Autor Wątek: Nuty do Pasji  (Przeczytany 2550 razy)

Eminens Eruditio

• Czeladnik
  • *
    • Email
Nuty do Pasji
« dnia: 22-03-2012, 16:20:17 »
Poszukuję nut do śpiewu pasji w języku polskim na niedzielę palmową na starej mszy. Wg Mateusza.
Mój e-mail: [email protected]

MarK601

• Robotnik
  • **
    • Komunikator MSN - wojtas_60@tlen.pl
Odp: Nuty do Pasji
« Odpowiedź #1 dnia: 23-03-2012, 08:59:37 »
To co mam wysyłam na podany adres,
jakby coś było nie czytelne proszę pytać-pozdrawiam
i życze miłego śpiewu ;)

dex

• Czeladnik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 23-03-2012, 14:28:26 »
Cytat: Acta Apostolicae Sedis XXV (1958), pag. 601-663
Rozdział II
ZASADY OGÓLNE

(...)

13. a) Językiem czynności liturgicznych jest łacina, z zachowaniem wyjątków niżej wymienionych, chyba że we wspomnianych księgach liturgicznych powszechnych lub o szczególnym przeznaczeniu, zezwolono wyraźnie na inny język w niektórych czynnościach liturgicznych.

b) W czynnościach liturgicznych odprawianych ze śpiewem nie wolno wykonywać żadnego tekstu liturgicznego, przełożonego dosłownie na język narodowy [Motu proprio Tra le sollecitudini z dnia 22 listopada 1903, n. 7: ASS 36 (1903-1904) 334: Decr. auth. S. R. C. 4121.], chyba że istnieje pozwolenie specjalne.

(...)

16. (...)
c) Tam gdzie specjalnym indultem zezwolono, aby w Mszach śpiewanych celebrans, diakon, subdiakon i lektor po odśpiewaniu Epistoły lub Lekcji oraz Ewangelii według melodyj gregoriańskich, mogli wygłosić, te teksty także w języku narodowym, winni je głośno i wyraźnie odczytać.

Podsumowując, podczas Mszy śpiewanej Ewangelię można śpiewać tylko według melodyj gregoriańskich, czyli po łacinie.

Eminens Eruditio

• Czeladnik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: 23-03-2012, 15:11:18 »
Dziękuję za życzliwe przypomnienie, tym nie mniej prośbę pozostawiam bez zmian.
P.S. Czy przed soborem nie śpiewano Pasji po polsku skoro opracowania z nutami własnie są sprzed zmian posoborowych?

dex

• Czeladnik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 26-03-2012, 10:31:56 »
P.S. Czy przed soborem nie śpiewano Pasji po polsku skoro opracowania z nutami własnie są sprzed zmian posoborowych?
Niestety, nie wiem, ale wydaje mi się, że jeśli śpiewano, to przed ogłoszeniem zakazu explicite. To trochę tak jak z Marcinem Józefem Żebrowskim (ca 1710-1780), kompozytorem pięknych Mszy, których jednak -- według motu proprio o muzyce i śpiewie kościelnym św. Piusa X (1903) -- nie należy wykonywać w kościele.