Śpiewa mi słowiczek [nuty]

Zaczęty przez Morgan13, 15-12-2010, 15:08:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

Morgan13

1. Śpiewa mi słowiczek na rajskim dworze,
Pójdę ja go szukać przez imię Boże,
A skoro odnajdę to mu śpiewać każę,
Zdrowaś Maryja.

2. Słyszę głos słowika w dolnej krainie,
Niech imię Maryi wszędzie zasłynie,
Przez góry doliny, przez puste krainy,
Zdrowaś Maryja.

3. Ten słowiczek krasny przeczystej Panny,
Śpiewa naszej Pani swój hymn poranny,
Bądźże pozdrowiona od nas pochwalona,
Zdrowaś Maryjo.

4. Czemuż tak wesoło słowiczku śpiewasz,
Panience Maryi cześć, chwałę dawasz,
Jest śliczna Panienka ta Matuchna miła,
Zdrowaś Maryja.

5. Toć Tobie Panienko wesoło śpiewam,
I Synaczka Twego mile pozdrawiam,
Nad słońce jaśniejsza, nad gwiazdy śliczniejsza,
Zdrowaś Maryja.

6. A jak ja Cię znajdę Matuchno miła,
To Ci  śpiewać będę zdrowaś Maryja,
Tyś jest gwiazda morska i Pani Anielska,
Zdrowaś Maryja.

7. Bo ja wiem matuchno że z Twej przyczyny,
Zmaże Twój synaczek wszystkie me winy,
Boś jest dobrotliwa bardzo miłościwa,
Zdrowaś Maryja.

czytane

Znalazłem dłuższą wersję z "Książki Kalwaryjskiej"

1. Śpiewa mi słowiczek na rajskim dworze, * Pójdę ja go szukać w Imię Maryi, * A jak go znalezę, to mu śpiewać każę: * Zdrowaś Marya!

2. Słyszę głos człowieka w dolnej krainie, * Brzmi chwała Maryi po wszelkiej stronie, * Przez góry, doliny, przez puste krainy: * Zdrowaś Marya!

3. Śpiewa ten słowiczek bolesnej Pannie, * Która serca nasze swem sercem cieszy, * Bądżże pozdrowiona, od nas pochwalona: * Zdrowaś Marya!

4. Czemuż tak słowiczku wesoło śpiewasz, * Panience Maryi cześć, chwałę dawasz, * Jest śliczna Panienka, prześwietna Jutrzenka, * Zdrowaś Marya!

5. Toć Tobie, Panienko, wesoło śpiewam, * I Synaczka Twego mile pozdrawiam, * Nad słońce jaśniejszaś, nad gwiazdy śliczniejszaś, * Zdrowaś Marya!

6. A jak Cię znalezę, Matuchno mila, * To Ci śpiewać będę: Zdrowaś Marya; * Boś jest gwiazda morska i Pani anielska: * Zdrowaś Marya!

7. Błagaj, o Matuchno, z serca prosimy, * Aby Syn Twój nasze odpuścił winy; * Matko dobrotliwa, także miłościwa: * Zdrowaś Marya!

8. Pójdźcie ku mnie, dzieci, póki czas macie,* Bom jest wasza Matka, to mnie nawiedźcie; * Śpiewajcie z radością, mówcie z pobożnością: * Zdrowaś Marya.

9. Tak my Ciebie dzisiaj tu pozdrawiamy, * I Synaczka Twego też wychwalamy,* My Cię pozdrawiamy i zawsze wołamy: * Zdrowaś Marya.

10. Jak my teraz Tobie mile śpiewamy, * Tak do Syna Twego z serca wołamy, * Aby nas wysłuchał, serca nasze skruszył; * Zdrowaś Marya.

11. My Ciebie, Jezusie, o to prosimy, * Przyjmij nas do nieba, tego pragniemy, * Przyjmij do radości, wiecznej szczęśliwości. * Zdrowaś Marya.

12. O najświętsza Panno, Matko Jezusa, * W Tobie się raduje i dusza nasza; * Bądźże pozdrowiona, od nas pochwalona,* Zdrowaś Marya.

13. Przez te !![to nie literówka]!!siedm boleści, któreś Ty miała, * I w Twem macierzyńskim sercu cierpiała, * Żądamy Cię wiecznie, przez prośby serdecznie, * Zdrowaś Marya.

14. Tyś nam u Synaczka łaskę zjednała, * Byś nas chrześciany w królestwie miała; * Ty nas nie opuszczaj, z łaski nie wypuszczał, * Zdrowaś Marya.

15. My największy dzięki Tobie składamy, * I za ludzi wszystkich Ciebie prosimy, * Chroń nas we dnie i w nocy, przybądź ku pomocy,* Zdrowaś Marya.

16. Nieprzyjaciół Twoich raczże poniżyć, * I pogańskie błędy racz wykorzenić; * O Pani niebieska. Królowa anielska, * Zdrowaś Marya.

17. Pasterza naszego miej w Twej obronie,* My poddani jego. Ciebie prosimy, * Przez Jezusa rany, zastaw chrześciany, * Zdrowaś Marya.

18. Obroń, o Marya jak Cię kochamy, * Całe chrześciaństwo, tak my wołamy: * Obroń, nie opuszczaj, w krzywdach dopomagaj, * Zdrowaś Marya.

19. Do Ciebie, o Matko, ręce dźwigamy, * Za nasze niedbalstwa prośby składamy, * Bądżże zawsze przy nas, jak w drodze tak w domach, * Zdrowaś Marya!

20. Bo Ty, o Matuchno, tak wiele możesz, * Kogo Ty w niebie chcesz, temu pomożesz; * Dopomóż do nieba, bo nam go potrzeba, * Zdrowaś Marya.

21. My Ci, o Matuchno, teraz śpiewamy, * Jak po śmierci w niebie, gdy tam będziemy, * We wiecznej radości, chwale, szczęśliwości, * Zdrowaś Marya.

22. Wspomnij, o Matuchno, na nas strapionych, * I w ogniu czyścowym dusze zdręczonych, * I ktoby do Ciebie wołał, pomocy żądał; * Zdrowaś Marya.

23. Przez pięć ran Jezusa Syna Twojego, * Przyczyń się, Matuchno, przyczyń do niego * Nie dajże ich trapić i racz ich uwolnić, * Zdrowaś Marya.

24. Ciebie, o Matuchno, dusze te proszą, * Płacząc, swoje głosy w niebo podnoszą, * Byś ich wybawiła, w niebo wprowadziła.* Zdrowaś Marya.

25.. Matko najłaskawsza, gdy chwila przyjdzie, * Że stąd tam pójdziemy, gdzie wieczność będzie, * Gdzie będzie mieszkanie, wieczne przebywanie: * Zdrowaś Marya.

26. Udziel pożegnanie, Panno Marya, * Dobre zakończenie, Matuchno miła, * Byśmy zmarli w łasce, przyszli ku swej Matce,* Zdrowaś Marya.

27. Ostatni raz, może. Cię oglądamy,* I powieki nasze we łzach maczamy, * O Matko Marya, bądżże pozdrowiona, * Zdrowaś Marya.

28. Najświętsza Panienko, prosimy Ciebie, * Byśmy mogli z Tobą królować w niebie, * Gdzie Święci śpiewają. Ciebie wychwalają: * Zdrowaś Marya!

29. Amen, ach Marya, Matko Jezusa, * Tak Cię pozdrawiają, siostry, bracia; * Przyjmij dusze nasze, ach Chryste Jezusie, * Zdrowaś Marya.

czytane

Nuty z Gillara