Jerzy (Popiełuszko), bł.: Kto wierzy, ten żyje na wieki

Zaczęty przez Magda_org, 08-06-2010, 10:13:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

Magda_org

Ref. Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj.
Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj!

1. Kto wierzy, żyje na wieki, choćby i życie stracił.
Błogosławiony Jerzy poświęcił życie dla braci.
Kapłan - męczennik prawdy, nadzieją żył Ewangelii,
wierny danemu Słowu, do Boga ludzi prowadził.

2. Przy Chrystusowym ołtarzu, dałeś ludziom nadzieję,
wzywałeś do jedności, by w sercu pokój zachować.
Widząc ludzkie cierpienia, odwieczne prawa głosiłeś:
życie jest darem Bożym, prawdziwa wolność jest w Bogu.

3. Orędowniku jedności, podnieś kapłańskie dłonie,
niech między ludźmi będzie współpraca i pojednanie.
Miłość wszystko zwycięża, bo w krzyżu jest nasza siła.
Męczenniku Kościoła, wskazałeś drogę zbawienia.

4. Niech dziękczynienie popłynie do Bożej Opatrzności.
Naród z nadzieją w sercu, z niewoli szedł do wolności.
Bogu niech będą dzięki, że nawet w chwili zwątpienia
wiara, miłość, nadzieja - prowadzi nas do zbawienia.

jorgus

nuty do tej pieśni są na stronie głównej śpiewnika Giszowiec: www.giszowiec.org

Tomek Torquemada

Tekst tej piosenki to żenując gniot. Przenoszę do działu nowotradycyjnego.

jorgus

mi się w sumie tylko refren podoba. Tak mówiąc ogólnie to nie tylko pieśni są przesadzone na temat bł. Popiełuszki, wszystkie sklepy sprzedają już ornaty z jego wizerunkiem...

Jantek_gall

Są ludzie którym się to podoba mnie osobiście nie bardzo tym bardziej, że byłem świadkiem jej wykonania na Placu Piłsudskiego podczas Beatyfikacji: naprawdę po Warszawie spodziewałem się czegoś lepszego pieśń nie porwała tłumu  :( Tym niemniej na kanwie tego wątku chciałbym zaproponować podział w poszczególnych kategoriach na pieśni tradycyjne i nowo tradycyjne bo np wszystkie pieśni litanie i nabożeństwa dotyczące niedawno ogłoszonych świętych i błogosławionych trudno uznać za tradycyjne nawet mimo wartości artystycznej jaką przedstawiają. Takie rozwiązanie ułatwiło by wyszukiwanie a zarazem nie robiło z kategorii "nowo tradycyjne" graciarni gdzie jest szwarc, mydło i powidło  ;) 

knrdsk1

Jantku, uważam że co do litanii nie powinno być problemu; nowotradycyjność, wątpliwotradycyjność i wątpliwość dotyczy raczej pieśni; a nawet i tu znaleźć można pieśni powstałe niedawno, które jednak uznajemy za wartościowe i znakomicie znajdują się między tymi "tradycyjnymi". Są też działy, takie jak piesni o świetych, w których mimo przesunięcia do działu "wątpliwotradycyjnego" zostawiamy link w dziale "tradycyjnym". I tak róbmy nadal, i to powinno wystarczyć  :)

YeseniaRoell

The text of this song is embarrassing gniot. I move to Chapter nowotradycyjnego.

tomekmc

Zgadzam się - tekst jest naprawdę kiepski. To jest piosenka, a nie żadna pieśń.
O wiele lepiej prezentuje się pieśń ks. Kądzieli, przyjaciela ks. Jerzego:
http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,3747.0.html
Zarówno w zwrotce, jak i refrenie mamy zwrot do Boga - to podstawowe dla mnie kryterium pieśni.

MaciejKalita

Nie porwała tłumów bo i tekst i muzyka kiepskawa, ale co do Muzyki autorem jest Krzysztof Kusiel-Moroz i chyba ta nagroda GRAMMY odbiła się wodą sodową przy pisaniu tej piosneczki bo lud boży nie przepada za "Pieśniami" których rozpiętość jest tak szeroka a linia melodyczna zawiła...