zagajeniu, w czasie modlitwy powszechnej, w Modlitwie Eucharystycznej, w moich okolicach jest jeszcze zwyczaj odmawiania pacierza w intencji mszalnej między postkomunią a błogosławieństwem. Czy wymienianie tych, za których jest odprawiana msza sprawia że ma ona więcej owoców? Czy wiernym w kościele daje coś, że wiedzą w jakiej intencji kapłan sprawuje Najśw. Ofiarę? Czy najbliższsi tej osoby, którzy przyszli na zamówioną mszę zapomnieli za kogo mają się modlić?

I jeszcze w tym temacie napiszę, co dzisiaj grałem i śpiewałem:
Intr.: Anioł pasterzom mówił (zwr. 1. i 6.)
Off.: Przez chrztu świętego
Comm.: Ach, witajże pożądana
Ad.: O gwiazdo Betlejemska
Finis: Z nieba wysokiego

tomas_wawa

CytatZa wyjątkiem Dnia Zadusznego i Bożego Narodzenia nie istnieją w prawie kościelnym żadne sprecyzowania dotyczące tego, za kogo kapłan może aplikować mszę św. Nikt więc nie "zabrania" księżom odprawiania mszy w intencji zmarłych w niedziele i święta.

Proszę bardzo:

Niedziela 28.12.2008
Święto Najświętszej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa

Liturgia Godzin: teksty świąteczne, Psałterz: tydzień I, II Nieszpory: Święto Najświętszej Rodziny
Msza św.: Gloria, Credo, Prefacja Bożonarodzeniowa
Szaty liturgiczne: białe
Czytania: własne
Czyt I: Syr 3,2-6.12-14; Resp: Ps 127,1-2.3.4-5; Czyt II Kol 3,12-21; Ew Łk 2,22-40;
lub
Czyt I: Rdz 15,1-6, 21,1-3; Resp: Ps 104,1b-2.3-4.5-6.8-9; Czyt II Hbr 11,8.11-12.17-19; Ew Łk 2,22-40 (lub 22,39-40)
Uwagi: wspomnienie świętych młodzianków, męczenników omija się z racji święta; msze św. za zmarłych zabronione

Środa 31.12.2008
Środa w Oktawie Narodzenia Pańskiego

Liturgia Godzin: Jutrznia - Narodzenie Pańskie, lectio brevis z właściwego dnia i godziny mniejsze - środa, psałterz - tydzień I, w Jutrzni i Godzinie Czytań - możliwe wspomienie św. Sylwestra, papieża; I NIeszpory - I Nieszpory Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Msza św.: Gloria, prefacja Bożonarodzeniowa
Szaty liturgiczne: białe
Czytania: Oktawa Narodzenia Pańskiego Czyt I: 1J 2,18-21 ; Resp: Ps 95,1-2.11-12.13; Ew: J 1,1-18
Uwagi: wspomnienie dowolne św. Sylwestra, papieża, msze św. za zmarłych z wyjątkiem tych w I rocznicę śmierci zabronione
itd. itp.

Istnieje oprócz tego nakaz sprawowania mszy za parafian przez proboszcza:

Kan. 534 § 1. Po objęciu parafii proboszcz obowiązany jest odprawiać Mszę św. za powierzony sobie lud: we wszystkie niedziele i święta nakazane we własnej diecezji.

Nie jest więc tak, że w kwestii intencji mszalnych panuje zupełna dowolność. Ponadto w przypadku Mszy z kilkoma chrztami, etycznie a przede wszystkim duszpastersko wskazana by była intencja za dzieci nowoochrzczone i ich rodziców (wszak Chrztów za darmo nie dają) a nie pieniążki za 6 Chrztów i jeszcze od rodzin kilku zmarłych. Wielokrotnie widziałem zdegustowane miny rodziców, gdy słyszeli intencję na Mszy chrzcielnej, mającą postać litanii, składającej się z kilku nazwisk zmarłych.


Jarek

Cytat: tomas_wawa w 06-01-2009, 12:23:38chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać

Panie Tomaszu, Mszę w intencji zmarłych można odprawiać w niedziele!
W pewne dni natomiast (wśród nich niedziele właśnie) nie wolno odprawiać Mszy wg formularza za zmarłych.
Zresztą w ogóle Mszy wg formularza za zmarłych (innej niż pogrzebowa) z udziałem ludu prawie nikt nigdzie nie odprawia.

Co innego to intencja Mszy (która ma być jedynie godna), a co innego formularz mszalny, którym w danym dniu liturgicznym można się posłużyć (zasady wynikają m.in. z ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza oraz tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych).
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.

