Suplikacje - wersja dłuższa (małopolskie)

Zaczęty przez mangomel, 05-01-2013, 14:08:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

mangomel

Witam,

u nas w małopolsce gdzieniegdzie śpiewa się jeszcze Suplikacje w dłuższej wersji:

CytatŚwięty Boże, Święty mocny, Święty (a) Nieśmiertelny
Zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

Od powietrza, głodu, ognia i wojny Wybaw nas Panie!

Od nagłej i (a) niespodzianej śmierci Zachowaj nas Panie!

My grzeszni Ciebie Boga prosimy Wysłuchaj nas Panie!

Jezu przepuść, Jezu wysłuchaj, o Jezu, zmiłuj się nad nami!

Matko uproś, Matko przebłagaj, o Matko, przyczyń się za nami.

Wszyscy Święci i Święty Boże, módlcie się za nami.

Bardzo chcemy śpiewać to w parafii w takiej dawnej, dłuższej wersji, ale tylko nieliczni to jeszcze pamiętają i zatarła się im dokładna melodia. Pytałem znajomych organistów ale nie znają bo bazują na śpiewnikach. Jeśli ktoś wie jak śpiewać od "Jezu przepuść..." to bardzo bym prosił o pomoc.

B_Kurowski

W mojej rodzinnej parafii śpiewa się na standardową melodię. W starych śpiewnikach znalazłem takie coś (patrz w załącznik).
Cælum et terra transíbunt, verba autem mea non transíbunt. (Lc 21,33)

MarK601

W mojej parafii suplikacje śpiewanę są jak w poście powyżej,
dokładnie na tą samo melodię.

Zan

W Małopolsce się śpiewa jeszcze inną melodię, która jest dostępna w "Śpiewniku Pieśni Kościelnych" Witolda Zalewskiego. Jakby ktoś chciał, to mogę wysłać.

mangomel

#4
Co macie na myśli mówiąc na standardową melodię? Jak śpiewać od "Jezu przepuść" na standardową melodię? Tekst układa się inaczej, ma krótkie zwroty, a śpiewniki, które mam nie mają w ogóle dalszych zwrotów...

B_Kurowski

Postaram się dowiedzieć od mojego organisty. Podobnie do tego się u mnie śpiewa, tylko wolniej. http://www.youtube.com/watch?v=JBEL0wgEUAY
A " i nad całym światem" się nie śpiewało nigdy. Niby czemu?
Cytat: Zan w 10-01-2013, 22:36:45
W Małopolsce się śpiewa jeszcze inną melodię, która jest dostępna w "Śpiewniku Pieśni Kościelnych" Witolda Zalewskiego. Jakby ktoś chciał, to mogę wysłać.
Bardzo proszę zamieścić.
Cælum et terra transíbunt, verba autem mea non transíbunt. (Lc 21,33)

mangomel

Cytat: B_Kurowski w 11-01-2013, 21:11:47
http://www.youtube.com/watch?v=JBEL0wgEUAY
To jest jeszcze lepszy odjazd. Widzę, że co parafia to inna wersja. Dodam więc, żeby nie było wątpliwości, że typowa wersja melodii (wersji krótkiej, czyli powiedzmy "niecałej") to taka, jaką znajdziemy najbardziej znanym śpiewniku tj. ks. J. Siedlecki.
Cytat: B_Kurowski w 11-01-2013, 21:11:47
A " i nad całym światem" się nie śpiewało nigdy. Niby czemu?

Z tym się zgodzę poniekąd, to znaczy jeśli dobrze pomyślę, to faktycznie nigdzie indziej nie słyszałem tego "dolepku" jak tylko w parafiach mojego i sąsiednich dekanatów. To kolejny dowód na wielkie zróżnicowanie suplikacji. Ale napisałem to także dlatego, że sądziłem iż może tak było w tej dłuższej wersji.

zolwikolew

Dodatek "i nad całym światem" przynależy do Koronki do Miłosierdzia Bożego. A tak wygląda śpiew pozaśpiewnikowej części Suplikacji u mnie w parafii. Zapis jest z 1965r z dopiskiem "od Wilniuka" wykonany przez ówczesnego organistę najprawdopodobniej. O coś takiego Koledze szło?
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

