ojcze nasz inna wersja

Zaczęty przez pako88, 02-02-2010, 20:22:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

pako88

witam mam pytanie czy można podczas uroczystej Mszy Św. zaspiewać Ojcze Nasz w innej wersjii??
tzn
Ojcze nasz, któryś jest w niebie,Ojcze nasz
Święć się imię twoje,
Przyjdź Królestwo twoje, Ojcze nasz
Bądź wola twoja,
jak w niebie,
tak i na ziemi.Ojcze nasz
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj.Ojcze nasz
I odpuść nam nasze winy,Ojcze nasz
jak i my odpuszczamy naszym winowajcomOjcze nasz
I nie wódź nas na pokuszenie,Ojcze nasz
ale nas zbaw ode złegoOjcze nasz
ja słyszałem ze taka wersja jest zabroniona!!

mitokar

To nie jest liturgiczne i nie polecam. Na oazach tak śpiewają. Lepiej trzymać się liturgii i przepisów.

Krzysiek

#2
Zgadzam się z koleżanką. Ale z przykrością muszę powiedzieć,że słyszę to nieraz w ninnych parafiach jak wirtuozi samouki grają tą melodię to normalnie w ławkę wbija. A jak zwrócisz uwagę to wielka obraza majestatu samouka.....

Proponuję trzymać się tej wersji.

zolwikolew

#3
Istnieje jednak druga melodia dla Modlitwy Pańskiej podana w Mszale, jest ona obecnie niezwykle rzadko stosowana, choć w czasach mojego dzieciństwa była śpiewana w mojej parafii. Nie jestem pewien, czy nie jest pochodzenia mozarabskiego, bądź ormiańskiego. Nie pamiętam w tej chwili po prostu. Melodia przywołana w pierwszym poście przez Pako to melodia prawosławna.  A druga melodia z Mszału wygląda tak:
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

Wednesday

Przepisy liturgiczne mówią o tym, że są 2 melodie Ojcze nasz dopuszczalne podczas liturgii, obydwie przytoczone w ostatnich postach. Melodie te zanotowane są w mszale. Natomiast wszelkie inne melodie dopuszczalne są poza liturgią - np na nabożeństwach paraliturgicznych czy jakichś czuwaniach młodzieżowych, czy innych modlitwach wspólnotowych.