Jarek

Cytat: knrdsk1 w 06-01-2009, 10:41:58
In, Of, Co: kolędy...
Post Missam: Nowy Rok bieży
Zamiast Gloria: Gdy się Chrystus rodzi!!!! (po intonacji chorałowej: "Gloria in excelsis Deo"...)
Zamiast psalmu: kolęda!!!!


Też mi coś ;)
W mojej rodzinnej parafii dodatkowo jeszcze ksiądz intonuje "Credo in unum Deum" a lud śpiewa po tym "Anioł pasterzom mówił". Na Śląsku to popularne zagrywki, z którymi nikt sobie nie radzi. Nawet napisanie listu przez biskupa poruszającego tę kwestię nic nie dało - ten fragment listu podczas publicznego czytania został pominięty. Walczę z tym od kilku lat, nie da się wyeliminować w 100%. Kiedyś miałem oparcie w organistce, która zagroziła, że jak będzie intonowane po łacinie, to ona będzie kontynuowała - strach wtedy zwyciężył, i była i Gloria i odmawiane Credo, ale ta organistka jest już w innej parafii, gdzie oczywiście nie wyraziła zgody na zastępowanie hymnu i Symbolu kolędą, ale tam ma poparcie w proboszczu, którego wikarzy muszą słuchać (jako ciekawostkę podam, że na uwielbienie po komunii śpiew rozpoczyna tak jak należy, tj. dopiero jak ksiądz skończy puryfikację - a śpiewane są wszystkie zwrotki, które są w książeczce, jedynie w ramach Te Deum grała na uwielbienie niedawno 6 zwrotek + ostatnią czyli siedem, oczywiście pełna wyrzutów sumienia, że skraca ;))
W sąsiedniej parafii jeszcze zamiast Sanctus śpiewana jest kolęda.

Natomiast na wejście, przygotowanie darów, komunię, uwielbienie po komunii oraz zakończenie, jak najbardziej w okresie Narodzenia Pańskiego może być odpowiednia kolęda. Właściwie gdyby nie było, byłaby to dziwna sytuacja (oczywiście pomijam wykonywanie chorału). W NOMie na kolędy jest naprawdę mało czasu bo okres Bożego Narodzenia jest bardzo krótki.
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.

Martinus

Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 18 I, 9.30:

W: Złącz, Panie, miłujących (3 zwr.)
O: Ach, ubogi żłobie (2 zwr.)
K: Jeden chleb (2 zwr.) + improwizacja
U: Panie, dobry jak chleb (2 zwr.)
W: Nie było miejsca (2 zwr.)

Martinus

Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 25 I, 9.30:

W: Boże, obdarz Kościół (6 zwr.)
O: Przed Tobą, Pawle, stajemy (3 zwr.)
K: Zbliżam się w pokorze (4 zwr.)
U: Upadnij na kolana, ludu (3 zwr.)
W: O, gwiazdo betlejemska (2 zwr.)

tomas_wawa

III niedziela zwykła - kościół Świętej Trójcy w Warszawie

W: Chrystus, Chrystus, to nadzieja cała nasza (zwrotki: 1 i 2)
Pd: Bliskie jest Królestwo Boże (zwrotka 1)
K: Jezu, miłości Twej (zwrotki: 1-3)
U: Chwała, moc i dziękczynienie (całość)
Z:Tryumfy Króla niebieskiego (zwrotka 2)

Jantek_gall

III niedziela zwykła rok B Nawrócenie Św Pawła suma

Wej: Duchem Św kierowany 3,4
Apresja:Bliskie jest Królestwo Boże
Ofiarowanie: Cóż Ci Jezu damy
Komunia: Zbliżam się w pokorze, Panie dobry jak chleb
Na rozesłanie tradycyjnie Anioł Pański (12.00)

Martinus

Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 1 II, 9.30:

W: Przybieżeli do Betlejem (2 zwr.)
O: Przystąpmy do szopy (1 zwr.)
K: Do szopy, hej, pasterze (2 zwr.)
U: Pospieszcie już wszyscy (3 zwr.)
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
W: O, mój Jezu w Hostii skryty (2 zwr.)
Pieśni: Cóż Ci, Jezu, damy (1sza zwr.)
Cóż Ci, Jezu, damy (2ga zwr.)
B: Zbliżam się w pokorze (1 zwr.)
Niechaj będzie pochwalony (3 razy)
W: Anioł pasterzom mówił (2 zwr.)
Utwór organowy

