Autor Wątek: bardzo stare polskie pieśni o najazdach tatarów lub kozaków  (Przeczytany 2218 razy)

jota

• Czeladnik
  • *
    • Email
Korzystając z okazji, że znalazłam tak sympatyczne forum i już jedną prośbę wysłałam i idąc za ciosem, pragnę jeszcze o jedną rzecz prosić. Czy ktoś może zna stare polskie pieśni o najazdach tatarów lub kozaków - coś w rodzaju dumek? Moja św. pamięci babcia kiedyś je śpiewała (chyba tylko 2 razy słyszałam część tych/tej pieśni - chyba dlatego, że byłam jeszcze mała, a teksty dotyczyły dosyć realistycznyc opisów napadów (o tym jak wyrzynano ludność, księży i zakonnice) To przypominało historyczną relację z minionych wydarzeń, może nawet z XVII w. Podejrzewam, że na wsi były dobre warunki, że te pieśni dość długo były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niestety w naszych dziwnych i pokręconych czasach wiele tej tradycji całkowicie zaginęło. Mam jednak nadzieję, że może trafię na kogoś, kto pomoże ocalić od całkowitego zapomnienia ważne elementy naszej kultury i tożsamości.

knrdsk1

• Główny Moderator
  • Przodownik pracy
    • SŚT
    • Email
Odp: bardzo stare polskie pieśni o najazdach tatarów lub kozaków
« Odpowiedź #1 dnia: 19-11-2012, 11:26:35 »
To były raczej tzw. pieśni dziadowskie, lirnicze. Jest taka książka "Karnawał dziadowski", tam jest trochę tego typu śpiewów.

jota

• Czeladnik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: 28-11-2012, 23:00:55 »
Dziękuję za informację.Jeszcze nie znalazłam, ale będę szukać do skutku.

Bartek

• Majster
« Odpowiedź #3 dnia: 11-01-2013, 16:13:52 »
Maria Siwcowa śpiewa "Pieśń o wojnie tureckiej"

http://wilanow-palac.pl/piesn_o_wojnie_tureckiej.html