Nuty do Pasji

Zaczęty przez Eminens Eruditio, 22-03-2012, 15:20:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

Eminens Eruditio

Poszukuję nut do śpiewu pasji w języku polskim na niedzielę palmową na starej mszy. Wg Mateusza.
Mój e-mail: jaroslawpowaska@o2.pl

MarK601

To co mam wysyłam na podany adres,
jakby coś było nie czytelne proszę pytać-pozdrawiam
i życze miłego śpiewu ;)

dex

Cytat: Acta Apostolicae Sedis XXV (1958), pag. 601-663
Rozdział II
ZASADY OGÓLNE

(...)

13. a) Językiem czynności liturgicznych jest łacina, z zachowaniem wyjątków niżej wymienionych, chyba że we wspomnianych księgach liturgicznych powszechnych lub o szczególnym przeznaczeniu, zezwolono wyraźnie na inny język w niektórych czynnościach liturgicznych.

b) W czynnościach liturgicznych odprawianych ze śpiewem nie wolno wykonywać żadnego tekstu liturgicznego, przełożonego dosłownie na język narodowy [Motu proprio Tra le sollecitudini z dnia 22 listopada 1903, n. 7: ASS 36 (1903-1904) 334: Decr. auth. S. R. C. 4121.], chyba że istnieje pozwolenie specjalne.

(...)

16. (...)
c) Tam gdzie specjalnym indultem zezwolono, aby w Mszach śpiewanych celebrans, diakon, subdiakon i lektor po odśpiewaniu Epistoły lub Lekcji oraz Ewangelii według melodyj gregoriańskich, mogli wygłosić, te teksty także w języku narodowym, winni je głośno i wyraźnie odczytać.

Podsumowując, podczas Mszy śpiewanej Ewangelię można śpiewać tylko według melodyj gregoriańskich, czyli po łacinie.

Eminens Eruditio

Dziękuję za życzliwe przypomnienie, tym nie mniej prośbę pozostawiam bez zmian.
P.S. Czy przed soborem nie śpiewano Pasji po polsku skoro opracowania z nutami własnie są sprzed zmian posoborowych?

dex

Cytat: Eminens Eruditio w 23-03-2012, 14:11:18
P.S. Czy przed soborem nie śpiewano Pasji po polsku skoro opracowania z nutami własnie są sprzed zmian posoborowych?
Niestety, nie wiem, ale wydaje mi się, że jeśli śpiewano, to przed ogłoszeniem zakazu explicite. To trochę tak jak z Marcinem Józefem Żebrowskim (ca 1710-1780), kompozytorem pięknych Mszy, których jednak -- według motu proprio o muzyce i śpiewie kościelnym św. Piusa X (1903) -- nie należy wykonywać w kościele.