Jezu Jezu do mnie przyjdź.

Zaczęty przez wojtekp15, 09-12-2011, 21:40:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtekp15

Witam mam takie pytanie w pewnej miejscowości na pogrzebie w czasie komunii organista śpiewał pieśń Jezu Jezu do mnie przyjdź tylko że inaczej niż w śpiewniku. Po każdej zwrotce śpiewał coś takiego Przyjdź Przyjdź mój Jezu przyjacielu.... dokładnie nie pamiętam dowiedziałem się że w niektórych wsiach jest takie coś śpiewane . Gdyby ktoś wiedział jakie są dalsze słowa to prosiłbym o napisanie.

ssstokrotkaaa

U mnie w parafii jest śpiewana ta pieśń właśnie w ten sposób. Przeszukałam wszystkie śpiewniki i myślałam, że to kwestia naleciałości z dawnych lat i pracy pewnego organisty, ale jak widać to jakiś regionalizm. W jakim regionie słyszałeś taką wersje? Co do słów- tekst zwrotek u mnie jest ten sam co w śpiewniku jedynie jest dodany refren (cały czas ten sam). Czyli mniej więcej tak:

Jezu, Jezu do mnie przyjdź, a do serca mego wnijdź
Przyjacielu czystych dusz, niech się z Tobą, złączę już
Ref. Przyjdź, przyjdź o Jezu,
przyjacielu czystych dusz
Do serca mego wnijdź
Niech się z Tobą złączę już

wojtekp15

Słyszałem to w okolicach Częstochowy. A w jakim śpiewniku to widziałaś i czy była by możliwośc udostępnienia nut?

ssstokrotkaaa

Właśnie w żadnym śpiewniku tego nie znalazłam, a szukałam zwłaszcza w tych starszych. Słowa znam z dzieciństwa i rodzinnej parafii, tak samo melodię. Upiszę ręcznie i wrzucę tu zdjęcie. Dodam, że ta parafia to okolice Miechowa, czyli pogranicze kielecczyzny i małopolski. Ciekawe czy jeszcze gdzieś ktoś sie spotkał z taką wersją :)

wojtekp15

To bardzo bym prosił o ten rękopis  :)

ssstokrotkaaa

Przepraszam że tak późno, ale nie miałam czasu. Nuty upisałam, podpisałam tekst. Melodia jest zgodna z tą moją lokalną. Co do rytmu, trochę go wyczyściłam, bo wiadomo jak to babcie mają tendencję do rozwlekania. Metrum i zapis jest mój własny, więc nie zdziwię się, jeśli ktoś zapisze pieśń inaczej. W sumie, sama miałam trudności, żeby ją jako tako zapisać. Pozdrawiam


wojtekp15