Harmonizacja

Zaczęty przez tomek2396, 06-01-2013, 19:44:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomek2396

Witam! Czy mógłby ktoś mi pomóc, wytłumaczyc, jak harmonizowac samemu piśni np.kolędy, pieśni kościelne? Dotychczas grałem akordami ale chciałbym się nauczyc chociaz harmonizowac na podstawowym poziomie   ???

zolwikolew

#1
Sprawa wytłumaczenia jak harmonizować jest nie do udźwignięcia dla Forum! Podstawy nawet w moim przekonaniu wymagają wykładów teorii muzyki i harmonii(klasycznej i nie tylko), moją radą jest (w zależności od okoliczności): szkoła muzyczna, indywidualne nauki z własnym mistrzem(tę osobiście uważam za najlepszą), bądź samodzielne i mozolne uczenie się z podręczników. Najłatwiejszą sprawą jest nauka techniki gry na instrumencie i korzystanie z gotowych opracowań, których w ostatnim czasie jest pod dostatkiem. Na początek polecam opracowania Tomasza Flaszy("Śpiewnik kościelny katolicki czyli największy podręcznik dla organistów w kościołach katolickich...")z zastrzeżeniem, że melodie tam zawarte mogą odbiegać od lokalnie używanych. Pozdrawiam i życzę sukcesów :) .
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

mangomel

Polecam książkę, czy raczej podręcznik Niziurskiego Harmonia (pomijając opcję 3-głosową) lub ewentualnie podręcznik Sikorskiego o tej samej nazwie. Oba są wykorzystywane w wielu szkołach muzycznych 2 st. Zanim jednak sięgniesz po to, naucz się porządnie koła kwintowego (kwartowego). Chociaż jako akordeonista, powinieneś mieć to w jednym palcu (czy raczej w lewej ręce) :).