Nazwa tego forum brzmi: chorał gregoriański i tradycyjne pieśni kościelne. Taki zakres tematyczny sobie obraliśmy i tego się trzymamy. Za pieśni tradycyjne uważamy takie, które nawet najstarszym żyjącym ludziom towarzyszą od zawsze, czyli od dnia narodzin. Zważywszy na to, że moment publikacji bywa często późniejszy niż powstanie pieśni, poszukujemy śpiewników i innych źródeł opublikowanych mniej więcej do lat 30-tych XX wieku. Przydatne są też późniejsze wydawnictwa, zawierające reprinty, transliteracje lub transkrypcje dawnych źródeł (z ich dokładnym opisem). W zakres naszych zainteresowań wchodzą też zbiory tradycyjnych śpiewów, które dopiero współcześnie zostały spisane i opublikowane (np. Śpiewnik kalwaryjski). W dziale "Nasze śpiewniki .." opisane są też współczesne wydania śpiewników, które są kontynuacją dawniejszej tradycji wydawniczej (śpiewnik ks. J. Siedleckiego, "Droga do nieba" itp.).
Śpiewnik Exsultate Deo (ED) nie należy do żadnej z wyżej wymienionych kategorii. Wszystkie pieśni tradycyjne jakie zawiera pochodzą z innych, znanych nam źródeł, większość podana jest w okrojonej formie, informacja o źródle jest nieprecyzyjna. Stąd jego nieprzydatność jako źródła tradycyjnych pieśni kościelnych.
Muszę jednak zauważyć, że [śpiewnik Exsultate Deo] posiada imprimatur i z założenia jest śpiewnikiem mszalnym. Zawiera również podstawowe zasady doboru śpiewów w czasie mszy św.
Żeby być dokładnym, wydanie ED z 2004 posiada adnotację "Za pozwoleniem Władzy Duchownej ..." - nie wiem czy jest ona równoważna "Imprimatur". Śpiewnik nie posiada natomiast aprobaty i zalecenia do użytku liturgicznego (wydawane przez Komisję Episkopatu Polski, bądź przez biskupa miejsca dla danej diecezji), a taka aprobata decyduje o możliwości wykorzystania śpiewów w liturgii. Reszta się zgadza.