mangomel

Cytat: zolwikolew w 12-01-2013, 12:10:49
Dodatek "i nad całym światem" przynależy do Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Z tym mogę sie zgodzić. Prawdopodobnie mimochodem dodatek ten przeszedł do całych suplikacji dlatego, że śpiewa się je rzadko: w poście a poza tym może ze 2 razy w roku. Natomiast koronkę w wielu parafiach odprawia raz w tygodniu.
Cytat: zolwikolew w 12-01-2013, 12:10:49
A tak wygląda śpiew pozaśpiewnikowej części Suplikacji u mnie w parafii. Zapis jest z 1965r z dopiskiem "od Wilniuka" wykonany przez ówczesnego organistę najprawdopodobniej. O coś takiego Koledze szło?
Cóż, istotnie ta wersja wydaje sie być najbliższa temu, czego szczępki usłyszałem i jest też chyba najbardziej podobna do melodii początku. Tyle, że w tej powtarza się "Jezu" i wiecej jest przy "Matko...". Ale dziękuję wielce, to bardzo pomocne. Myślę, że z tego i ewentualnie pozostałych wersji, którymi zostałem uraczony przez Was, w konsultacji z seniorami parafii napiszę jednolitą, możliwie intuicyjną wersję i podobną do tej, o którą im chodzi.

W takiej sytuacji myślę, że moją prośbę można uznać za spełnioną i zamkniętą, chyba, że ktoś ma jeszcze podobną wersję melodii i chciałby się nią podzielić itp. Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc! Pozdrawiam

zolwikolew

#9
Z braku czasu ostatnio wstawiłem tylko moją parafialną wersję melodii,(na marginesie: w mojej parafii suplikacje się śpiewa dużo częściej niż u Kolegi) dodam jeszcze drugą, którą usłyszałem na Kaszubach.
Jeszcze słówko: dopiero dostrzegłem w poście rozpoczynającym wątek
Cytat: mangomel w 05-01-2013, 14:08:34

Cytat

Wszyscy Święci i Święty Boże, módlcie się za nami.








Jednak mam nadzieję, że śpiewają: Wszyscy Święci i ŚWIĘTE...
Ukłony :)
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

mangomel

Wczoraj konsultowałem z parafianami to, co udało mi się zdobyć. Ale wygląda na to, że wersja z kaszub to strzał w dziesiątkę!!! Dzięki wielkie!

mangomel

Napisałem więc suplikacje po swojemu starając się jednak, wbrew temu co zapowiadałem, zniwelować większość naleciałości lokalnych, które znam lub które miały być. I chociaż regionalizm jest sympatyczny, stwierdziłem, że należy prostować różne zniekształcenia bo to po prostu ułatwia życie. Parafianie i organiści zmieniający parafie czy bywający w kilku wiedzą jak to jest. I ponieważ w takiej formie suplikacje te można chyba polecić każdemu zainteresowanemu, postanowiłem je zamieścić.

PS. Nie mogłem dołączyć pliku do wiadomości, dlatego podaję linka zewnętrznego.

http://www61.zippyshare.com/v/90641647/file.html

B_Kurowski

Zapytałem organisty i jest melodia krakowska :)
Cælum et terra transíbunt, verba autem mea non transíbunt. (Lc 21,33)

Bartosz Gałązka

A ja zachęcam do pielęgnowania miejscowego zwyczaju śpiewaczego - łącznie z owymi "naleciałościami lokalnymi", które często wcale nie są żadnymi naleciałościami, a pozostałościami pierwotnych, dawnych wersji melodycznych! "Siedlecki", szczególnie powojenne wydania tego śpiewnika, nie jest wzorcowym śpiewnikiem i wbrew potocznej opinii nie zawiera typowych wariantów śpiewów z grupy najdawniejszych pieśni religijnych wykonywanych w Polsce...   

Zan

Ta melodia krakowska prawie taka sama, jak w "Śpiewniku Pieśni Kościelnych" Witolda Zalewskiego. Można wiedzieć, z jakiego pochodzi śpiewnika?

B_Kurowski

ks. Jan Siedlecki "Śpiewnik Kościelny  Wydanie Jubileuszowe  Towarzyszenie Organowe (z uwzględnieniem dwugłosu)" ks. Wendelin Świerczek C.M. Kraków 1939, cz. III-cia
http://chomikuj.pl/waldemar66/Spiewniki/Siedlecki+1939+czesc+3,233054088.pdf
Cælum et terra transíbunt, verba autem mea non transíbunt. (Lc 21,33)

Kefasz

A. Ch. - więc opracowanie Antoniego Chlondowskiego?
Pomniki tradycji śpiewaczej:
śpiewniki -> http://chomikuj.pl/Pjetja   !  11-II-14  !
1.Zbiór Pieśni Nabożnych=Śpiewnik Pelpliński=Keller
2.Śpiewnik Kościelny - Mioduszewski, Siedlecki
3.Cantionale ecclesiasticum - różne
4.książki dla kantorów i organistów
prócz tego; ministrantura, liturgika, łacina