Już idę do grobu [mel., nuty]

Zaczęty przez knrdsk1, 06-06-2007, 09:00:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

knrdsk1

  Już idę do grobu smutnego, ciemnego,*Gdzie będę spoczywać aż do dnia sądnego.
Gdzie możni królowie swe kości składają,*Książęta, panowie w proch się obracają.
  W tę podróż odchodzę, nie biorę nic z sobą, * W postaci okrytej śmiertelną żałobą.
Tylko cztery deski, licha biała szata, * Toć cała wysługa mizernego świata.
  Już słońce i księżyc świecić mi przestaną, * Robactwo, zgnilizna te przy mnie zostaną.
Gdzie mądry Salomon podział się z mądrością, * gdzie Krezus, Aswerus z swoją wspaniałością?
  Gdzie Samson tak silny, gdzie mężna Judyta, * Gdzie mocny Herkules? niech się, kto chce, pyta!
W jaskinię podziemną śmierć wszystkich ukryła, * Toć samo dziś ze mną nędznym uczyniła.
  Już od was odchodzę i żegnam się z wami, * Ojcza, matko razem z bracią i siostrami,
Żegnam się z córkami, syny, pasierbami, * Z całą rodziną i przyjaciołami.
  Żegnam się już z Tobą, małżonko (małżonku) kochana (kochany); * Dziękuję, żeś była (Dziękuję ci, żeś był) w życiu  mem wybrana (wybrany).
  Ja cię tu oddaję Boskiej Opatrzności, * A sam już (sama) odchodzę do strasznej wieczności.
Żegnam się dziś z wami, wy zdrowi zostajcie, * A o duszy mojej nie zapominajcie;
  Łaskawym sąsiadom dziękuję stokrotnie, * że tu na mój pogrzeb przybyli ochotnie.
Niech wszystkim Bóg płaci zdrowiem i fortuną; * Wspiera i nagradza niebieską koroną;
  Otrzyjcie łzy z oczu, ukójcie żałości; * Życzcie mi pokoju w niebieskiej światłości. Amen.


bazanos

#2
spisane z nagrania

Kefasz

WIELKIE dzięki Paweł!
Pomniki tradycji śpiewaczej:
śpiewniki -> http://chomikuj.pl/Pjetja   !  11-II-14  !
1.Zbiór Pieśni Nabożnych=Śpiewnik Pelpliński=Keller
2.Śpiewnik Kościelny - Mioduszewski, Siedlecki
3.Cantionale ecclesiasticum - różne
4.książki dla kantorów i organistów
prócz tego; ministrantura, liturgika, łacina

Tradycja.Poznań

#4
Melodia z Wiązownicy z lokalnym wariantem tekstowym:

1. Już idę do grobu smutnego, ciemnego, * Tam będę spoczywał aż do dnia sądnego.
   Gdzie możni królowie swe kości składają, * Książęta, panowie w proch się obracają.

2. W tę podróż odchodzę, nie biorę nic z sobą, * W postaci okryty śmiertelną żałobą.
   Tylko cztery deski, siedem łokci szata, * Taka to zasługa z mizernego świata.

3.  Już słońce i gwiazdy świecić mi przestają, * Robactwo, zgnilizna te przy mnie zostają.
   Gdzie mądry Salomon podział się z mądrością, * Krezus, Aswerus z swoją wspaniałością?

4.  Gdzie Samson tak silny, gdzie mężna Judyta, * Gdzie sławny Herkules? Niech się, kto chce, spyta!
   W jaskinię podziemną śmierć wszystkich pokryła, * To samo dziś ze mną nędznym uczyniła.

5. Już od was odchodzę i żegnam się z wami, * Z tobą  ojcze, matko, bracią i siostrami,
  Żegnam się z córkami, syny, pasierbami, Z całą familiją i z przyjaciołami.

6. Żegnam się też z tobą, małżonko. kochana, * Dziękując, żeś była w życiu mem życiu wybrana,
  Ja cię tu zostawiam Boskiej Opatrzności, * A sam (sama) już odchodzę do strasznej wieczności.

7. Żegnam się dziś z wami, wy zdrowi zostajcie, * A o mojej duszy nie zapominajcie;
  Łaskawym sąsiadom dziękuję stokrotnie, * że tu na mój pogrzeb przybyli ochotnie.

8. Niech wszystkim Bóg płaci zdrowiem i fortuną; * Wspomaga i wspiera niebieską koroną;
  Otrzyjcie łzy z oczu. utulcie żałości. * Życzcie mi pokoju w niebieskiej światłości.



Wykonania:
https://www.youtube.com/watch?v=knmLhduFfsU
https://www.youtube.com/watch?v=ukIg2tmIgQQ


W załączniku melodia z spisana z nagrania, MIDI, nuty PDF i MuseScore spakowane w archiwum ZIP.
Ad maiorem Dei gloriam!