Autor Wątek: Harmonizacja  (Przeczytany 2592 razy)

tomek2396

• Czeladnik
  • *
Harmonizacja
« dnia: 06-01-2013, 20:44:02 »
Witam! Czy mógłby ktoś mi pomóc, wytłumaczyc, jak harmonizowac samemu piśni np.kolędy, pieśni kościelne? Dotychczas grałem akordami ale chciałbym się nauczyc chociaz harmonizowac na podstawowym poziomie   ???

zolwikolew

• Majster
  • Ta apostrofa w tytule na pewno do mnie.
    • Email
Odp: Harmonizacja
« Odpowiedź #1 dnia: 12-01-2013, 13:30:13 »
Sprawa wytłumaczenia jak harmonizować jest nie do udźwignięcia dla Forum! Podstawy nawet w moim przekonaniu wymagają wykładów teorii muzyki i harmonii(klasycznej i nie tylko), moją radą jest (w zależności od okoliczności): szkoła muzyczna, indywidualne nauki z własnym mistrzem(tę osobiście uważam za najlepszą), bądź samodzielne i mozolne uczenie się z podręczników. Najłatwiejszą sprawą jest nauka techniki gry na instrumencie i korzystanie z gotowych opracowań, których w ostatnim czasie jest pod dostatkiem. Na początek polecam opracowania Tomasza Flaszy("Śpiewnik kościelny katolicki czyli największy podręcznik dla organistów w kościołach katolickich...")z zastrzeżeniem, że melodie tam zawarte mogą odbiegać od lokalnie używanych. Pozdrawiam i życzę sukcesów :) .
« Ostatnia zmiana: 12-01-2013, 20:46:53 wysłana przez zolwikolew »
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

mangomel

• Czeladnik
  • *
Odp: Harmonizacja
« Odpowiedź #2 dnia: 13-01-2013, 15:24:10 »
Polecam książkę, czy raczej podręcznik Niziurskiego Harmonia (pomijając opcję 3-głosową) lub ewentualnie podręcznik Sikorskiego o tej samej nazwie. Oba są wykorzystywane w wielu szkołach muzycznych 2 st. Zanim jednak sięgniesz po to, naucz się porządnie koła kwintowego (kwartowego). Chociaż jako akordeonista, powinieneś mieć to w jednym palcu (czy raczej w lewej ręce) :).