Pieśń na Wniebowzięcie

Zaczęty przez kozmo1, 16-08-2010, 19:17:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

kozmo1

Dzień dobry,

Wczoraj na mszy w kościele w Dukli (archidc. przemyska) usłyszałem na wejście piękną pieśń opartą na Pnp 6,10. Słyszałem ją pierwszy raz (ale parafianom wydawała się znana i były slajdy), potem zapomniałem słów. Przypomniało mi się po drodze i od wczoraj szukam jej tekstu i nut, i nigdzie nie mogę znaleźć.
Bardzo bym prosił o jakieś wskazówki.

Pozdrawiam,
Marcin


knrdsk1

Bardzo prosilibyśmy o jakieś wskazówki :)
Skoro Kolega pamięta jakiś fragment tekstu to proszę napisać, będzie łatwiej coś powiedzieć.
Czy Pnp 6,10 to: "Kimże jest ta, która świeci z wysoka jak zorza, piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, groźna jak zbrojne zastępy"?
Mi kojarzy się tylko pieśń "Śliczna jak księżyc porównana z słońcem": http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,1101.0.html
Jeśli to nie ta, prosimy o więcej szczegółów.
Pozdrawiam!

kozmo1

Witam,

Sprawdzałem "Śliczna jak księżyc" i niestety to nie jest ta pieśń. Przejrzałem też wczoraj stare śpiewniki w bibliotece cyfrowej.
Pierwsza zwrotka rzeczywiście przypomina powyższą pieśń (zamiast "zbrojne zastęp" mówi o "wojsku"), natomiast refren ma m.in. słowa "Czyż/ Czy to jest Maryja".

Z uwagi na to, że pieśń była na slajdach i że wszyscy w kościele ją znali, sądziłem, że łatwo ją znajdę.:)
Dziękuję i pozdrawiam. Marcin

Michał M.

#3
Może chodzi o pieśń(?)  "Któż to jest która w tak śnieżnej odzieży?". 

1.Któż to jest Która w tak śnieżnej odzieży, w błękitnym płaszczu z promienistym czołem.
Ku ziemi naszej lotem strzały bieży, u stóp Jej księżyc, otoczona kołem.
Czyż to nie Maria, ach czyż to nie Ona, niebieskiej chwały blaskiem otoczona?

2.Piękna i czystsza niż anioł Dziewica, ogromna, silna jak wojsko do boju.
Szlachetne serce, promieniste lica, a przy tym pełna słodyczy, pokoju.
Czyż to...

3.W lewej swej ręce trzyma lilię białą, drugą z rozkoszą matczynej miłości
Ojczyznę naszą błogosławi całą, modląc się za nią z całej gorliwości.
Ach, to Dziewica, to Maria, to Ona, niebieskiej chwały blaskiem otoczona.


Znajduje się ona w Śpiewniku Seminaryjnym WSD w Przemyślu z lat 60tych lub 70tych, podejrzewam więc, że to jakaś lokalna twórczość właśnie rodem z archidiecezji przemyskiej.

kozmo1

Dziękuję, to właśnie ta pieśń.  :) Dziękuję również za źródło.
Pozdrawiam, Marcin

sebek43

Czy ktoś posiada nuty do tej pieśni. Przeszukałem cały internet i nigdzie nie mogę znaleźć nuty? Będe bardzo wdzięczny
:)

Michał M.

Z wyżej wymienionego śpiewnika seminaryjnego z Przemyśla:


sebek43


czytane

4. A kiedy czuję że serce goreje z miłości, * Ku Niej poświęceń bez liku, * Karmi się codzień tą błogą nadzieją.

Czy to Marja a czy to nie Ona, * Niebiańskim chwały blaskiem otoczona, * Ach to Marja, Dziewica, to Ona, * Niebiańskim chwały blaskiem otoczona


za: Śpiewnik Jasnogórski 1936