Jantek_gall

IV niedziela zwykła rok B suma   Św Antoniego Brzegi
wejście: Pod Twą obronę, Ojcze na niebie
apresja: Przez chrztu świętego
ofiarowanie:Czego chcesz od nas Panie
Komunia:Zbliżam się w pokorze, Jezusa ukrytego
Na zakończenie Anioł pański (12.00)

Rorantysta



martinus.organarius

31.01.- UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO

Część I
Procesja- Idziemy z radością do świątyni Pana
Wejście- Bramy podnieście swe szczyty
Pokropienie- Widziałem wodę płynącą
Niech błogosławiony będzie Bóg         
Poświęcenie organów- Śpiew chóru: Alleluja. Chwalcie Boga w Jego świątyni      
Część II
Część III
Litania- Kantorzy: wezwania, wierni: odpowiedzi
Złożenie relikwii- Śpiew chóru: Chwała Twych Świętych trwa po wszystkie czasy   
Namaszczenie ścian- Święty jest dom Pański, do Boga należy   
Okadzenie wiernych- Nasza modlitwa jest jak woń kadzidła   
Zapalenie świateł- Radosna Światłości         
Część IV
Przygotowanie Darów- Jak miłe przybytki nam dał
Komunia święta- Gdzie w uroczystej cichości
Śpiew chóru: Dzieci Kościoła jak oliwne gałązki z psalmem 128(127)
Otwarcie kaplicy Najświętszego Sakramentu- Chwalmy niewysłowiony
Zakończenie- Nie rzucim, Chryste świątyń
Procesja- Marc-Antoine Charpentier: Te Deum
Prezentacja instrumentu- Johann Sebastian Bach: Toccata i fuga d-moll, BWV 565
Film "Misja": Modlitwa Gabriela
Michał Kleofas Ogiński: Pożegnanie Ojczyzny
Psalm- Na poświęcenie kościoła
Aklamacja- Z Bazyliki świętego Piotra
Części stałe- Missa de Angelis

martinus.organarius

01.02.- IV NIEDZIELA ZWYKŁA B

Wejście- Chwalcie Pana wszyscy
Przygotowanie Darów- Tyś byt mi dał i życie
Komunia święta- W Sakramencie utajony
Uwielbienie- Upadnij na kolana
Zakończenie- Chwała Tobie, Jezu, Królu nasz
Johann Sebastian Bach: Wenn wir in höchsten Nöthen sein, BWV 641
Psalm- Okres Zwykły (I)
Aklamacja- Okres Zwykły (I)
Części stałe- ks. Antoni Chlondowski

martinus.organarius

02.02.- ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

Zapalenie świec- Gdy się Chrystus rodzi
Procesja ze świecami- Światło na oświecenie pogan
Wejście- Chwała Bogu na wysokości
Przygotowanie Darów- Wierzymy w Ciebie, Chryste (zwr. 2.-4.)
Komunia święta- Przystrój ołtarz Twój, Syjonie*
Uwielbienie- Dziękujmy zawsze za wszystko Bogu Ojcu
Zakończenie- Pan z nieba i z łona Ojca (zwr. 1.-4.)
Marcel Dupré: Magnificat I, Opus 18, No. 10
Psalm- Na święto ofiarowania Pańskiego
Aklamacja- Z Lourdes
Części stałe- ks. Antoni Chlondowski

*) na Mszy świętej o 6: "Wesołą nowinę, bracia słuchajcie"

Martinus

Kościół św. Wojciecha w Jeleśni, 2 II, 17:

W: O, gwiazdo betlejemska (2 zwr.)
Poświęcenie świec: Gdy się Chrystus rodzi (1 zwr.)
O: Gdy śliczna Panna (1 zwr.)
K: Jezusa narodzonego (3 zwr.)
U: Ach, ubogi żłobie (4 zwr.)
W: Jezus malusieńki (4 zwr.)
Improwizacja

organista1

W: Bóg sie rodzi
Poświęcenie świec: Gdy się Chrystus rodzi
Ofiarowanie: Przystapmy do szopy
K: O gwiazdo betlejemska
Dz.Przybieżeli do Betlejem
Z:Pójdźmy, pójdźmy aż do Betlejem

knrdsk1

Analogicznie jak w okresie zwykłym, a ostatnio w Adwencie, proszę uprzejmie o wpisywanie do tego wątku pieśni śpiewanych w okresie Bożego Narodzenia, czyli od Pasterki (23/24XII) do Matki Boskiej Gromnicznej (Święto oczyszczenia NMP - 02 lutego). Pozdrawiam i z góry dziękuję!