bardzo stare polskie pieśni o najazdach tatarów lub kozaków

Zaczęty przez jota, 13-11-2012, 23:26:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

jota

Korzystając z okazji, że znalazłam tak sympatyczne forum i już jedną prośbę wysłałam i idąc za ciosem, pragnę jeszcze o jedną rzecz prosić. Czy ktoś może zna stare polskie pieśni o najazdach tatarów lub kozaków - coś w rodzaju dumek? Moja św. pamięci babcia kiedyś je śpiewała (chyba tylko 2 razy słyszałam część tych/tej pieśni - chyba dlatego, że byłam jeszcze mała, a teksty dotyczyły dosyć realistycznyc opisów napadów (o tym jak wyrzynano ludność, księży i zakonnice) To przypominało historyczną relację z minionych wydarzeń, może nawet z XVII w. Podejrzewam, że na wsi były dobre warunki, że te pieśni dość długo były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niestety w naszych dziwnych i pokręconych czasach wiele tej tradycji całkowicie zaginęło. Mam jednak nadzieję, że może trafię na kogoś, kto pomoże ocalić od całkowitego zapomnienia ważne elementy naszej kultury i tożsamości.

knrdsk1

To były raczej tzw. pieśni dziadowskie, lirnicze. Jest taka książka "Karnawał dziadowski", tam jest trochę tego typu śpiewów.

jota

Dziękuję za informację.Jeszcze nie znalazłam, ale będę szukać do skutku.